Ekonomiye ait “husye” yasa teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişik düzenlemeler içeren Dirimlik Vergisi Kanunu ile Bazen Kanun ve Yasa Mesabesinde Kararnamelerde Fark Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmelerine bitmeme ediliyor.

İYİ Öğür Trabzon Saylav Hüseyin Örs, engellilerin evde bakımına müteveccih yapılan yardımların, mevzuatta yapılan tebeddülat sebebiyle bazen hoşgörüsüz istendiğini, bunun üstelik mağduriyetlere sebebiyet verdiğini belirtti.

Kanun teklifiyle, arkalama kayran kişilerin kusurunun bulunmadığı haller için yapılan ödemelerin kafasız murat edilmemesi üzere terkin yoluna gidildiğini söyleyen Örs, Temel ve kanunlar gereği devletin, sakat bireylere baktığını, bunun sosyal büyüklük ilkesinin aynı gereği olduğunu rapor etti.

Örs, “Fakat suistimallerin birlikte göz ardı edilmemesi gerekir. Sosyal asayiş ödemeleri veya yardımlarda partizanlığa, kayırmacılığa, yandaşlığa engel olunmalıdır.” diyerek konuştu.

“Fehamet kararından artış tümen kararlarıyla sosyal düzenlilik yardımlarının yapıldığı” iddiasını dile getiren Örs, bu konuda vatandaşlardan mevrut çok sayıda şikayet olduğunu savundu.

Öte yandan engel kerem tespitlerinin sonsuz değiştirilmesinin özürlü vatandaşlara saygısızlık olduğunu belirten Örs bu durumun oran ciddiyetine bile yakışmadığını kaydetti.

“Yoksulluğu yönetmeyi değil sonlandırmayı vadediyoruz”

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, teklifte, ifa güçlüğü hayatiyetli vatandaşlar amacıyla kısmi tıpkısı idrak terkini olduğunu, bunlara olumlu baktıklarını ancak vatandaşların “alacak affından artım ifa güçlüklerini giderecek bati tensikat beklediğini” söyledi.

Yüksek güre işsizliği, para şişkinliği, faziletli akan berrak, kur riski, küsurat repo harcamaları, mülk birimindeki ayar kaybı, ekinci borçları, girdi maliyetlerindeki artım ve fiyat dalgalanmalarının nasıl giderileceğine dair seçkin öngörü ve çözümün bu kanun teklifinde olmadığını tamlayan Özdemir, “Bu kanun teklifi, politik iktidarın uygulamaya koyduğu kavisli hesaplı politikalar sonucu ortaya çıkan yoksullaşmayı, borçluluğu ve iktisadi dengesizlikleri aynı ölçüde ötelemeyi içermektedir. Bu yasa teklifinde, yoksullaşmayı önleyecek ve vatandaşlarımızın epey sorunlarını çözecek tedbirler tığ göremiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Içtimai yardımlara mahkum ve kadın ocak sayısının çabukça arttığını öne süren Özdemir şunları kaydetti:

“Müzaheret miktarları ve yardım çeşitleri, ağırlaşan ekonomik koşullarda ensiz kalıyor. Evet, bu sorunu elbet çözeceğiz? CHP kendisine bütüncül tıpkısı hal önerisi sunduk. Birçok Avrupa devletinde uygulanan ancak ülkemizde uygulanmayan, siyasi aynı yeğleme olan, Uluslararası Mesai Örgütünün sigorta dallarından biri olan sülale destekleri sigortasını uygulamaya geçireceğimizi söyledik. Bizim amacımız, tıpkısı politik partinin lütfu değil türe tamamen olarak yoksulluğu, muhtaçlığı azaltarak bu yoksulluğu ve muhtaçlığı ortadan kaldırmaktır. Değme mahallede içtimai hizmet destekleri, içtimai bakım uzmanları olacak. Ailelerin çocukları kamuda işe alımlarda rüçhan olacak ve yer önemlisi hizmet üstlenen kadınların sigorta primleri cesamet tarafından ödenecek. Yoksulluğu yönetmeyi değil, yoksulluğu sonlandırmayı vadediyoruz.”

HDP Şırnak Saylav Hüseyin Kaçmaz, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Çiy Korur Fincancı’nın tutuklanmasının “iktidarın ayrımlı düşüncelere yönelik hasmane tutumunun sonucu” olduğunu öne sürerek, “Hakikati, tevkif ve denetim kararlarıyla karartamazsınız. Şebnem Hoca’nın yanındayız, sözlerinin arkasındayız.” dedi.

Share: