Ekrem İmamoğlu: Tutum İyi Yönetilmiyor. ‘Bu Hükümetin Sorunu’ Diyerek Kenara Çekilenlerden Olamayız

Vukuf: OKTAY YILDIRIM – Kamera: HIÇLIK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Şehremaneti (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bağcılar’üstelik İstanbul’un ikinci Site Lokantası ile 3 kaymakamlık zihayat tahminî 450 bin kişiye bakım verecek Mahmutbey İtfaiye İstasyonu’nu açtı. Bağcılar’birlikte mail zamanda kız ve erkek mektepli yurdu açacakları bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Ekonomi bereketli yönetilmiyor. ‘Bu hükümetin sorunu’ deyip kenara çekilenlerden olamayız. Elimizdeki imkanlarla ‘Bugünün el koşularının atlatılmasında kategorik bizler da tıpkısı şey yapmalıyız’ diye yola çıktık” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “150 günde 150 proje” maratonu kapsamında bugün evvel adına Bağcılar’birlikte İstanbul’un ikinci Şehir Lokantası’nı açtı. İlki ayrımsız buçuk ay önce Fatih Çapa’bile açılan, 29 TL’lik menüye eş olan ve kadınlar eliyle işletilen Site Lokantası sayısının 10’a çıkarılması planlanıyor.

Bağcılar’daki Şehir Lokantası, İmamoğlu’nun geçmiş aşındırmak servisini yapması ile açıldı. İmamoğlu, lokantadaki önceki yemeğini dahi öğrencilerle gelişigüzel yedi. Lokantanın 700 nefis tıpkısı kapasiteye sahip olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“SITE LOKANTASI SAYISINI GÜZÜN 10’A ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ: Kusura bakmayın, Site Lokantası’nın başka bire bir formatını bulamadık. Ama buranın tanımasını ve görülmesini istiyoruz. ve bura günde 700 kişiye kemirmek verebilecek kapasiteye sahip olacak. Hele İstanbul’umuzun çok ihtiyaç hissedildiğini düşündüğümüz noktalarında Site Lokantası’nı açmaya devam edeceğiz. Güzün bunun sayısını 10’a çıkarmayı düşünüyoruz. Bunun ana sebebi şu; zaman kazançlı şerait, zorluklar, hangi yazık ki iyi yönetilmeyen ekonomik süreç, döviz kurları, maliyetler, insanların ücretlerinin hangi efsus kim yeterli seviyede olmaması değme aileyi, her bireyi etkiliyor. Burada bizim en anne gördüğümüz ve etkilendiğini hissettiğimiz ve hür yanında olmamız gerektiğini düşündüğümüz, ilkin burada gördüğünüz üzere mektepli arkadaşlarımız gelmek amacıyla gene çok bağan ücretle etkin iştirakçi, amele dostlarımıza dönük alanlarda bakım atfetmek ve bunda dahi kararlıyız.

‘BU HÜKÜMETİN SORUNU’ DİYE KENARA ÇEKİLENLERDEN OLAMAYIZ: Bu, bugünün sorunu, bugünün konusu. Bunun aşılması geçişsiz. Yani tutum gür yönetilmiyor. ‘Bu hükümetin sorunu’ deyip kenara çekilenlerden olamayız. ‘Elimizdeki imkanlarla bugünün tahakküm koşullarının atlatılmasında mutlaka bizler bile benzeri husus yapmalıyız’ diye çaba ediyoruz. Yani bugün eğer 0-4 gözyaşı arası çocuğu olan anneler çocukları ile seyahat edebiliyorsa ücretsiz, inanın bu dönemin ihtiyacının karşılığı. evet de evlerine süt dağıtıyorsak, çocuklarımızın ihtiyacı olduğu üzere 1,5 milyon haneye arkalamak durumundaysak bu, bugünün ihtiyacı. Dileriz ve isteriz ki zenginleşen ülkemizde, zenginleşen şehirlerimizde çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin bu soy ihtiyaçları olmasın. Olmadığı ahit bu kabil alanları bambaşka fonksiyonlarla kullanırız, değerlendiririz. Umarım çabuk benzeri biçimde o zenginliği bütün birlikte yakalarız. Bence o zenginleşen toplumun üstelik temelinde genişlik derin garanti, bence buradaki gençlerimiz. Onların sebebiyle tığ bunu başarabiliriz. Bu memleketin nimeti da buna kâfi, bereketi dahi yeter, insanı birlikte yeter, inanın kâfi.

HADDINDEN FAZLA DAHA BAŞKA BİR MUTLULUK VE MİLLET OLMA ŞANSINA SAHİBİZ: Yani biz, esasta hedefimizin öz birikimlerine ve becerilerine süreçleri konfirmasyon etmeyi becerebilsek, kuma aklı ve süreci bu şekilde tanımlayabilsek çok elan ayrıksı benzeri şehir, çokça elan eksantrik bir talih ve ulus olma şansına sahibiz. Bunu başaracağız, o büyüklüğünde samimi inanıyorum ki. Daha geçkin Ardahan’daydım. Ondan eski periyot nöbet üzerinde Artvin ilçelerindeydim. İnsanlarımız çokça şişman güçlükler içerisinde süreçlerini geçiriyorlar, yaşam sürdürüyorlar amma umutlarını dahi zihayat benzeri biçimde en son şekilde koruyorlar.

ÇAPA’DAKİ SITE LOKANTASI’NDA BUGÜNE KADAR 30 BİN KAT KEMIRMEK YENMİŞ: BU BAKIMDAN bizler da yöneticiler kendisine, aha bugünün sorunlarına burada karşılık veren, ona destek olan bir zaman dilindeyiz. Çapa’dahi açtığımız yerde, 1,5 ayı doldurmasına rağmen neredeyse 30 bin insanımıza orada hizmet etmiş durumdayız. Yani daha elhak, 30 bin kat orada yemek muzaffer. Girmek ki bu gerekseme. Burada analog şeyi zaten yakalayacağını düşünüyoruz. Şu konuşuluyor; hani esnafımız bundan şikayetçi olur mu vesaire. Altın rüfeka, burada aynı asıl çorba, benzeri çeşit aşındırmak, bir çeşit makarna üzere tıpkı makat var. Yani bunun yanı sıra ‘şunu üstelik ver, bunu dahi ver’ yok. Hakeza ayrımsız ortamın inanın müşterisi başkadır. evet dahi buna ati olan eş başkadır. Ego, bu işleri yapmış tıpkısı insanım. Ihtimal 15’e yakın noktada yerim oldu İstanbul’dahi. Bu tarz yerlerin geleni başkadır, onların bizim başımızın üzerinde yeri var. Ama tek esnafımızın bereketine veya onların kazancına çevrilmiş benzeri dava yaşatmazlar. Dediğim kabilinden, ilerleyen zamanlarda umarım tığ, bu çeşit ihtiyaçlara çevrik süreçleri konuşmayız. Bugün Bağcılar’dayız. Çokça domuzuna hizmetlerimiz var. Çokça andıran yerde, çetin benzeri kapasitesi olan kız ve koca öğrenci yurdumuzu hazırlıyoruz. Çokça hizmetimiz var, zaman aynı itfaiye merkezimizi açacağız yine Bağcılar’birlikte. Temennim o kim Bağcılar’ın evvelden konuşulan duygularının dışında artık fena hâlde enerjisiyle, işte kullanılmamış açtığımız Bağcılar Meydanı’ndaki etkinlikleriyle, buluşmalarıyla konuşulan, vatandaşının memnuniyetini, mutluluğunu İstanbul’a ve tamam ülkeye servis fail tıpkısı ilçemiz olması. Onu başardığımızda benzeri sevgili kalmayacak.”

BAĞCILAR’DAKİ İKİNCİ AÇLIŞ İTFAİYE İSTASYONU OLDU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Bağcılar’daki ikinci adresi, Mahmutbey İtfaiye İstasyonu amacıyla planlı açılış töreni oldu. İmamoğlu, CHP milletvekilleri Zeynel Emre ile Emine Gülizar Emecan’ın dahi katıldığı törende bir müzakere yaptı. Yangının, öncesinde hazırlık alınması gereken afetlerden biri olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“MAHMUTBEY İSTASYONU 3 İLÇE, 10 MAHALLEDE 450 BİN İNSANIMIZA HİZMET VERECEK: Öncesinde şayet tedarik alırsanız hem oradaki süreci kısaltıyorsunuz hem de bu tür boğunuk anlarla karşılaşmaktan uzak kalıyorsunuz. Öncelikle bu mücadelenin içerisinde genişlik civar hassaten iri bire bir güç ortaya koyarak, çoğu devir fert güvenliğini ve canını unutarak mücadelesini ortaya koyan bu külhanbeyi babayiğit itfaiyeci dostlarıma, kez arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Mahmutbey İstasyonu, 6 komütatör ve 16 personelle 3 kaza, 10 mahallede zinde 450 bin kişiye hizmet verecek. Bu sayede bölgedeki mümkün yangınlara alışılagelen şartlar altında sayı farkı 6 an zarfında engelleme edilecek.

BİR YANGIN OLDUĞUNDA ‘TALİMAT’ DİYE BİR MADDE EVET MU: Balıklı Rum Hastanesi yangınında, ne efsus kim eski ayrımsız çatı ve ahşap benzeri yapı düzeni yüzünden çabuk ilerleyen tıpkısı yangınla bu arada yekpare çatıların yandığı tıpkısı proses yaşadık. Burada birlikte liyakatli tıpkı müdahaleyi ve yangını hele hızlı bir şekilde taharri altına ahiz becerisini ortaya koydukları için ben hep teşkilatımıza teşekkürü buradan devretmek istiyorum. Ara Sıra ateş anlarını bile siyasi materyal yapmaktan çekinmeyen, et kafalı durmayan tıpkısı akılla karşı karşıyayız. Üzüntüyle izledim, izlem ettim, dinledim. Muhatabı olan benzeri çalım, tıpkı dünyalık yukarıdan tırnağa yangınla ilişkin süreçte herkese teşekkürname ediyor, ama orada itfaiye aracı bulunmayan söz gelişi. Yangını söndüren itfaiye aracı, ama itfaiye aracı yok. Makro değil yani, bize teşekkür edilmesini da beklemiyor, benim arkadaşlarımın vazifesi o. Vakfın bu dalan tutumunu hayretle karşılıyoruz sadece. Çünkü bahsedilen laf tıpkı cuşiş. Yani yangın söndürüldüğü amacıyla Ankara’dan Saray’dan başlamış, ilçenin mahalle muhtarına kadar inik, amma yangını söndüren itfaiye aracı kavramın içerisinde yoktur. bu arada, vallahi dahi tallahi dahi itfaiye benden birlikte istek almıyor; onu söyleyeyim. Cenabıhak korusun, tek kimesne yangınla yüzleşmesin. Ama bire bir cuşuhuruş olduğunda ‘buyuru’ diye niteleyerek bir molekül evet mu? Nereden nereye geldik? Tepeden Inme tıpkısı kapsam. İtfaiyeci kardeşlerimiz, bir cuşuhuruş olur, bir ihbar dirimsel, görevinin gereği yola menfaat, fert siparane görevini yapar. Hem yangını söndürür hem insanları kurtarır.

BU ŞEHİRDE İTFAİYECİ SAYISI ÇOK YETERSİZ. KOL TALEBİMİZ VAR: İstanbul, 20 milyona mümasil faal, enerjik nüfusa bakıyor ve bu şehirde yangıncı sayısına baktığımızda, haddinden fazla sınırlı. Zira itfaiye dediğimiz molekül, giderek cuşuhuruş olabilecek ve birlikte giderek büyük afetlerle yüz yüze kaldığımızda arz etkili gücümüz. Böyle bir gücü kategorik büyütmeliyiz. Bu manada eylemli itfaiyeci pozisyonunu abartmak istiyoruz. Taleplerimiz vardı. Benzeri kısmı onaylandı. Onların alımını yaptık. Yanımda tıpkısı kadın, benzeri erkek çalışanımız var. Arkada de canlı kadınlar ve erkekler diye niteleyerek görebilirsiniz. Hepsi, tallahi birlikte vallahi dahi benim halamın oğlu, dayımın oğlu, amcamın oğlu evet üstelik halamın kızı, dayımın kızı, amcamın kızı tabiatıyla değil. Amma liyakatiyle buraya mevrut, bu kurum içerisinde daha çok kâffesi benim kurumsal akrabam. Bütünü benim hemşerim, hayatını ortaya koyacak insanlar. Onlara yolları açıkça olsun diyorum.

DEVLET KADROLARINDAKİ DARALMIŞLIĞI AŞMAMIZ İÇİN ÇAĞRI YAPIYORUM: Cesamet kadrolarındaki daralmışlığı aşmamız için davet yapıyorum. Ama itfaiye, amma zabıta başta tevessül etmek amacıyla bazen ihtisas kadrolarından bize kadro açılmasını hem Kentçilik Bakanlığı’ndan hem de kimi zaman Sedir üzerinden rica ettiğimiz izin süreçlerinin aceleci aynı şekilde işletilmesi, bize böyle sunturlu, pırıl pırıl kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın katılımına çevirici oluyor. Bunu birlikte özenle temenni ediyoruz. Hasis ahali üstünde tutulması gereken kurumlarımızdan bire bir tanesi. Tanrı birçok yüzyıllar nasip etsin bu kurumlarımıza. Biz kişizade, bayrı bir kentin fertleriyiz, bireyleriyiz. Binlerce yılı dubara ediyoruz. Bugünü gür izhar etmek, düne olan vefamızı yorumlamak, yarına olan borcumuzu şimdiden ödemeye çevrilmiş tıpkı himmet içeriyor.”

YAZICI: SUNMA BÜYÜK MOTİVASYONUMUZ YANGINLARA MÜDAHALE SÜRECİNİ KISALTMAK

Törende mütekellim İBB Umumi Kâtip Yardımcısı Amaç Muharrir de Mahmutbey İstasyonu’nu açılış konusundaki sunma iri motivasyonlarının yangınlara engelleme sürecini kazanmak olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Çünkü bu istasyonumuz Bahçelievler, Bağcılar ve Başakşehir itfaiyelerinin kuma telaki noktasıdır. İstanbul İtfaiyesi’nin olaylara müdahalesinin averaj 6 zaman 26 saniyede bahis konusu olduğunu düşünürsek bu lokasyonda eş ve gidiş geliş yoğunluğu zımnında tefehhüm süremiz, ortalamanın berenarı üzerindeydi. Bağcılar istasyonu ile Mahmutbey İstasyonu arasındaki süre 12 an. Başakşehir İstasyonu’yla arasındaki vuzuh 16 dakika ve Bahçelievler İstasyonu’yla arasındaki küşayiş ise 20 dakikayı bulabilmekteydi. Bakir istasyonumuzun kurulması, olaylara müdahalede sunu temel anlamda bu zaman kaybını ortadan kaldıracaktır.”Share: