El ortada felah sağlamak için tüketilen kil, sanılanın bilakis eş sağlığına faydadan çokça zarar veriyor

Halk beyninde felah ulaşmak için tüketilen kil, sanılanın aksine koca sağlığına faydadan çok zarar veriyor

– Bağımlılar vazgeçemiyor, uzmanlar uyarıyor

SİVAS Halk arasında iflah tedarik etmek amacıyla tüketilen kil, sanılanın tersine kayırıcı sağlığına faydadan çok uymazlık veriyor.

Çocuklar özellikle tutmak amacıyla; vitamin- mineral alelhusus bile çıpa eksikliği kâin yüklü kadınların bolca tükettiği kil, sanılanın aksine faydadan çokça kötülük veriyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Aslan, kil, arazi, kağıt, boya ve parçalanmamış gibi maddelerin temelli ve ısrarlı benzeri şekilde yenilmesinin Pika Sendromu kendisine adlandırıldığını belirterek, bu nev maddelerden felah arayanları uyardı. Aslan, Pika Sendromunun tedavi edilmediği takdirde kişide evolüsyon geriliği, yenilen anif maddelerden dünya bağırsaklarda hasarlar ve vücutta kurşun birikmesi gibi istenmeyen durumların görülebileceğini söyledi. Kentte aktarcılık eden Orhun Özfidancı ise bu tür ürünlerin kullanılmasını referans etmediklerini amma müşterilerin kilolu taleplerinden kıran as yaptıklarını dile getirdi.

“Bildirme kalın çocuklarda görülen bire bir sendromdur”

Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyeni Cansu Aslan, Pika Sendromunun sunma sık çocuklarda görülen tıpkısı sayrılık olduğunu söyleyerek, “Pika Sendromu, bire bir aydan detaylı süren rızık adına kabul edilmeyen kil, arazi, kağıt, boya, cümle kadar maddelerin kesiksiz ve ısrarlı ayrımsız şekilde yenilmesi alışkanlığıdır. Ahali arasında imdi arazi, kil yiyecek alışkanlığı yerine aşina ve arz kesif çocuklarda görülen ayrımsız rahatsızlıktır. Pika Sendromunun stabil nedeni bilinmemektedir. Fakat genellikle psikososyal hareket bozuklukları ve kâh vitamin-mineral eksikliklerinden kaynaklanabiliyor. Çipo, kalsiyum tutya, B1 vitamini, B6 vitamini kadar eksikliklerde Pika Sendromu görülebildiği bildirilmişse dahi nedeni eksiksiz açıklanamamıştır. Örneğin; toprak ve kil yiyici kişilerde tanıdık çipo eksikliği anemisinde hastanın demir eksikliğinden periferi mı yerey yediği ya da yediği arazi dolayısıyla mi çipo eksikliği oluştuğu kategorik değildir. Ancak bu durumun tedavi edilmeli, huy üzerine gidilmelidir” dedi.

Tedavi edilmezse, bir nice hastalığı birlikte getiriyor

Arslan, Pika Sendromu hastalığının tedavi edilmediği takdirde gelişme geriliği üzere birçok hastalığın ortaya çıktığını tabir ederek, ” Pika sendromunun tedavisi altta yatan nedene bakarak değişiyor. Öncelikle kişinin tam tıpkı dem sayımı yapılmalı, rızık eksiklikleri araştırılmalıdır. Sonrasında psikososyal ve nörolojik aksiyon değerlendirilmelidir. Alelhusus çocuklarda hakeza benzeri arkadaşlık varsa aile ongun tıpkısı müşahit olmalıdır. Zira Pika Sendromu boşlama edilmesi halinde evolüsyon geriliği, bağırsaklarda yenilen anif maddelere kapalı hasarlar, vücutta kurşun birikmesi kabilinden istenmeyen olaylar görülebilir” şeklinde konuştu.

Tüketilmesini tavsiye etmiyoruz

Aktar Orhun Özfidancı, kil tüketimini tavsiye etmediklerine değinerek, “Genelde aylı kadınların yerey yiyecek ve aşerme konusu olduğu için yeniyor. Bazı vatandaşların anemi, çıpa eksikliği yahut çinko eksikliğinde yer yeme istediği geliyor. Saf yerey bulamadıkları amacıyla ölçek yöneliyorlar. O yüzden birlikte Sivas’ta Zara bölgesinde mevcut kemirmek amacıyla ayrılan benzeri kil çeşidi var, onu da biz satıyoruz. Normalde fazla yenmemesi gereken bire bir kitap amma vatandaşların canı istediğinde tüketme ihtiyacı duydukları antlaşma alıyorlar. Sindirimi rahatlatıyor. Bunun dışında bile kansızlıkta çipo eksikliği için de kullanıyorlar. Anemi için kullanılması müstelzim mahsulat anlaşılan onun dışında bu kabilinden ürünlerin kullanılmasını kaynak etmiyoruz. Amma müşterilerin talepleriyle paketlenip satışa sunuluyor” ifadelerini kullandı.

“Belli ayrımsız süreden sonra bağımlılık yapıyor”

Özfidancı, kil yemenin bağımlılık yaptığını belirterek, ” Kili deri maskesi yerine kullanırız amma yemeyi isteyen tıpkı kadro var. İstemeyen bir grup var. İsteyen kol birlikte toprağı yeme isteği geliyor. Toprağı dahi bozulmamış adına bulamayınca kile yöneliyorlar. Sivas Zara bölgesinde çıktığı üzere Sivaslılar da bunu bildiği için ferah ferah gelip alıyorlar. Şehir dışına bile kargo marifetiyle gidiyor. Kille ait çokça eser var. Peeling, kil maskesi kabil ürünleri kozmetik alanında çokça çok kullanılıyor. Amma yiyecek üzerine normal kendisine tığ önermiyoruz. Bir lokmadan sonradan yememeleri gerekir. Bire Bir lokmadan bilahare tabi olanları da var. Sonsuz isteyenler var, sonsuz yemek talip müşteriler var. Onlarda belirli bire bir süreden sonraları tabiiyet yapıyor” ifadelerine kayran verdi.

Share: