Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde ihtişam yoluyla üretilen kestirmece 19 milyon sazan çocuk su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 akarsu kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin topluluk olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük önem verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve bağırsak sularda 380 kök olduğunu, tahminî 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Bakanlık kendisine balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 bilyon lira Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Aynı şekilde Türkiye’bile yetiştiricilik eden üreticililerimize 7,2 milyar teklik ve değişik desteklerle beraber akıbet 20 sene içerisinde 18,2 milyar lira bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman birlikte Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla da haddinden fazla büyük imkanlara ehil olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, bitişik 11 ile birlikte dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ulu Kılıç ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları tavlandırmak üzere il ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’üstelik Keban Barajı’nda sportif sistem balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Münevver, okuduğu duanın peşi sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende elan sonra sembolik olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize kırnak geldiniz” yazılmış ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Bitirmiş Komutanı Kıdemli Albay Meram Âlem, İl Inanma Müdürü Devlet Sel, Keban Belediye Başbuğ Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: