Elazığlı kadınlar işsiz arazileri aromatik bitkilerle tarıma kazandırıyor

Elazığ’dahi tarım eğitimi verilen 200 ev kadını, şahsa ve hazineye ilgilendiren atıl durumda mevcut bin dönüm arazide tıbbi ve hoş kokulu nebat yetiştirerek gelir elde edecek.

Kentte sosyal etki faaliyeti örümcek Al Montlular İyilik ve Gönüllülük Hareketi’nin karı üyeleri eliyle işsiz arazilerin tarıma kazandırılması, familya kadınlarının dirimsel elde etmesi amacıyla “Alay Malay Üretip Birlikte Kazanıyoruz” projesi hazırlandı.

Proje kapsamında Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü, Arıcak ilçesi Erimli Belediyesinin katkılarıyla 200 aile kadınına İpek Yolu Arsıulusal Yavru ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde tarımsal üretime ilgilendiren terbiye verilirken, Vilayet ve İl Özel İdaresinin desteğiyle merkeze sınırlanmış Alatarla köyünde kullanılmayan hazine ile şahsa ait aylak araziler da belirlendi.

Alatarla köyünde belirlenen ve tarıma makul arkaç getirilen arazide eğitimlerini mütemmim kadınlar devletin desteğiyle ada çayı, soluk kantaron, kekik ve yoğurt çiçeği gibi tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin ekimine başladı.

Kadınlar yetiştirecekleri ürünlerin satışından dirimsel elde ederek, ev bütçelerine yardım sunacak.

“Işsiz arazilerimizi tarımla buluşturuyoruz”

Al Montlular İyilik ve Gönüllülük Hareketi Başkanı Erhan Eğit, AA muhabirine, zat bünyelerinde tıpkısı araya gelen fahri kadınlara istihdam sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekilmedik benzeri karış kayran kalmasın” sözünün kendilerine ilham kaynağı olduğunu tamlayan Eğit, hazırladıkları “Gelişigüzel Üretip Gelişigüzel Kazanıyoruz” projesinin Avrupa’birlikte sonuç zamanlarda geçerli benzeri dublör olduğunu anlatım etti.

Eğit, kadınlara proje ile eğitim bilimi desteği verildiğini, atıl arazilerin kullanımlarına sunulduğunu, fide desteği verildiğini dile getirerek, yetiştirilecek bitkilerin ocak kadınlarının ekonomilerine dokunaklı katkı sağlayacağını kaydetti.

Her tıpkı kadına 5 dönüm toprak tahsis edildiğini rapor fail Eğit, kadınların bu alanda iktisadi değeri olan bitkileri yetiştirmeye başladığını anlattı.

“Devletimiz gelişigüzel makule imkanı sağladı”

Üretime katılan kadınlardan 2 bala annesi 47 yaşındaki Esra Aras, bu projenin kendilerine haddinden fazla dolgunca geldiğini belirtti.

“Devletimiz bize herhangi bir nev imkanı sağladı. Bize yerey ve fide verdi. Bize, ‘Çalışın, üretin size değme konuda desteğiz.’ dediler.” ifadelerini kullanan Aras, üretip, ekonomiye katkı sunacaklarını söyledi.

Aras, kadınlar olarak üzerlerine sakıt seçme şeyi yapacaklarını dile getirerek, “Devletimize çok teşekkür ediyorum. Bize üstelik bugün çalışma vermek düşüyor. Emeğimizin karşılığını alacağız. Sonunda hem ailemize hem dahi devletimize katkımız olacak.” dedi.

“Sülale kadınları olarak ayaklarımızın üzerinde durabileceğiz”

Kadınlardan 3 yavru annesi 48 yaşındaki Gülender Gürkan ise kendilerine verilen ekincilik eğitimi yardımıyla bu işe tevessül cesaretini gösterdiklerini belirtti.

Bu imkanı kendilerine sağlayıcı herkese teşekkürname fail Gürkan, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımızla tarlada ayrımsız aradayız. Fidelerimizi toprakla buluşturuyoruz. İnşallah hem ailemize hem de çocuklarımıza katkıda bulunacağız. Maddesel adına evimize büyük bire bir bindi sağlayacağız. Bismillah diyerek başladık. İnşallah bahar böylecene ektiklerimizin sonuçlarını alacağız. Ocak kadınları adına ayaklarımızın üstünde durabileceğiz.”

3 bala annesi 38 yaşındaki Aylin Palaoğlu bile tarıma hep ilgisinin olduğunu anlatarak, devletin sağladığı imkanla üretim yapacağını belirtti.

Günümüzde tarımın haddinden fazla elan yüce arkaç geldiğini dile getiren Palaoğlu, familya bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlayacak bu çalışmaya yardım sunan herkese teşekkürname etti.

Share: