Elektrikli makine kabul etmek zorunlu amma yüklemek yasak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Elektrikli arabaların ilişki payı seçme sabık dönem artıyor. Özellikle ABD gelmek için bir nice yerde çarçabuk yayılan elektrikli arabalar, KÖLE’nin Kaliforniya eyaletinde mecburi tutuluyor.

Fortune’dan Alena Botros’un haberine göre, geçen hafta onaylanan tasrif ile Kaliforniya’birlikte benzinle çalışan otomobillerin satışının 2035 yılına büyüklüğünde sona erdirilmesi öngörülüyor. Bu hamlesi Kaliforniya’yı elektrikli ve muvaffakiyetsiz emisyonlu araçlara intikal yapmaya müteharrik geçmiş eyalet konumuna getiriyor.

Ancak bir dava var: Kaliforniya, elektrikli araçları mecburi kılsa bile, açkı sahiplerinden araçlarını şarj etmemelerini istiyor.

Erke kıtlığı

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, yetkililerin bu isteğinin altında umum dünyayı etkisi altına düz enerji kıtlığı sorunu yatıyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde etkili olan sıcaklıkların milyonlarca kişiyi etkilemesi bekleniyor. Ağır sıcakların etkisiyle hele iklimleme cihazı kullanımının artacağını ve ruh şebekelerinin bundan zorlanacağını düşünen yetkililer, vatandaşlardan hafta sonu süresince elektrikli arabalarını şarj etmemelerini istiyor.

Kaliforniya, elektrikli ve akim emisyonlu araçlara geçiş yapmaya etkin geçmiş eyalet konumunda bulunuyor.

Tasarruf bununla merbut değil

İşçi Bayramı’nın birlikte kutlanacağı hafta sonu süresince Amerikalıların elektrikli araçlarını şarj etmemeleri bekleniyor. Kaliforniya eyaletinin faaliyet akışını denetleyen Kaliforniya Bağımsız Milletvekili Cümle Operatörü, mıntıka sakinlerini ince hafta sonu süresince, alelhusus 16:00 – 21:00 saatleri arasında elektrikli araçlarını yükleme etmekten kaçınmaya çağırıyor. Bu saat aralıklarının seçilme sebebi ise ruz battıkça klima ve tarih enerjisi üretiminin azalıyor olması. Operatör yaptığı açıklamada, “Kaliforniya ve Mağrip, kalan enerji talebi zımnında şebekeyi zorlayabilecek taşkın sıcaklar bekliyor, özellikle bile dinlence olan hafta sonu boyunca” diyor.

Operatöre göre elektrikli araçları yükleme etmemek, insanların erke tasarrufu yapabilmesinin üç büyük yolundan biri. Başka ikisi ise gereksiz ışıkları bloke etmek ve termostatları 78 basamak veya henüz yükseğe ayarlamak.

Vali küçümseme konusu oldu

Vali Gavin Newsom, önümüzdeki beş altı periyot süresince muhtemel mümkün hareketlilik kesintisi duyuruları ve sakinlerin araçlarını şarj etmemelerini belirten çelişkili mesajlar dolayısıyla eleştirilere maruz kaldı ve küçümseme konusu olsu.

Ilbay Newsom, Çarşamba haset bir brifingde, yaklaşmakta olan sıcak çekicilik dalgasına değindi ve eyalet sakinlerinden neşelilik tüketimini azaltmalarını istedi. Ilbay’nin odağında, büyük miktarda kömür tüketerek mekân kirliliğine sebep olan Teksas eyaleti vardı.

Diablo Kanyonu 5 yıl daha bulutsuz kalacak

Elan mufassal vadeli aynı enerji krizinden kaçınmak üzere, Kaliforniyalı yetkililer Perşembe günü, eyalet elektriğinin az daha yüzde 9‘unu üreten ve Diablo Kanyonu olarak bilinen, eyaletin deli dolu durumdaki son nükleer santralinin ömrünü göndermek için oy kullandı. Buna göre santralin, başlangıçta planlandığı kabil 2025’te kapatılması namına, bulunan abuhava ve enerji krizine yardımcı olacağı düşüncesiyle santralin ilkokul sene elan açık kalması planlanıyor.

Kaliforniya’nın gazla çalışan arabaları kademeli yerine kaldırma girişimi, önce olarak iki yıl önceki Ilbay Newsom eliyle duyurulmuştu. Kararın onaylanmasından bu yana, sair eyaletlerin bile bu yönde kararlar alması bekleniyor.

Vali Newsom yaptığı açıklamada, “Kirliliği kesmek amacıyla atılması gereken cesur adımlara odaklanırsak iklim krizini çözebiliriz” diyor.

ABD’birlikte elektrikli vesait için emniyet maddesi konuşuluyor

 

Çözüm elektrikli arabalarda mı?

 

Share: