Elveda süper kele piyasası

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Sayısal asır ile başlayan ve bugün dev uygulayım bilimi şirketleri ve global ekonominin önce adımlarını oluşturan 1982 yılını süper boğa yerine adlandıran The Wall Street Journal’dan Andy Kessler, yazısında tamlık bu sürece realist benzeri kandil tutuyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, ölen sevir piyasasının yerini fikirlerin değil asıl varlıkların mal ettiği tıpkısı kocaoğlan piyasası alıyor.

40 almanak boğa piyasası

Modern sayısal çağın başlamasıyla alay malay yükselmeye başlayan piyasaların sarrafiye tarihini 1982 yılı yerine belirlersek, eksiksiz 40 sene geçmiş bu hafta başlayan bu dönemin çoklu genişleyen ve efdal kazançlar sunan aynı sevir piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte şişman düşüşlerin yaşandığı aleniyet dönemler olsa üstelik, ayrımsız hep yerine ele alındığında, bu 40 almanak sürecin nema oranlarının averaj bağan seyrettiği ve meydan bolluğu yaşandığı ayrıntılı benzeri gün olduğunu ferah ferah görebiliriz. 1987 çöküşü, dot-com balonu, 11 Ilkgüz saldırıları sonrası, 2008 mali krizi ve Kovid, az daha yüzde 20’den iri düşüşlerle bu etraflı dönemin duruluk dönemleri olarak kendilerini hissettiren geçiş süreçleri adına nitelendirilebilir.

40 yılda 47 ikmal nema

Bu sürece sevir piyasası dememizin koca bire bir göstergesi daha bulunuyor: Dow Jones Endeksi, bu tafsilatlı dönemde yıllık ortalama yüzde 9,6’lık tartılı ayrımsız artışla 776,91 dolardan 36.800 dolara büyüklüğünde yükselmeyi başarıyor. Bu dikkate alınması gereken benzeri veri olarak kabul ediliyor.

12 Ağustos 1982’de Dow Jones sanayi endeksi ortalaması, 1964 yılı Eş ayında olduğu yerde, yani 776,91 dolarla dibi görmüştü. Bu süreçte beş el 1000 doların üstüne gelişmemiş kesiksiz sıçramalar yapsa bile, 4 Familya 2022 tarihinde enflasyonun bu 40 yıl süren ‘süper sevir’ piyasasını devirmesine büyüklüğünde güzeşte sürede, endeksin parçalanmamış 47 kat arttığını görebiliyoruz. Zirve noktası olan 36.800 dolar seviyesine bir henüz hangi zaman ulaşabileceğimiz ise, enflasyonun aksi tavrını düşünürsek, balaban tıpkı muamma kendisine karşımızda duruyor.

Dow Jones Endeksi, 4 Sülale 2022 tarihinde enflasyonun ‘süper boğa’ piyasasını devirmesine kadar sabık sürede kül 47 ikmal arttı.

İşaretler nelerdi?

Tamam 1982 yılında, burnundan dumanlar saçan benzeri kele piyasasının geliyor olduğuna dayalı aynı emare var mıydı? 1982 yılında federal görüntü oranı tıpkı esbak yılki yüzdelik 19’luk zirve noktasından yüzdelik 10’a sakıt ve 2008 yılı Meyan ayındaki 0 değerine ulaşana kadar teferruatlı ve muvazeneli tıpkı düşüşe başlamıştı. Bu izzet Mart ayında hala 0’dı. Şu zaman ise değil. 1982 yılında fiyat/idrak çarpanı ise 7,7’ydi.

Sunu nazik iz ise 1982 yılında çoğu yatırımcının ya piyasalara alın ilgisiz olduğu ya üstelik senelerce elde edilen azılı getirilerden sonradan aksiyon sahibi olmaya ahit etmesiydi. Bu noktada bir anımsatma yapmakta yarar var: Kocaoğlan piyasaları eğlenceli değildir. Pay senetleri alelumum ayı piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonra düşer. Kele tuzaklarını bile hesaba desteklemek gerekiyor. Aylarca yükselen hisse senetleri, şiddet yatırımcılarını cezbediyor ancak peşi sıra kalpgâh burkan düşüler geliyordu.

Kocaoğlan piyasaları tınlamalı değildir. Nasip senetleri alelumum kocaoğlan piyasalarında sabahları yükselir ve öğleden sonraları düşer.

Apotr faktörler

1982 yılını veladet yılı olarak belirlediğimiz boğa piyasasının bir kıvılcım yardım aldığını da açıklamak gerekiyor. Tahvillerden henüz erdemli ürem aramaya başlayan yatırımcıların yardımına ÇAKER Başkanı Reagan yetişiyor ve alelhusus sermaye kazançları üzerinden alınan vergileri kaldırarak sermaye oluşumunun hızlanmasını sağlıyordu. Daha düşük repo oranları yıpranmamış fikirleri keşfetmenin henüz bağan maliyetli olması anlamına geliyordu.

IBM ve sayısal çağın başlangıcı

IBM’mağara 16 kilobaytlık belleğini mecmu yerine tıpkısı sene evvel piyasaya sürmesi doğru değildi. 1982 yılında kestirmece 3 bin dolara, fazla tıpkı işe yaramayan birlik kuvvetli tıpkısı elektronik beyin alabiliyordunuz. Ancak 1981 yılı Ilk Teşrin ayında VisiCalc elektronik levha programı IBM PC üzere 100 dolar karşılığında elde edilebilir arkaç geldi. Daha Çok bilgisayarlar üretkenliğin âdeta zayi fişekleri olmuştu. Kurucu Dan Bricklin, “VisiCalc, haftalık 20 saatlik işleri üstüne alıp bunları 15 dakikada sonuçlandırdı” demişti.

Dijital teknoloji devrimi, Silikon Vadisi ve gelişim piyasaları

Uzlaştırıcı kurumların sayıları arttı. Aralarında henüz beyinli olanları, pimpirik müşterilere hangi olursa olsun tıpkı şeyler satın almasını haber verdi ve bunda liyakatli bile oldular. Ana derece, çalışma yerini muhavvil ve daha azıyla henüz fazlasını eden sayısal uygulayım bilimiydi. Borsa, kurumsal teklifleri ve kazançları zait Silikon Vadisi’ni finanse etti ve ardından kendi payına düşeni fazlasıyla aldı. Bu mübarek kısır döngü, interneti kitlelere ulaştırdı ve bulut bilişim, kontrol motorları, iPhone, Uber kadar markaların yanı sıra tıpkısı zaman teslimat olgusunu ortaya çıkardı. Bu sürecin sonu bugün mübrem olarak saklı yazı malları yarattı.

Daim küsurat çip talebi

Çipler tasarlayan toy bir mühendis olarak boğa piyasasının doğumundan güdük bire bir süre sünra nısıf iletken üreticisi şirketleri bağlı olmak için Paine Webber marifetiyle işe alındım. Uran bire bir roller coaster gibiydi, kıtlıkların peşi sıra bolluklar geliyordu, hala bile anca. Saçlarımın beyazlamasını ve karha olmayı göze alamadığım amacıyla Silikon Vadisi’nin tahaccüm pınarını aramaya koyuldum. Az Çok basitti: Çipler amacıyla filo başına, gelir başına ve işlevi başına sürekli azalan maliyetlerin esnekliği talebi artırıyordu. Bu sihirkâr çekirdekler daha sıkıntılı lazer yazıcılar, sunucular ve nihayetinde dahi aptal telefonlarla kitleleri beslediğinden, borsa boğası birlikte adamakıllı beslenerek büyüdü.

40 yılda eksiksiz 47 kat! Dile görgüsüz! Aynı derinti adam bu süreçte çokça paralar kazandı. Siz esasen de dikkatli olun. Alelhusus teknoloji bahis konusu olduğunda, zinhar vakit kaybetmeden ayrımsız adam satın alıp ona vabeste kalmayın.

Keder, e-ticaret ve içtimai iletişim araçları şirketlerinin tulu

Sayısal ekipman ve mini bilgisayarlar 1987 yılında zirveye ulaştı. IBM, ayrıntılı bire bir vasatlık dönemine girdi. Apple, iPhone’u üretene büyüklüğünde neredeyse ölmüş bire bir şirketti. Intel gür aynı performans sergiledi fakat bunun formülünü sonrasında kaybetti. beraber, bulut, e-ticaret ve içtimai iletişim araçları şirketleri alacak makineleri ve trilyon dolarlık bebekler haline geldi.

Şişkinlik alelumum paranın fikirlerden feyiz esas varlıklara çekildiği tıpkısı dönemi yaşadığımızı gösteriyor.

Yıpranmamış yüzyıl: Servet fikirlerden hakikat varlıklara yöneliyor

Evet ya şimdi? Beğenirsiniz evet üstelik beğenmezsiniz fakat bakir aynı çağı yaşıyoruz. Sermaye her antlaşma olduğu üzere en faziletli getirisini araştırmak amacıyla dünyanın ciharıyek beraberinde branş geziyor. Pahalılık genellikle paranın fikirlerden feyiz mahiyet varlıklara çekildiği bir dönemi yaşadığımızı gösteriyor. Erke? Yurt? Mal? Sabit gelirin tekrar çekimli hale geldiği bire bir sürece doğru evriliyoruz. beraber kurumsal kazançlar, materyal, işçilik, düzenleyici genel giderler gibi girdi maliyetleri üst akıllıcasına çıkıyor ve ayılar için al ete dönüşerek düşmeye başlıyor.

Tıpkı sonraki kele piyasası, aynı ahir üretkenliği sağlayıcı şeyden elde edilen rüşvet artışıyla destelenecek, yeniden sakıt Repo oranlarıyla değil.

Yeni boğanın katalizörü düşen faiz oranları olmayacak

Bittabi kullanılmamış aynı sevir piyasası her an başlayabilir ancak ürem oranları yeterince yükselene kadar bunu aklınızdan çıkarın çünkü bakir boğa piyasası faiz oranlarının baştan düşmesinin yönlendirdiği ayrımsız piyasa mümteni. Bunun yerine, tıpkı ahir sevir piyasası, tıpkısı ahir üretkenliği sağlayan şeyden elde edilen idrak artışıyla destelenecek.

Son döngünün kazananlarını unutun ve yenilerini bulun: Eskimemiş tohum yapay zeka, insta-aşılar, jeotermal erke, gen terapisi, çekirdeksel iltisak ya de daha iri olasılıkla abus, fiyatlı tıpkı şekilde başlayan, kaçıngan ve şüpheciler eliyle reddedilen ve sonra yıllar boyunca amansız şekilde ucuzlayarak toplum için işve yaratan yeni tıpkısı şey bulun.

Hepimiz işte tamlık da bu yüzden, resülmal oluşturan düşük vergi oranları ve verimliliğin artmasına cevaz veren düzenlemelerle herhangi bir zaman sunu tarafını beslemeliyiz. Süper sevir öldü, yaşasın eskimemiş kele.

Borsalardaki ralli, boğa piyasasının habercisi

 

Sevir piyasasını getirebilecek 3 tezahür

 

FED kele piyasasının tek anahtarı değil

 

Sevir piyasası analistleri tahminlerinin altında eziliyor

 

JPMorgan’dan kele piyasası tahmini

 

Borsalar düştükçe sevir piyasası fırsatları artıyor

 

Share: