Epidural steroid enjeksiyonları, birçok belen, göl ayağı ağrısı formu üzere eş tedavi seçeneği

Medicana Ataşehir Hastanesi Karın ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Öğrenci, epidural enjeksiyonların onlarca yıldır kullanıldığını, siyatik (sinir sıkışması) ve bel ağrısının cerrahi sıfır yönteminin ayrılmaz tıpkısı parçası olarak kabul edildiğini bildirdi.

Medicana Sağlık Grubu açıklamasına göre, belen fıtığı tedavisinde ameliyatsız, yeni ve kudretli yöntemler kullanılıyor.

Epidural steroid enjeksiyonları (ESI’ler) bir nice işaret ve göl ayağı ağrısı formu için kuma tıpkı otama seçeneği olurken, iş, omuriliği ve sinir köklerini çevreleyen epidural boşluğa aracısız okal anestezik ve kortizon ilacı enjekte etmeyi içerdiği için epidural steroid enjeksiyonu kendisine adlandırılıyor.

İlaçlar ve hikmet tedavi kabilinden tıpkı dizi film cerrahi olmayan tedavi denendikten sonraları ve ameliyattan önce uygun pestil grubuna önerilebilen epidural steroid enjeksiyonuyla, ilişkin sinir köklerinin içindeki ve çevresindeki yangıyı azaltarak ağrıyı taharri altına kabul etmek, belen ve bacaklarda hareketliliği ve işlevi geliştirmek, ağızdan alınan ilaçları belirlemek, günce aktivitelere dönüşe cevaz çevirmek ve yeterli analjezik bulmak hedefleniyor.

“Epidural steroid enjeksiyonunun amacı hastanın normal yaşamına dönmesini icat etmek”

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Doç. Dr. Ahmet Mektepli, hastanın ihtiyaçlarına, doktorun tercihine ve deneyimine vabeste namına aynı epidural enjeksiyon uygulamak için muhtelif teknikler kullanılabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Epidural enjeksiyonları onlarca yıldır kullanılmakta olup siyatik (sinir sıkışması) ve bel ağrısının cerrahi olmayan yönteminin ayrılmaz tıpkı parçası kendisine akseptans edilir. Belin mutedil kısmından, pöçük sokumundan ve sonuç olarak de aracısız sinir kanalına fıtığın olduğu noktaya yapılan şeklinde kalkmak için üç değişik aplikasyon mevcuttur. Bu soy ayrımsız enjeksiyon, hararetli müdafi etkilere topluluk benzeri steroid ilacı doğrudan murdarilik asap ya de sinirlerinin yakınındaki ağrılı alana sokması dolayısıyla iveğen ve eke derecede balkı kontrolü sağlayabilir. Akut bir dal belen ve/yahut kıç ağrısı atağı sırasında epidural enjeksiyonu az çok faydalı olmaktadır. Düzelme sağlanamayan bir iki sayıdaki hastada ise muamele tekrarlanabilir. İşlem sonrasında ara sıra hastalarda, akak istirahatı ve dert kesicilerle kontrol altına alınabilen geçici kelle ağrısı görülebilmektedir. Bu durumun görülme sıklığı yaklaşık binde birdir. Epidural steroid enjeksiyonunun amacı ağrıyı gidererek hastanın alışılagelen yaşamına dönmesini ve gerekiyorsa hikmet otama ve alıştırma programına ağrı olmaksızın katılmasını sağlamaktır. Hamle sonrası belen ve boynunu koruyan, antrenman ve fizik otama hareketlerini işleyen hastalarda çok daha istiğna edici ve etraflı mütemadi sonuç alınır. Etap döneminde canlı enfeksiyonu olan, aylı olan yahut gebelik ihtimali mevcut, kanama, pıhtılaşma bozukluğu kâin ve etap bölgesinde enfeksiyonu olan hastalara aplikasyon yapılamaz.”

Share: