Epiphaneia Antik Kenti’nde “Takvimler Mozaiği” bulundu

Hatay’ın Erzin ilçesindeki Epiphaneia Antika Kenti’ndeki kazılarda, kırsal aktivitenin anlatıldığı ve değme ayın karşılığında personifikasyonun (diriltme) düzlük aldığı “Takvimler Mozaiği” bulundu.

İssos Harabeleri namına birlikte tanıdık Epiphaneia Antika Kenti’nde 2006’da istirdat kazısı namına başlayan icraat devam ediyor.

Bu yılki sezon kazılarında bulunan sikke ve mozaik kadar eserlerin yanı sıra Tunç Çağ’a tarihlenen seramikler, şehir tarihinin 5 bin sene öncesine dayandığını ortaya koydu.

Kazının ilmî danışmanı ve Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Özdilek, AA muhabirine, gün kazılarına 40 nefis ayrımsız ekiple başladıklarını söyledi.

Epiphaneia Antika Kenti’nin Hatay’ın geçmişten günümüze kadar mahfuz bir tane antik kenti olduğunu dile getiren Özdilek, burada çalışmaların titizce yürütüldüğünü belirtti.

Takvimler Mozaiği bulundu

Kazılarda heyecan veren buluntulara rastladıklarını aktaran Özdilek, şöyle devam etti:

“Bronz Çağ’a tarihlenen seramiklerle gelişigüzel kentin tarihi 5 bin sene önceye kadar gidiyor. Osmanlı dönemine kadar kıvrak 27 kültürün izlerini kazılar sonunda materyal kültür incelemesi ve mekansal analizle tespit ettik. Çokça güzel taban mozaikleri bulduk. Mozaikler, dünyada eşi tıpkısı olmayan kırsal aktivitenin anlatıldığı Takvimler Mozaiği ve herhangi bir ayın karşılığında bire bir personifikasyon (animasyon) var. Tığ bu yıl yaptığımız kazılarda haziran ve temmuz ayının personifikasyonuna rastladık. Burada hendesi bire bir bordür içerisinde figürler ve yazıtlı anlatımlar var. Yazıtlarda ise ayın anlatımı ve beraberinde buna balya gelen Roma astrolojisindeki burçlar bulunuyor.”

Özdilek, kazılarda Helenistik, Bizans, Osmanlı, Abbasi dönemlerine ilişkin haddinden fazla çeşitli antlaşma aralığında sikkeler de bulduklarını söyledi.

Bölgede içki buluntulara ve bunlara ait atölyelere bile rastladıklarını dile getiren Özdilek, “Deneysel arkeoloji çalışmaları yaptık. Buğdayla ait haddinden fazla sayıda değirmen taşları ile dibekler ele geçiyor. Tığ bu değerlerin Antik Çağ’dan günümüze on paralık kopmadan devam ettiğini gördük, belirleme ettik.” diye konuştu.

Önümüzdeki bölüm kazıların Firez ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla yürütüleceğini belirten Özdilek, selen ekipleri ve öğrencilerle meslek olarak burayı bilimsel hafriyat istasyonuna çevireceklerini söyledi.

Amaçlarının hafriyat çalışmaları ile gelişigüzel İssos’a ören yeri statüsü kazandırmak olduğunu nâkil Özdilek, kazılarla ortaya çıkarılan yapıların restorasyonu için projeler ürettiklerini kaydetti.

Share: