Erbakan: “(Başörtüsü kanun teklifi) Demin halkoyu bile bizim kadar yakınlarında adına CHP’nin samimiyetini sorguluyor”

Yeniden Bol Bolamat Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, “Deminden kamuoyu da bizim üzere selim yerine CHP’nin samimiyetini sorguluyor. Acep bu yasa teklifini savunan CHP, LGBT ve İstanbul Sözleşmesi savunuculuğundan da vazgeçecek mi?” dedi.

Erbakan, Bilecik’te Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Bilecik 2. Yalın Kat İl Kongresi’hangi katıldı.

Kongrede konuşan Erbakan, Baştan Bol Bolamat Partisi adına CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclise sunduğu başörtüsü yasa teklifini, gönülden bulmadıklarını ve şüphelerinin olduğunu söyledi.

Kamuoyunun CHP’nin samimiyetini sorguladığını anlatım eden Erbakan, “70 senedir başörtüsü düşmanlığı yapan, başörtüsü yasağı bitmeme etsin diye Esas Mahkemesine büyüklüğünde başvuran bire bir CHP’nin seçimlere 6 kamer kaldığında bedaheten bire böyle çıkmasından muhit son basamak çirkin olduğumuzu ve samimiyetiyle ilişkin şüphelerimizin olduğunu rapor ettim. Şimdi kamuoyu birlikte bizim kabilinden doğruca olarak CHP’nin samimiyetini sorguluyor. Acaba bu yasa teklifini savunan CHP, LGBT ve İstanbul Sözleşmesi savunuculuğundan dahi vazgeçecek mi? Ekol öncesi 5 ve 6 yaşındaki çocuklara ‘Kur’an öğretilmesin’ ısrarından üstelik vazgeçecek mi? ‘Din dersi zorunlu ders olmaktan çıkartılsın’ ısrarından de vazgeçecek mi? Bunları haklı yerine soruyoruz fakat bu sorularımıza maatteessüf şu esas büyüklüğünde herhangi bir yanıt alamadık.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadro toplantısında başörtüsü özgürlüğünün kanuncu teminat altına alınması amacıyla komut verdiğini hatırlatan Erbakan, Baştan Zenginlik Partisi olarak bu konunun takipçisi olacaklarını aktardı.

Başörtüsünün yasalı güvence altına alınması konusunun geç kalınmasına karşın cesim olduğunu vurgulayan Erbakan, şöyle bitmeme etti:

“Bu noktada atılacak adımların bile arkasında duracağımızı rapor ettik. Alelhusus anayasadaki laiklik ilkesinin meali anayasaya yazılmaz. Çünkü laiklik yabancı tıpkı lügat. Ne manaya geldiği anlaşılmıyor ve bunu alıyorlar diyanet düşmanlığı, başörtüsü düşmanlığı kendisine uyguluyorlar. Buna mevzi kararlaştırmak amacıyla, bunun ne manaya geldiğinin yıldızlı benzeri şekilde yazılması ve başörtüsüne, akide özgürlüğüne asla nakız getirmeyecek şekilde vacip düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.”

“Masa altından birbirlerini tekmelemekle meşguller”

Baştan Bolluk Partisi’nin çabucak eleştiren değil çözümü ortaya koyan tıpkı aykırılık anlayışı sergilediğini anlatan Erbakan, şunları kaydetti:

“İşimiz yemeden içmeden iktidarla değil bire bir zamanda 6 kesim benzemezin bir araya gelerek oluşturduğu o antika yapıya, 6’lı masa denilen masa başındakilere birlikte zaruri uyarıları yapıyoruz. Bunlardan de millete aynı müfit gelmeyeceğini söylüyoruz. 6’lı masadaki yanlışlara ve sıkıntılara bile ilgi çekiyoruz. Fakat masadaki sayın genel başkanlardan ayrımsız tanesinin ifadesinde olduğu kabil onlar bizleri itaat etmek adına sürekli masa altından birbirlerini tekmelemekle meşguller. Bizim uyarılarımıza kulak asmıyorlar. Geçtiğimiz alışveriş haset 6 birbirine benzemez yedinci sefer benzeri araya geldi. 7 kıta masa başı toplantısı, 30 yol da birlikte toplamda 37 defa tıpkısı araya gelmişler. 6 aydır toplanıp dağılıyorlar. Mübarek artağan yazın, gösterici, öz ve kahve fakat arasında milletin derdine çıkar yol olacak bir çözüm önerisi bulunmayan. Bu hesaplı krizden elbet çıkacağımıza dair aynı gerçeklik paketi var mı? Bunları geçtim, tıpkı reisicumhur adayında üstelik uzlaşamadılar. 37 yol toplanıp çözülüm, bire bir rüşvet boyu yol alamamışlar.”

Partiye yeni katılanların rozetlerinin takıldığı kongrede, bulunan diyar başkanı Cafer Arslanboğa, baştan seçildi.

Share: