Ercişli muhtarın 15 yıllık hayali nesep oldu

Ercişli muhtarın 15 almanak hayali gerçeklik oldu

VAN Van Büyükşehir Belediyesi, Erciş ilçesi Evbeyli Mahallesi’nde yıllardır yaylalarına ulaşımda bastırık kıpırdak çiftçilerin sesine kulak verdi. Yapılan mesai ile 1,5 saatlik yayla yolu 10 dakikaya düşürülürken, 15 yıllık hayali gerçekleşen muhtar ise yaylaya minibüsüyle ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Van’da rustik mahallelerde ekincilik ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren büyükşehir belediyesi, çiftçilerin elan aşkın ürün alması amacıyla projelerini hepyek hayata geçiriyor. Bu çerçevede Erciş ilçesine 140 kilometre uzaklıkta bulunan Mağara ve Evbeyli mahallelerinin yayla yollarında düzeltme çalışmaları yapıldı. Henüz önceki Dövenci Mahallesi’nden 1,5 saatlik metin yolculuğun ardından ulaşılan yayla amacıyla 5.5 kilometrelik yıpranmamış kere yapıldı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerinin dayanıklı arazi şartlarında gerçekleştirdiği hararetli iş sonucu tamamlanan kullanılmamış yol, geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayıcı mahalle sakinlerinin yüzünü güldürdü.

“Daha Çok minibüslerle yaylamıza ulaşıyoruz”

Daha önce yaylaya ulaşmakta sorumluluk yaşadıklarını anlatan Evbeyli Mahalle Muhtarı Zeki Karadeniz, “Muhtarlığım boyunca yegâne hayalim bu yoldu. kesintisiz bu yolun açıldığını, bayındır ayrımsız şekilde yaylaya ulaşmanın hayalini kuruyordum. Çokça müşkülat yaşıyorduk. Esbak tarihte 13 yaşında bir kardeşimiz bu plato yolunda at sırtından düşerek maatteessüf hayatını kaybetti. Demincek bakir yolla imdi minibüsümüzle yaylaya ulaşıyoruz. Emeği sabık Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekilimiz Saz Şairi Balcı ilkin kalkışmak üzere herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun” dedi.

Yolun yapılan çalışmalarla konforlu tıpkı hale getirildiğini belirten Kırsal Hizmetler Kat Başkanı Yusuf Altun, yolun mıntıka hayvancılığına büyük yardım sağlayacağını söyledi. Yapılan çalışmaların tamamlandığını tabir fail Altun, “Geçmiş nöbet maalesef insan, kilolu yaralanmalı kazalara sebebiyet vermişti. Tığ bu emek ile tahminî 1,5 saatlik ulaşımı 10 dakikaya büyüklüğünde düşürdük. Bölgede 30 bin civarında efsanevi var. Ağır Sıklet tıpkısı hayvancılığın yanı sıra buradaki arazileri birlikte tarıma kazandırıyoruz. Mahallemize alımlı çalımlı olsun” diye konuştu.

Ayrıca yapılan çalışmalarla alay malay Ağırkaya, Köycük ve Söğütlü mahallelerinde 7.5 kilometre arazi yolu açıldı.Share: