Erek Belediye Reisi Mustafa Kavuş, çocuklarla “şivlilik” topladı

Tasavvur Belediye Reisi Mustafa Kavuş, üç ayların başladığı Regaip Kandili’nin sabahında “şivlilik” şekerlemesi dercetmek amacıyla sokaklara sâdır çocuklara hediyelerini verdi, onlarla şekerleme topladı.

Konya’nın asırlardır süregelen renkli ve ahenkli geleneği “şivlilik” amacıyla sabahın önceki saatleriyle sokaklara çıkan çocukları Tasavvur Belediyesinde Başbuğ Mustafa Kavuş karşıladı.

Çocuklara “şivlilik”lerini dağıtan Kavuş, elan sonradan kızı Diğer ve çocuklarla “şivlilik” toplamak için mahalle sakinlerinin kapılarını çaldı. Vatandaşlar karşılarında Kavuş’u görünce şaşırdı.

Kavuş, üç ayların başlangıcının Konya’üstelik ayrı ayrımsız güzellikte yaşandığını söyledi.

Büyüğüyle küçüğüyle, evlerdeki şenlik ortamı ve neşesiyle, “şivliliğiyle” ve ibadetleriyle Konya’nın, Regaip Kandili’ni alelacayip bire bir derinlikte yaşadığını belirten Kavuş, şunları kaydetti:

“Bizler da bu geceye kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Regaip Gecesi’nde camilerimiz dolup taşacak, evlerimiz ibadetlerle nurlanacak. Kül bu güzelliklerden biri de Konya’ya başmaklık ‘şivlilik’ geleneği. Elimize torbalarımızı aldık, mahallenin çocuklarıyla dolaşıyoruz. Böylelikle onları hem üç aylar bilinciyle tanıştırıyor, “şivliliğin” esasında neden yapıldığını anlatıyor ve bu domuzuna geleneği yaşatma fırsatı yakalıyoruz. Şivlilik toplarken Türkiye’nin zorlu çokça şehrinden Konya’ya tamamıyla bu anane için çocuklarıyla gelen vatandaşlarımızla karşılaştım. Bu bile ne büyüklüğünde akıllıca bire bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Bizler bu noktada Türkiye’ye emsal olmaya bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle tamam İslam aleminin üç aylarını ve Regaip Gecesi’ni kutluyorum.”

Share: