Ermeni ayini 4 Eylül’de gerçekleşecek

Ermeni ayini 4 Eylül’bile gerçekleşecek

Hars ve Turizm İl Müdürü Erol Aptal:

“Büyük iştirak beklediğimiz Ermeni ayini üzere hazırlıklarımızı tamamladık”

VAN – Van Gölü’nde yer düz Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi’nde 4 Ilkgüz tarihinde yapılacak Ermeni ayini üzere hazırlıklar tamamlandı.

İnanç turizminin en heybetli merkezlerinden biri olan Van Gölü’ndeki Akdamar Kilisesi, aksata haset 10’uncu ayine aile sahipliği yapacak. Ekin ve Turizm Bakanlığının izniyle 2010’dan bu yana eylül ayında gerçekleştirilen ritüel için hazırlıklar tamamlandı. Akdamar Kilisesi’nde 4 Eylül’bile yapılacak ayine, peş düzem Ermeni din adamlarının beraberinde Türkiye’nin bir nice ili ile mikro dışından kişinin katılmasını beklediklerini rapor fail Ekin ve Turizm İl Müdürü Erol Akıllı, “2010 yılından itibaren seçkin sene Ekin ve Turizm Bakanlığımızın onayıyla Ermeni Patriği yoluyla ilkgüz ayının önceki haftasında Ermeni ayini gerçekleştiriliyor. 4 Ilkgüz’ üstelik 10’uncusu yapılacak olan ritüel amacıyla Ermeni Patriği marifetiyle kısaca 46 kişilik din görevlisi ile birlikte erte itibariyle adada zaruri düzenlemeler yapılacak ve ahzüita haset yapılacak olan Ermeni ayini amacıyla kayran düzenlenecek” dedi.

Tarih süresince birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van’de, kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin olduğu güzel bire bir ayinin gerçekleştirileceğini belirten Akıllı, “Henüz önceki 3 almanak bir güvenlik gerekçesiyle ayin gerçekleştirilmedi. Onun çabucacık akabinde korona virüs pandemisi ile alay malay merbut sayıda ve ziyaretçilere mecbur olduğu tıpkısı gün geçirildi. Ancak 2022 yılında pandeminin üstelik etkisini yitirmesiyle gelişigüzel gelişigüzel sınırlandırma bulunmayan. Otel işletmecileriyle görüştüm. Şu anda ayırtma eden Ermeni grupları var. Bu dahi ilişki haset Ermeni ayininin iri tıpkısı katılımla gerçekleştirileceğini bize göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Van’üstelik 10’uncu Ermeni ayini için il koordinasyonunda tüm asayiş önlemlerinin alındığına vurgu eden Beyinli, “Hiçbir aksaklığa yöre vermeyecek şekilde valimizin talimatları doğrultusunda bizlerde gerekli tedbirlerimiz aldık. Eksikliklerin oluşmaması için üstümüze sakıt görevi namına getirdik. İnşallah şişman benzeri katılımla tekrardan birliğin, beraberliğin, kardeşliğin olduğu güzel ayrımsız Ermeni ayinini tümce görmüş olacaktır. Saat 08.30’de Akdamar Adası’na transfer başlayacak ve 11.00 ila 14.00 saatleri arasında Ermeni ayini gerçekleşecektir” diye niteleyerek konuştu.Share: