Erzincan gündem haberi… KKTC Cumhur Reisi Tatar, Erzincan’da konuştu Açıklaması

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Küçük Asya-Palikarya ikilisinin çığırtkanlık yaptığını söyledi.

Çeşitli konuşma ve programlar kapsamında kente gelen Tatar’ı, Erzincan Havalimanı’nda, Erzincan Valisi Mehmet Kibrit, 3. Kalabalık Komutanı Ferik Zor Türkgenci ve Belediye Reisi Bekir Aksun karşıladı.

Daha sonradan geldiği Erzincan Valilik girişinde kendisini karşılayan polis güçleri mangasını selamlayan Tatar, itibar defterini imzaladı, benzeri süre Vali Sirkat ile dostça etti.

Il güruh salonunda gazetecilerle bire bir araya gelen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Erzincan halkına bağlılık ve salamlar getirdiğini belirtti.

Türk milletinin geçmişinin, soyunun ve tarihinin mahsus olduğunu anlatım eden Tatar, Kıbrıs’ın 350 sene Osmanlı egemenliğinde yaşamış tıpkısı Türk adası olduğunu belirterek, “Maatteessüf oynanan uluslararası oyunlarla bu yetişkin ve değerli adayı bizden kopartmak, alabilmek için değme çeşit hukuksuzluk, rastgele tip eş hakları ihlali ve rastgele makule çirkinlikle Kıbrıs Türk halkı haddinden fazla şişman saldırılara çokça nazik haksızlıklara uğradı. Çektiğimiz acıları, yaşadığımız göçleri, katliamları soykırımları ama seçme şeye rağmen orada direnmesini bilmiş mukavemetçi ruhu ile Türk mukavemet teşkilatının kuruluşu ile Anadolu’nun, Türkiye’nin bize sürekli destekleriyle oradaki varlığımızı bugünlere kadara sürdürebilmiş.” ifadelerini kullandı.

Tatar, federal ayrımsız yapı altında Kıbrıs’ta “elbet tıpkı antant olur” diye senelerce süren müzakerelerin bulunduğunu, müzakerelerde hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem bile Kıbrıslı Türklerin bilcümle ongun niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Müzakerelerde yapılan vaatlerinin hepsinin “abes” çıktığını vurgulayan Tatar, şöyle devam etti:

“Tek vaatlerini tutmadılar. Tek izolasyonu kaldırmadılar amma Rumları, ‘hayır’ diyen Rum tarafını tek taraflı olarak ne bize sorarak ne ana yurt ve güvenceci büyüklük olan Türkiye Cumhuriyetine danışarak Avrupa Birliği’ne aldılar. Avrupa Birliği kartıyla, Rum-Palikarya ikilisi bilcümle Türkiye’yi kuşatmaya çalışıyor. Değme makule müzakerelerde değme tip toplantılarda Türkiye’nin hakkına hukukunu veto fail Rum-Palikarya ikilisinin zihniyeti ve akıbet adına hepimizin izlediği kadar Ege adalarında Iye Denizi’ndeki silahlanmalar, yapılanmalar ve kimi bana bakarak iri hukuksuzluk, Kıbrıs’ta, Türkiye’mizin sadece 40 mil uzağındaki Kıbrıs adasında da yıllar itibarıyla yaptıkları silahlanma faaliyetlerine demincek ABD’nin ambargonun kaldırılması noktasında gene silahlanmaya bitmeme edeceklerinin mesajı vermektedirler. Demincek hep bunlar tabiatıyla bizi yakından ilgilendirmektedir.”

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kendisine gelişigüzel zaman Türkiye Cumhuriyeti ile beraber hareket etmenin mutluluğu içinde olduklarını vurgulayan Tatar, kendisinin Cumhur Reisi olmasıyla bile bakir dönemin başladığını belirtti.

Seçkin ahit Kıbrıs’ı benzeri Palikarya adası etme niyetlerinin bulunduğuna dikkati çekici Tatar, “Kıbrıs Türklerini asimile etme ve tabiatıyla kim Avrupa Birliği adası olacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti dahi Avrupa Birliği üyesi olmadığı amacıyla ant süresince Türk askerinin adadan çekileceği ve adanın tıpkısı bütün Avrupa Birliği süresince olacağı için Kıbrıs Türklerini zaman süresince asimile edecekleri benzeri ortama sürükleyebilmek üzere oynanan oyunlara denk namına, yeter imdi Kıbrıs’ta benzeri kesim olacaksa katiyetle egemen denklik temelinde olması gerektiğini, hükümran eşitlikle fiyat uluslararası statünün akseptans edilmesiyle fakat resmi müzakerelere geçilebileceğini, Türkiye’nin üstelik tam desteğiyle ben bütün bunları 27 April 2021 tarihinde Cenevre’da önceki evvel dünyanın gündemine getiriyorum. BM’nin gündemine getiriyorum. Ondan sonraki süreçte bütün bu mücadelemizi bütün bu siyasetimizi paylaşmakla bitmeme ediyoruz.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Eylül’deki Mürekkep Milel (BM) Genel Asamble Salonu’nda BM’nin 77’inci Genel Kurulu’ndaki konuşmasına değinen Tatar, şunları aktardı:

“Cumhurbaşkanımız orada, ‘Kıbrıslı Türklerle gelecek inşa etmek isterseniz önce evvel Kıbrıslı Türklerin hâkim eşitliği ve eşit arsıulusal statüsünü tescil edeceksiniz, var olan haklarını tescil edeceksiniz.’ demiştir. İkinci vurguladığı yasakçı, Kıbrıslı Türkler üstünde oynan ambargo ve yalıtım çıktı ayrımsız zulme dönüşümüdür. Çünkü oynana oyun bu halkın uluslararası toplumdan kopartılması ve dolayısıyla ince vadede pes ettirilip Kıbrıs’a mantinota yapılma noktasındaki bu yaptıklarınız BM prensipleriyle ve dünyanın değişik platformlarında haykırılmakta olan hak ve vicdan boyutlarıyla arsıulusal camiada menfi düşen bir uygulama. Üçüncüsü çok koskocaman. Sayın Reisicumhur hangi demiştir? Çıktı arsıulusal topluma çağrıda bulunmak istiyorum Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanışıklık vakti gelmiştir.”

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgedeki işbirliğinin önemini vurgulayan Tatar, adalardaki silahlanmalara yönelik şunları kaydetti:

“Kimesne bu çağda ne patırtı lazım ne çarpışma lüzumlu. Böyle ayrımsız şeyi konuşmak üstelik istemiyorum. Kıbrıs Türk halkının gönlünden ve Türkiye’nin gönlünden geçen cemi bu ihtilafların bire bir uzlaşı formülüyle doğruluk ve çıkarlarımızın korunması, hak ve vicdan muhasebesiyle doğrusu neyse onu yapmaktır. Küçük Asya-Palikarya ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır. Rum-Palikarya ikilisinin bana bakarak, Rusya- Ukrayna Savaşından sonraları Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya sâdır nazik potansiyeli, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanlığının liderliği, aynı hububat koridorunun dünyadaki açlığı önlemesi amacıyla yapılan girişimleri, ayrımsız takım eksantrik ayrıksı Türkiye Cumhuriyeti’nin attığı adımlarla Yunanistan’ın bir bakıma ezilmesi ve kıskanmalarıyla şimdi aynı bando oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri inandırıcı değildir. Türkiye’nin gücü dahi potansiyeli de bellidir. Bunların dahi ne olduğu bellidir. Tıpkı kat Kıbrıs’ın nüfusu dahi çapı üstelik bellidir. Dolayısıyla kime cebin hangi büyüklüğünde silahlanacaklar. Bunlar geçici, bir takım kendi halkları ve kişi siyasetlerine oynanan oyunlardır. Zira önümüzdeki aylarda her iki tarafta birlikte seçim var. İç politikaya müteveccih bir mızıka adımlar cins.”

Tatar, Türkiye’nin herhangi bir devir, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu sözlerine ekledi.

Share: