Eski milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Bozuk milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, aktör adına spora veda etse birlikte antrenör adına hentbolun süresince olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Türkiye El Topu Federasyonunun sitesine açıklamalarda kâin Yeliz Yılmayan, üçkâğıtçılık kariyerini sona erdirmesinin ardından Yalıkavak Belediyespor’da apotr antrenörlüğe başlamasını ve hentbol hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını tamlayan Yeliz, geçmiş yıllarda kaleci kendisine görev yaptığını, sonra solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Topluluk kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda dahi solak kalkışmak tıpkı avantaj ancak sunulan şansları dolgunca değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler amacıyla güçlü bir molekül rapor edeceğini zannetmiyorum. Ben o tarihten itibaren çok ince yıllar kesintisiz milli takımda fariza aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı gani değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yeni Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle bitmeme etti:

“Bu kulüpte önceki grup şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Bakir Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde bir nice grup şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu kadar başarılarım oldu. Bunların beraberinde Avrupa kupalarında final ve dömifinal oynama başarısı gösterdik. En unutulmaz takımların başında elbette ki önceki soylu erki özgürlüğümü elime aldığım ve evvel arka düzey başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Gine hentbolun içre olacağım”

Yeliz, 400 kezden çok milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim üzere nazik tıpkısı gelgel kaynağı. 25 yıl milli takımlarda fariza aldım, kaptanlık yaptım. Yıllarca hem salon hem kumsal hentbolunu beraber oynadım. Plaj hentblu, seçkin antlaşma iri afiyet alarak oynadığım ve bence haddinden fazla estetik duran tıpkısı kol. Biz salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, acun ikinciliği, Dünya Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Imdi kumlu hentbolunun olimpik tıpkısı kol namına akseptans edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir sene yurtdışında oynadığını da hatırlatan Yeliz, “Romanya rastgele anlamda zorba ayrımsız ülkeydi. Bibi inanılmaz kaliteli, sağlam tıpkısı ligleri var. Ego zor tıpkı yerde olsam da oradaki antrenörüm zorba biriydi. İyi tıpkısı menajerim olsaydı elan tafsilatlı yıllar mikro dışında hentbol yutturmak isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu bakımından Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu büyüklüğünde liyakatli olacağımızı açıkçası adisyon etmiyordum. Sporcular kendisine süfli özveriyle çalıştık. Umarım bu başarı katlanarak devam kıymetiharbiye.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola aktör adına yasakçı koyup koruyucu çalıştırıcı adına anlaştığının hatırlatılması üstüne dahi Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, deli dolu yerine oynayamamanın yumruk olacağının farkındayım. Ancak benim amacıyla kebir olan gani durumdayken de, benzeri şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu yararlanmak ve ona veda edebilmek. Ego bu yıl de dahil koyulmak amacıyla ekstra bire bir kapsam olmadıkça 60 zaman oynayan ve takat sınırı sergileyen benzeri hentbolcuydum ancak dediğim üzere arada bir eskimemiş tıpkısı şeylerin hayatımıza gelmesi için bazı şeylere selamlamak gerekiyor. Gene hentbolun süresince olacağım. Yalıkavak de çalıştırıcılık yapmasam bile hentbolun içinde olacaktım.”

Koruyucu çalıştırıcı olarak hedeflerine yönelik da Yeliz, “Hentbol iğfal etmek ile tehyiç etmek ve öğretmek çokça ayrımlı şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Kıvanç (Özcan) Hoca’mın yükünü hafifletmek, hocalarımın arkadaşlarımla beyninde bir güreşçi köprüsü almak istiyorum. Elimden geldiğince hem mızıka arkadaşlarıma hem üstelik kendime ulama icat etmek istiyorum. Kullanılmamış aynı avantür başlıyor ve ben haddinden fazla heyecanlıyım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: