Eskişehir, Yunak Müzesi’ne Kavuştu

Antikçağ’dan Cumhuriyet Altını dönemine kadar binlerce yıllık yıkanma kültürünü anlatan Türkiye’nin önce ve bir tane müzesi olan Eskişehir Hamam Müzesi, yapılan küşat töreniyle hizmete girdi. Açılışta konuşan Komutan Yılmayan Büyükerşen evvelce hayata geçirilmesi engellenen su tedavisi merkezi projesini anımsatarak, “Açılışını yaptığımız müze aha o günlerden içimde artan ukdenin mahsulüdür. Türk halkının bittabi tıpkısı sıcak kültürü yarattığını çocuklarınız, torunlarınız almak üzere ati kuşaklar burada görsün istiyorum” dedi.

Şifalı yunak suları ve sıcak kültürü ile bilinen Eskişehir’e iri tıpkısı ayar katacak olan Eskişehir Hamam Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Tarihi Odunpazarı bölgesindeki Şarkiye Mahallesi Çürükoğlu Sokak Numara 2 adresinde hizmet verecek olan Eskişehir Yunak Müzesi’nin açım törenine, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Milletvekilleri Çiğ Temiz Süllü ve Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Ilgi, tören düzeni üyeleri, çokça sayıda davetli ve uray bürokratları katıldı.

Açılışta konuşan Başbuğ Büyükerşen, şunları söyledi:

“Eskişehir benzeri müzeler şehri oldu. Yakında yeni müzeler dahi eklenecek. Bugünkü ise Yunak Müzesi’ni açıyoruz. Illet Hamam Müzesi? Eskişehir Bizans’tan beri yunak suları ve hamamları ile aşina tıpkısı şehir. Biliyorsunuz Eskişehir, Kütahya- Afyon kırık kırık hatlarının olduğu tektonik tıpkı yapıya sahiptir. Buradan sâdır hamam sular, bu topraklarda tüvana tamlık kavimlere saflık ve sağlık vermiştir. Gerçekte Eskişehir ayrımsız akarca şehridir. Suları şifalıdır ve tedavi edici özellikleri vardır. Söz Gelişi Bizans döneminde imparatorluk ailesinin fertleri demincek sıcak diye niteleyerek kullandığımız yerlerini yazlık dinlenme ve otama merkezleri namına kullanmış. Elan sonra Selçuklular döneminde sıcak, peşi sıra Osmanlı ve Cumhuriyet Altını ile devam etmiş. Eskişehir’in suyu geçmişten bu yana şifalı adına bilinmiş ve kullanılmıştır. Bu sıcak suların kullanılması için Rektörlük dönemimde haddinden fazla savaş verdim. Avrupa’dahi Macaristan ve Almanya’bile su tedavisi merkezlerinde su ile tedavilerin şüphesiz yapıldığı durumunda inceledik. Projeler hazırladık.”

Konuşmasının devamında Eskişehir’deki hamam suların olduğu merkezdeki bölgede hidroterapi merkezi kurulması amacıyla Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü dönemindeki yaşadıklarını anlatan Büyükerşen, şehirde hareketli sürecin akamete uğratılıp projeye alın çıkılması ve projelerin Afyon’dahi hayata geçirilmesi serüvenini aktardı.

Büyükerşen, “Açılışını yaptığımız müze işte o günlerden içimde kalan ukdenin mahsulüdür. Ihtimal bizi kirlerimizden arındırmaz ama kontra düşüncelerimizden arındırır. Belki hastalıklarımızı esaslı halletmez ama akıllıcasına düşünmemize bariyer olan unsurlardan kurtarır. Tabi Eskişehir’in haddinden fazla otantik bire bir hamam kültürü vardır. O kültürü keyiflendirmek, o hars için gelecek kuşaklara bilgelik isnat etmek üzere müzede bilcümle unsurları sergiliyoruz. Müzede hamamın ve suyun Roma zamanından bugüne büyüklüğünde insanlar aracılığıyla şüphesiz kullandığını anlatan örnekler var. Türk halkının lacerem aynı isıdam kültürü yarattığını çocuklarınız, torunlarınız başta görünmek üzere gelecek kuşaklar burada görsün istiyorum. Kırnak uğurlu olsun” dedi.

Konuşma sonrası Başbuğ Büyükerşen ve tören düzeni üyeleri birlikte kurdele kesimi yaparak müzenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın arkası sıra protokol üyeleri ve davetliler müzeyi gezdi.

ESKİŞEHİR YUNAK MÜZESİ

Eskişehir Isıdam Müzesi, ülkenin 6’ncı Yunak Müzesi olmasına rağmen yıkanma kültürünü geçmişten bugüne bahis edinmesiyle Türkiye’nin geçmiş ve biricik Sıcak Müzesi olma özelliğini taşıyor. Antikçağ’dan Cumhuriyet Altını dönemine büyüklüğünde binlerce almanak yıkanma kültürünü anlatan Eskişehir Sıcak Müzesi’nde ziyaretçilere müze gezileri süresince hoşgörünün simgesi, tasavvuf ehli Mevlana’nın, “Sen hep tıpkısı su olduğunu düşünüm. Akarsu gibi güzelce, su üzere hususi, akarsu kabilinden faydalı, akarsu kadar elzem” sözü eşlik ediyor.

Müze içerisindeki objelerle de büyük tıpkı firez mirasını barındırıyor. Müzede tellak, natır, meydancı, sıcak anası, evsiz barksız üzere isıdam karakterlerine, daha önceki tek değinilmemiş adsız sansız kahramanlar olan şerbetçi ve Eskişehir’in meşhur helvacı karakterlerine, geçmiş sağlıkçılar adına akseptans edilen berberlere da kayran veriliyor. Ayrıca müzede sıcak tası, ibrik, buhurluk, takunya kabilinden sıcak malzemeleri ve peştamal, silgi, isıdam bohçası nesiç ürünleri koleksiyonu bile kayran alıyor. Eskişehir Hamam Müzesi, Antik Çağ’de ve Roma’üstelik Yıkanma Kültürü, Küçük Asya Isıdam Tarihi, Araz- Hamam ve Tanıkları, Resimlerle Sıcak Kültürü, Karı Yunak Kültürü, Erkek Hamam Kültürü, Isıdam Kültürü, Müze Koleksiyonu Sergileme Alanı ve Eskişehir Yunak Belgeseli Vizyon Odası tutmak amacıyla 8 alandan oluşuyor.

Eskişehir Hamam Müzesi ile ilgili hikmet ahzetmek isteyenler, müzenin 0 222 220 8185 numaralı telefonundan yetkililere ulaşabilecekler.

Share: