EYT’lilerin tekaütlük sürecinde yapması gerekenler

– EYT’lilerin tekaütlük sürecinde yapması gerekenler

ANKARA – Emeklilikte yaşa takılanlar kanun düzenlemesinin TBMM Genel Kurulundan geçmesiyle alay malay Resmi Gazete’da yayımlanmasının peşi sıra yürürlüğe girecek ve aranjman çerçevesinde tekaütlük başvurularıyla ait proses başlayacak.

Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlarla ait düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Afiyet Sigortası Kanunu ile 375 az Yasa Mesabesinde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi, TBMM Umumi Kurulunda akseptans edilerek yasalaştı. İlk etapta kısaca 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak düzenlemeyle bu arada gözler müracaat sürecine çevrildi. Kanunun Resmi Gazete’dahi yayımlanıp yürürlüğe girmesinin peşi sıra vatandaşlar, e-Kerem üzerinden yahut SGK müdürlüklerine başvurarak emekli aylığı bağlatma talebinde bulunabilecek.

Yasa çerçevesinde, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar yaş sınırı bulunmaksızın zahmetli olabilecek, Emekli Sandığı, SSK ve Rabıta-Düzey ayrımı gözetilmeyecek. Prim dönme sayısını ve düzentileme süresini dolduran herhangi bir yurttaş emeklilik hakkı elde edecek, yasa kapsamında taşerondan kadroya sabık işçiler için zorunlu tekaütlük de kaldırılacak. Antrparantez işverenlere de kıdem tazminatı amacıyla güven desteği verilecek, yüzdelik 5’lik sosyal düzenlilik bindi primi birlikte sağlanacak.

“SSK’lıların zahmetli aylığı bağlatmak üzere işten ayrıldıklarını bildirme etmeleri gerekecek”

Emeklilik sürecinde 5 bin ila 5 bin 975 prim aktarılma şartını tümler SSK’lı EYT’liler, SGK’den “emekli mümkün” yazısı alarak, işverenlerine tekaütlük dilekçesi vermeleri ve dilekçede mütekait aylığı bağlatmak amacıyla işten ayrıldıklarını beyan etmeleri gerekecek. Ayrıca kıdem tazminatları ve varsa sair iştirakçi alacaklarını arzu edebilecek. İşveren aracılığıyla alınan arzuhâl dahi işten ayrılış nedeni yerine 08 No’lu kodu kullanılarak işçinin çıkışını yapması gerekecek.

Herhangi ayrımsız iş durumunda çalışmayan EYT’liler ise “tekaüt olabilir” yazısı almadan zor aylığı talebi üzere doğrudan e-Celal üzerinden ve SGK müdürlüklerinden başvurabilecek.

“Bent-Düzem’lu vatandaşların zor olmaları amacıyla prim günlerini doldurmaları yeterli”

Deste-Seviye’lu 4/b’ye tabii vatandaşların, emekli müracaat sürecinde “zahmetli türlü” yazısı almalarına lüzumlu olmadan zor kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim günü şartlarını tümler seçme yurttaş zor aylığı bağlatma talebinde bulunabilecek.

“Memurların kurumlarına Tekaütlük Arzu Formu doldurmaları gerekecek”

Tekaütlük sürecinde 4/c’ye tabiatıyla olan memurin ise kurumlarına Emeklilik Rica Formu doldurarak veya dilekçeyle başvuracak. Atamaya izinli kurum amiri emekliliğe sevkini onaylamasıyla HİTAP yetkisi verilmiş personel dahi bunu HİTAP üzerinden SGK’ye iletebilecek.

“EYT kapsamında ilk maaşlar ise Nisan ayında ödenecek”

Vatandaşlar, Resmi Gazete’da yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek olan yasayla birlikte başvuruda bulunabilecek.

Başvuruyu izlem eden ay maaşlar hesaplara yatacak, evvel maaşlar nisan ayında ödenecek.

Share: