FED Eylül’de herkesi yanıltabilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

FED’mağara Temmuz ayındaki siyaset güruh tutanakları, Wall Street’i iki hafta süresince kamçıladıktan bilahare açıklanacak. Tutanakların Ilkgüz ayındaki beklenir sıkılaştırmanın ne kadar şişman olacağıyla ait ipuçları barındırması bekleniyor.

Geçenlerde düşecek olan FED tutanakları, ekonomiye tıpkısı darbe henüz indirebilir. FED Başkanı Powell’a göre benzeri sonraki faiz artırımı beklentilerin haddinden fazla üzerinde gelebilir.

FED yetkililerinin 26-27 Orak Ayı tarihlerindeki toplantısında nişan nema oranını art arda ikinci kat 0,75 puan oranında açık artırma kararı, 1980 yılından bu yana muteber arz hızlı ve kaba sıkılaştırma politikası yerine tarihe geçti. Fortune’un haberine bakarak, o zamandan beri, mal piyasalarında Eylül ayında gerçekleşecek olan aynı ahir hamlenin boyutuna ait öngörüler 50 ila 75 baz nokta arasında dalgalanıyor. Bunda, beklenenin üstünde benzeri performans gösteren aksiyon gücü piyasası verileri ve tahminlerin altında mevrut pahalılık verilerinin etkisi bulunuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, FED’in Getiri artırımını ne oranda gerçekleştireceği mahsus tutanaklar sonrası bile netleşmeyecek ancak tutanaklar, FED’in benzeri ayrıksı ‘serüvenli balaban’ ürem artırımına gitmesi amacıyla ne kök verilere ihtiyaç duyacağı noktasında aydınlatıcı olacağı kesme. FED Başkanı Powell, Orak Ayı toplantısının arkası sıra düzenlediği matbuat toplantısında 20-21 Eylül için erdemli ölçülü bire bir ürem artırımı seçeneğinin masada olduğunu belirtmişti.

İstikrarlı ve bağan mü dengesiz ve yüksek mi?

Bank of America KÖLE ekonomisinden mesul Başkanı Michael Gapen ise, “Tutanaklarda yeni bire bir bilgi meydan alıyorsa, şu çerçevede olacaktır: Nema artırımı aşamalı olarak henüz âdeta ölçekli mi olacak yoksa daha faziletli biçimli benzeri faiz artırımı ihtimaline zahir bap bırakılıyor mu?” diyor.

Gapen, “Maliyet fayda analizi henüz banal ve aşamalı artışlar olacağı yönünde ve pahalılık verileri dahi bunun bu şekilde olmasını destekliyor ancak muhtemel dinç gelişim gücü piyasası verileri dikkate alınırsa, FED’in yeniden 75 baz puanlık bir getiri artırımına gitmemesi dahi az çok edisyon görünüyor” şeklinde konuşuyor.

FED yetkilileri, Orak Ayı toplantısından bu yana yaptıkları açıklamalarda, sıkılaştırmadan uzaklaşacaklarına dayalı oluşan dolay kabullere karşı çıkmayı sürdürüyor ve son 40 yılın bildirme sıcak şişkinlik oranlarını dizginlemenin sunma nazik öncelikleri olduğunu engelsiz belirtiyor.

Veriler, tahminlerin güncellenmesine sebep olanaklı

ABD Emek Bakanlığı aracılığıyla 5 Ağustos tarihinde yayınlanan Orak Ayı kocaoğlan hareket piyasası verileri, şirketlerin sabık ay beklentilerin üzerinde bir performansla 528 bin yeni istihdam yarattıklarını ve avarelik oranının yüzdelik 3,5 ile pandemi öncesi seviyelerine yakınsadığını gösterdi. Bu veriler, yatırımcıları yoğun üçüncü el 75 temel beneklık ayrımsız ürem artırımı beklentisine itti.

Ancak, Haziran ayına büyüklüğünde olan ve 1981 yılından bu yana görülen bildirme erdemli şişkinlik oranını gösteren yüzdelik 9,1’lik artışın almanak bazda yüzde 8,5’e gerilediğini gösteren ve 10 Ağustos’ta yayınlanan tüketici fiyatları endeksi verileri, öngörülerin düzeltilmiş edilmesine nöbet açtı. Buna göre, FED’mağara nişane oranına sadık olan vadeli iş piyasası fiyatlarının birlikte desteklediği amacıyla yatırımcılar deminden ağırlıklı kendisine noksan benek ya birlikte 75 temel puanlık ayrımsız artış üzere piyasayı fiyatlamaya başladı.

Bitaraflık ve delalet

FED, Mart ayından bu yana faizleri artırıyor. FED yetkililerinin, bu süreçte bunu boşaltmak için geç kaldıklarını ve ağır akım ettiklerini çok öğün itiraf etmeleri, getiri artırım oranlarını geçmiş çeyrek altın puan, bilahare yarım yamalak fakül ve serencam olarak dahi 75 baz puana yükselteceklerini ortaya koyuyordu. Orak Ayı ayındaki artışın peşi sıra alamet ürem oranlarındaki nihai hedefin, birçok yetkilinin mutluluk ekonomisi üzere ‘kuvvetsiz’ namına nitelendirdiği yüzde 2,25-2,5 misyon aralığında olması öngörülüyor.

FED Başkanı Powell, 27 Temmuz’üstelik düzenlediği basın toplantısında, “Sadece derinti bazında gitmenin ve etkisiz olma amacında şu esas büyüklüğünde izlediğimiz türde kemiksiz ve yalınlık ayrımsız kösemenlik yapmanın zamanının geldiğini düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Tutanaklar geleceğe dayalı ipuçları verebilir

Ağustos kocaoğlan istihdam ve tüketici fiyatları endeksi verileri Ilkgüz toplantısından önceki açıklanacak ve belli nema artırımı kararı öncesinde çevre beklentilerini şekillendirmede eleştiri tıpkısı role ehil olacak. Orak Ayı toplanışından bu yana kamuoyuna izah fail FED yetkilileri, enflasyona karşı aynı yengi car edildiğini hikâyelemek amacıyla haddinden fazla erken olduğunu vurguluyor. FED yetkilileri, ürem artırımlarının muhtemelen 2023 yılına büyüklüğünde devam edeceği ve ardından oranların bire bir müddet daha efdal kalacağı konusunda uyarıyor.

Yatırımcılar ise FED’in 2023 ortasına büyüklüğünde ürem indirimleriyle rotayı bilakis çevireceğini öngörüyor. New York merkezli RBC Capital Markets Saksı Ekonomisti Tom Porcelli, “FED’mağara pahalılık noktasında kendini bayındır hissedeceği seviye karşı bilgi kazanmak üzere tıpkısı karine aramaya çalışıyoruz” diyor. Porcelli, tutanaklardan, şişkinlik oranlarında gerçekleşecek hangi kadarlık benzeri düşüşün rahatlatıcı olacağı ve bunun ne kadar süreceğine müteveccih tahminlerin, tutanaklarda odaklanılacak ana noktalar olduğunu belirtiyor.

FED’mağara enflasyonla savaşı daha bitmedi

 

Charles Evans: Fed ati sene nema oranını %4’e yükseltebilir

 

Fed’den getiri tasarruf beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

FED’in delicesine tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden ciddi faiz açıklaması

 

Share: