Fek Anlaklı Ayvaz, Kanada’daki içtimai hane proje modelini anlattı

Van Horne Construction Umumi Heyet Başkanı Halel Zeki Ayvaz, Reisicumhur Erdoğan’ın kamuoyuyla paylaştığı toplumsal bölük projeleri üzerine Kanada modelini anlattığı açıklamasında, “Bu konutlar, şehrin bire bir bölgesine dolgun halde değil birlikte anide fazla bölgesinde ve birkaç bina şeklinde mensur ediliyor. Sebebi ise bu evlerin sıkıntılı gelirli aileler üzere düz yazı edildiği anlaşılmasın diye” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını tarihinin sunu iri sosyal basamak hamlesinin müjdesini vermesiyle halkoyu projenin detaylarına odaklandı. Uzun yıllar Kanada’bile, sonuç iki yıldır birlikte Türkiye’de yatırımlarını sıklaştıran Van Horne Construction Umumi Heyet Başkanı Nakız Anlaklı Bay, Kanada’nın toplumsal göz modelini değerlendirdi. Kanada’nın sabık yıl sosyal basamak projeleri için 20 bilyon dolarlık bir bütçe ayırdığını hatırlatan Erkek, Kanada’bile sosyal ev projelerinin Türkiye’deki kadar Dolgun Göz İdaresi (TOKİ) üzere biricik benzeri çekicilik üzerinden değil, belediyeler üzerinden yürütüldüğüne dikkati çekti.

“Kanada’üstelik belediyeler yapıyor”

Kanada’daki modelden örnekler veren Mert, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kanada’dahi içtimai basamak projeleri Türkiye’deki kadar TOKİ kabilinden tek tıpkısı hava üzerinden değil, belediyeler üzerinden yürütülüyor. Fakat belediyeler de bütün şirketleri karışma ederek projeleri gerçekleştiriyor. Bu büyüklüğünde konutu devlet imkanlarıyla açmak imkansızdır. Onun için belediyeler üzerinden münakasa usulüyle şirketlere dağıtılarak içtimai konut projeleri yapılıyor.”

“Mahdut gelirliler üzere nesir edildiği anlaşılmasın diye niteleyerek”

Kanada’daki toplumsal konut projelerinin Türkiye’deki kadar şehrin bire bir bölgesine ve şişman halde yapılmadığını söyleyen Ayvaz, “Bu konutlar, şehrin tıpkı bölgesine şişman halde değil birlikte dangadak fazla bölgesinde ve birkaç çatı şeklinde inşa ediliyor. Sebebi ise bu evlerin mahdut gelirli aileler amacıyla mensur edildiği anlaşılmasın diye. Başka binalardan hiçbir farkı olmadan, toplumsal statüleri muhtemelen olmadan bu içtimai konutlarda oturabiliyor. Yani az gelirli ailelerin buralarda oturduğu imajı oluşmaması üzere önlemler alınıyor. Çokça ensesi kalın tıpkı bölgede birlikte sosyal bölük yapılabiliyor, haddinden fazla yok yoksul bire bir bölgede dahi içtimai göz yapılabiliyor. Bu şekilde kimlerin içtimai konutlarda oturduğu evet dahi oturmadığı anlaşılmıyor. Bu herkes şu dakika çok muvaffakiyetli bir şekilde ilerliyor” dedi.

“Sair konutlardan hiçbir farkı namevcut”

Sosyal ev projelerinin ihalelerini kazanan şirketlerle ilişkin üstelik vukuf veren Koca, “İhaleyi kazanan yapım şirketleri bu sosyal göz projelerini yaparken, belediyeler de kalite standardı üzere denetimini yapıyor. Sosyal basamak projesi olduğu için bunu banko ucuza servet etmelerine izin edilmiyor. Şartları ve standartlarından ivaz verilmiyor. Müşareket kendisine birkaç yıldır Kanada’birlikte toplumsal ev projeleri yapıyoruz. Bu projelerin yap-işlet projeleri ya birlikte yaptığımız farklı bölük projelerinden tek farkı yoktur” diye konuştu. – ANKARA

Share: