Fenerbahçeli sakat futbolcu van der Wiel’i dolandırdıkları tez edilen menajerlere hapishane istemi

Fenerbahçe’nin bozuk futbolcusu Hollandalı Gregory Kurtley van der Wiel’i 4,5 milyon dolar dolandırdıkları sav edilen menajer Ümit Akbulut ile Sinan Siner’in yargılandığı davada savcılık, sanıkların “dangadak çok ve zincirleme şekilde dolandırıcılık” suçundan değişik 5 yıldan 17 yıl 6 taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmalarını istedi.

İstanbul 19. Güç Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Gregory Kurtley van der Wiel’in avukatı Anıt Gülel katıldı.

Duruşmada esasa ait görüşünü açıklanan Cumhuriyet Altını savcısı, Wiel’in, müşavirlik hizmeti almak için sanıklarla tanıştığını, sanıkların kendilerini ayrımsız otelin sahibi ve dünyaca ünlü boksör Floyd Mayweather’ın menajeri olarak tanıttıklarını belirtti.

Mütalaada, Akbulut’un namına ilgili olduğunu söylediği fakat seçkin hissesinin bulunmadığı belirleme edilen siteden Wiel’e villa satarak toplamda 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin ekü aldığı anlatıldı.

Sanıkların savunmalarında suçlamaları kabul etmedikleri ve sözleşmeye bakarak dünyalık aldıklarını söyledikleri tamlanan mütalaada, sözleşmedeki tutarın 2 milyon dolar adına belirlenmesine karşın Wiel’in 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin avroyu sanıkların yerine yolladığı kaydedildi.

Mütalaada, kendilerini benzeri otelin sahibi yerine birlikte tanıtan sanıkların düşün ve eylem birliği zarfında debi ettikleri vurgulanan mütalaada, sanıkların, Wiel’in yabancı olmasından faydalanıp, kendilerini olduklarından farklı tanıtıp hileli hareketlerde bulundukları aktarıldı.

Mütalaada, iki sanığın “şakkadak aşkın ve zincirleme şekilde dolandırıcılık” suçundan 5 yıldan 17 yıl altışar ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada antrparantez sanıkların “zılgıt” suçundan beraatlerine karar verilmesi istendi. Savcının görüşüne alın diyecekleri sorulan Wiel’in avukatları, sanıkların cezalandırılmasını irade etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının mütalaaya cebin savunmalarının alınması amacıyla duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

Fenerbahçe’nin Hollandalı futbolcusu Van der Wiel, 2017 yılında savcılığa başvurarak menajer Ümit Akbulut aracılığıyla 4,5 milyon dolar dolandırıldığını ve zılgıt edildiğini öne sürüp şikayetçi olmuştu. Şikayet konusunda harekete güzeşte polis, Beklenti Akbulut ile Sinan Siner’i gözaltına almıştı.

Savcılık sorgularının arkası sıra “ayyarlık ve yağmaya girişim” suçlarından durdurma talebiyle hakimliğe atıf edilen Akbulut ve Siner erkin bırakılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Akbulut ve Siner’e “kalifiye ayyarlık” ve “yıldırma” suçlarından iddianame düzenlemişti.

Share: