Fındıkta familya sistemine mütenavip tek dip üretimle ürün artışı hedefliyor

Düzce’de, fındık üretiminde ürün artışı hedefleyen 39 yaşındaki yetiştirici Muhammed Gün, atalarından artan 20 dönümlük arazide sülale sistemine almaşık bir tane dip dikim gerçekleştirdi.

Ruz, araba maharet ressamı namına çalıştığı işinden 6 yıl önce ayrılarak fındık yetiştiriciliğine yöneldi.

Darıcı Mahallesi mevkisindeki 20 dönüm araziyi fındık yetiştiriciliğine uygun ayla getiren Devir, üründe verim artışına yönelik araştırı yapmaya başladı.

Araştırmaları sonucu bazı ülkelerde sülale sistemi adına aşılama yaparak yegâne art dikim yöntemiyle ürün artışı sağlandığını öğrenen Gündüz, bu metotla istihsal yapmaya değişmeyen verdi.

Arazisine 15 bin aşılı direk diken Gündüz, 1-2 sene içeresinde 3 ikmal artışla dönüm başı 600 kilogram ürün bekliyor.

“Benzer fidanlık yerine üreticilerimize gösteriyoruz”

Muhammet Güneş, AA muhabirine, familya sistemine alternatif tek art yöntemiyle fındığın ceviz ağacı büyüklüğüne ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

Tek peş yöntemiyle yetiştirilecek ağacın boyunun 30 metreye, genişliğinin birlikte 3 metreye kadar çıkabileceğini nâkil Ruz, “Bu anaçlarımızın üstüne öz altın fındıklarımız olan Giresun yağlısı, çakıldak, yomra, esmer fındık ve Akçakoca solgun semirtilmiş fındığıyla aşılayıp 3 itmam verimi arttıracak şekilde fındık üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Ruz, şu anda 200 kilogram olan dönüm başına verimi, 600 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Şu anda Düzce ve Giresun bölgesinde dönümünden maksimal 200 kilogram fındık alınıyor. Tığ verimi üçe yufka hesapları yapıyoruz. 3 metre olan fındık ağaçlarını 15 metreye kadar çıkartıp hacimsel yerine alandan daha aşkın nüfuz etmek istiyoruz. Bire Bir özge avantajı dahi değme yıl kestiğimiz fındık filiz rengi ve art budama işlemleri. Bu yöntemde dikme üzere büyüdüğü için çımbar ve art kesme işlemi olmuyor. Bu ongun, hacim olarak birlikte büyüyecek bizi işçilikten dahi kurtaracak.” diyerek konuştu.

Çeşitli ülkelerde aşılı fındık çalışması yapıldığını, bunun Türkiye’birlikte üstelik yaygınlaştırılmasını istediğini belirten Gün, “Biz birlikte benzer fidanlık kendisine burada üreticilerimize gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Ruz, 20 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatarak, “Amacımız senede 20 bin aşılı fındık fidanı üretip fındık üreticilerine yaymak. Sektöre 6 sene kadar önceki girdik. Çok dünyalık harcadık, bu şekilde fidanlama sahamız olsun, diyerek. Üretici birkaç alandan artık istihsal elde etsin, bunun hedefindeyiz şu anda.” açıklamasında bulundu.Share: