Fiyatlar 3-6 kamer içre düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

MEMLUK ekonomisi beceri namına resesyona girse birlikte bu genişlik uzmanları inandırma etmemişe benziyor. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın, henüz tafsilatlı devamlı ve henüz etkili bire bir sürecin başlangıcı olduğu dillendirilmeye başlandı üstelik.

Fortune’dan Will Daniel’mağara haberine bakarak, ekonomistler, stagflasyon yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı aynı soylu erki dönemin değil, Goldilocks yani ekonomik büyümenin enflasyona kez açmadığı tıpkısı nema sürecine akilane gittiğimizi söylüyor. Bu ekonomistler arasında KUL merkezli yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi Jefferies Çıban Finans Ekonomisti Aneta Markowska birlikte vadi alıyor.

Meğer Wall Street ekonomistleri ayrımsız yıldan etraflı ayrımsız süredir yavaşlayan konuşu nema ile yüksek enflasyonun bileşimi anlamına mevrut stagflasyonla ait olarak uyarılarda bulunuyor. Fakat bu görüşler şimdilik yönünü değiştiriyor görünüyor.

Stagflasyon önlenecek

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Markowska, ESIR’nin önümüzdeki çeyreklerde 1970’lerde yaşanana benzer bir stagflasyonu önleyeceğini savunuyor. Aynı araştırı notunda “Duraklık kelimesini rafa kaldırarak adına ‘daha mufassal müddet, daha dinç’ kalıbını koymanın zamanı geldi diyen Markowska, stagflasyon değil, Goldilocks dönemi diyerek yazıyor.

Haziran kocaoğlan pahalılık oranı zirveydi

Tüketici karşılık endeksi ile ölçülen para şişkinliği Haziran ayında yüzdelik 9,1 ile serencam kırk yılın sunma erdemli seviyesine ulaştı fakat Markowska, düşen emtia fiyatlarının ve iyileşen hazırlık zincirlerinin önümüzdeki üç ila altı ay zarfında çokça faziletkâr bitiren fiyatlarını düşürmeye koruyucu olacağına inanıyor.

Markowska, bunun mütemmim harcamalarında tıpkı toparlanma amacıyla müstevi hazırlaması gerektiğini ve üçüncü çeyrekte GSYİH’nın yüzde 3’nam üzerine çıkmasını sağlayacağını öngörüyor. Bu durumun gerçekleşmesi, GSYİH’nın birinci ve ikinci çeyreklerde daralmasından sonra berenarı bol ayrımsız bölüm olacak ve bir nice kişinin bir resesyonda olup olmadığımızı sorgulamasına illet olacak.

FED repo artırımlarında yumuşamaya gidecek

Markowska, bu haftaki tüketici kıymet endeksi verilerinin Haziran ayının ESIR enflasyonu için doruk olduğunu göstereceğini, bunun üstelik FED’mağara sene sonuna kadar artırmayı planladığı faizleri yumuşatabileceğini iddia ediyor. FED, Orak Ayı ayında 75 temel puanlık nazik benzeri çoğalma da karışma oluşmak amacıyla, enflasyonu dizginlemek üzere bu sene dört kere nema artırdı. Ve çoğu ekonomist Faiz artırımlarının bitmeme etmesini bekliyor.

Markowska, FED’in getiri oranlarını artırmaya beklemek zorunda kalacağını kabul ediyor ancak Wall Street’teki güçlü çok kişinin beklediği büyüklüğünde saldırgan olması gerekmediğini söylüyor.

Markowska yine dahi değişebilir gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda markajcı çekirdek pahalılıkun 2023 yılına kadar yüksek kalmaya bitmeme edeceğini belirtiyor. Markowska, pandemi sırasında enflasyonu artıran tayyare bileti ve ikinci umum araba fiyatları düşmeye başlasa birlikte, fiyatların artmaya devam etmesini faziletli belki olarak görüyor. Çekirdek pahalılık, benzeri süredir FED’mağara belirlediği yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor. Markowska, “Enflasyonun göz ve gelişim gücü kıtlığından kaynaklanan temelli tıpkısı bileşeni olduğuna inanıyoruz ve bu birlikte geçenlerde çözülmeyecek. Bu iki güçlükle atom çekirdeği para şişkinliği altında yüzde 4 civarında bire bir aya koymasını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Nekahet yaşanacak fakat şiddetli olmayacak

Markowska, Fortune’a verdiği röportajda, FED’in bulaşık atom çekirdeği enflasyona cebin mücadelesini sürdürürken tıpkı resesyona girebileceği konusundan üstelik uyarıda bulunuyor ancak bunun andıran zamanda gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekliyor.

Markowska, “Tıpkısı resesyonun andıran olduğu fikrine katılmıyorum, ancak bunun mübrem olduğunu düşünüyorum. Benzeri noktada yüzdelik 2 enflasyona anlayışsız dönmek amacıyla ödememiz müstelzim eşit bu olacak” şeklinde konuşuyor.

Markowska, atom çekirdeği enflasyonu meram seviyeye yaklaştırmayı umuyorsa, FED’mağara 2023’te işsizliğin oylumlu ölçüde artacağı tıpkı noktaya büyüklüğünde getiri oranlarını yükseltmek zorunda kalacağını söylüyor ve bunun muhtemelen tıpkısı resesyona öğün açacağını belirtiyor.

Borsalardaki ralli kocaoğlan tuzağı

Markowska, “Enflasyonun bu bulaşık bileşenini tenkis etmek amacıyla FED’in hisse senedi gücü piyasasında vıcık vıcıklık yaratması gerektiğini düşünüyorum, gerçekten işsizlik oranını yükseltmeleri gerekiyor. Ve açıkçası, yüzdelik 4‘lük tıpkı işsizliğin yeterince erdemli olduğunu düşünmüyorum” diyor. Markowska, enflasyonu amiyane yenmek üzere FED’in avarelik oranını yüzde 6 yahut yüzdelik 7‘ye yakalamak zorunda kalabileceğini sözlerine ekliyor.

Yatırımcılar amacıyla bu nasip senetlerinden bulunan rallinin tıpkısı ‘kocaoğlan piyasası tuzağı’ olduğu fakat biraz ay ortamında envestisman getirilerinin beklenenden elan iyi olabileceğini anlamına geliyor. Markowska, “Ego bunun tıpkı ayı piyasası tuzağı olacağını düşünüyorum. Amma gene da borsalarda yaşanan rallinin ferda sona ereceğini birlikte söylemiyorum zira önümüzde bibi yeryüzü bir iki iki ila üç mahiye çokça gür veriler var. Bu yüzden yaşanan ralli, çoğu insanın adisyon ettiğinden daha balaban benzeri ayı tuzağı cins” şeklinde konuşuyor.

Acun ekonomisi stagflasyonda

 

Global ekonomilerin kâbusu: stagflasyon

 

Dünyaca ünlü yatırımcıya bakarak yolun sonu stagflasyon

 

Dinginlik-stagflasyon-repo artırımları ve piyasalara etkisi

 

Şişkinlik sülük gibi üzerimize yapışacak

 

ESIR’birlikte şişkinlik kâbusu bitmeyecek

 

Share: