Galebe Yolu Kafilesi Kemalpaşa’da

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında organize ettiği Utku Yolu Yürüyüşü’nün kafilesi 16’ncı günün böylecene Kemalpaşa Hamzababa’ya ulaştı. Asır geçmiş halas mücadelesi veren ataların izini Kocatepe’den beri yavaş yavaş izlem eden kafileyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bronz Soyer Kemalpaşa’nın kurtuluş gününde heyecanla karşıladı. Komutan Soyer, “Gururla ve coşkuyla yürüyüşe katılanların tamamını erte İzmir’dahi karşılayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Kocatepe’den İzmir’e Galebe ve Ihtifal Yürüyüşü kafilesi, kurtuluş gününde Kemalpaşa’ya ulaştı. Şişman Taarruz’un yüzüncü yılında İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’in Afyon Dereçine’da yanarca yakarak başlattığı yürüyüşte katılımcılar, 16 bölüm boyunca Banaz, Uşak, Eşme, Ulubey, Kula, Salihli, Alaşehir, Ahmetli, Turgutlu kabil Milli Mücadele’nin balaban dönüm noktalarının yaşandığı yerlerden geçerek Kemalpaşa Hamzababa’ya ulaştı. Kafileyi Başbuğ Bronz Soyer ve eşi Neptün Soyer’in birlikte Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, karye halkı, muhtarlar ve çokça sayıda yurttaş karşıladı.

TARİHİ YÜRÜYÜŞÜN KAHRAMANLARI COŞKUYLA KARŞILANDI

Tamamen fahri namına yola çıkarak tarihi yolu revan barhana Hamzababa’de şişman bir coşkuyla karşılandı. Köy meydanında 8 Eylül Kemalpaşa’nın yapılış haset nedeniyle umum dansları ekibi zeybek gösterisi sergilendi. Komutan Soyer kafileyi tebrik kartı etti ve  Hamzababa’dan Bağyurdu’na alkışlarla uğurladı. Antrparantez Başkan Soyer, Afyon’dan yola çıkıp İzmir’e akıllıca giden 13 yabanlık İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı erinin tişörtünü de imzaladı.

“GURURLA VE COŞKUYLA İZMİR’DE KARŞILAYACAĞIZ”

ADIM ADIM yürüyüşü tamamlamaya hazırlanan kafileyi ve yol boyunca yanlarında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ekibini tebrik eden Komutan Bronz Soyer, “Tarihi yürüyüşün sonuna gelindi. 100 yılı tebrik etmek gelişigüzel kula talih olamaz. Bizler bu nedenle çok şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını böylesine manalı benzeri yürüyüşle kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bugün Kemalpaşa Hamzababa’de son parkuru bağlamak amacıyla yola çıkılıyor. Akıbet basamak cümbüş verici, akıbet etap sıkıcı amma tıpkı o kadar de gurur verici bire bir yolculuktu. Utku Yolu, 100 sene önceki atalarımızın geçtiği güzergahtan tamamlanacak. Tığ üstelik gururla ve coşkuyla yürüyüşe katılanların tamamını yarın İzmir’bile karşılayacağız” diye konuştu.

TÜRK BAYRAĞI’NI BAŞBUĞ SOYER’E TESLİM EDECEKLER

Yengi Yolu yürüyüşü kafilesi Bağyurdu karye meydanındaki istikbal töreninin peşi sıra Kemalpaşa Ağababa Evi’ni konuşma edecek ve 100. Yıldan Sonsuzluğa Sulh ve İzmir Söyleşisi’ne katılacak. Izlence, Kurtuluştan Demokrasiye İzmir Muhtarlar Müzikali ile devam edecek. Geceleyin ise Haysiyet Akın’ın hayalet alacağı Kemalpaşa Kurtuluş Günü konseri ile renklenecek. Göç antrparantez Belkahve Ağababa Evi’ne bile ziyarette bulunacak.

9 Ilkgüz İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılında ise göç format boyunca taşıdığı Türk Bayrağı’nı Başbuğ Bronz Soyer’e doğrulama edecek.Share: