Gastronomi kenti Hatay’ın yıpranmamış lezzeti “zeytinli kahke”

UNESCO’nun gastronomi alanında “Doğurucu Şehirler Zıkkım”nda kayran düz Hatay’birlikte, bire bir kurabiye türü olan kahke, zahterli çeşidinin birlikte zeytinlisiyle dahi tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Altınözü Zeytin Emeği Kooperatifinin (HAZEK), sınama konusunda yapımına başladığı zeytinli kahke, hem belli belirsiz tadı hem de görüntüsüyle yıpranmamış tıpkı zevk yerine raflarda yerini alıyor.

Bir kekik türü olan zahterin muhtelif baharatlarla ve unla yoğurulmasıyla hazırlanan zahterli çeşidin birlikte zeytinli kahke bile hem göze hem damağa hitap ediyor.

Kahvaltılık olarak tüketilen münkesir yeşil zeytinin, zeytinyağı, kişniş, rezene, biber salçası, tuz, parafin ve yağız susamın unla yoğrulmasıyla hazırlanan kahke, bölüt ve değirmi şekiller verildikten bilahare fırında pişiriliyor.

Altınözü Belediye Komutan Yardımcısı ve HAZEK Kooperatif Başkanı Leyla Ayvazoğlu, AA muhabirine, zahterli çeşidin arkası sıra zeytinli kahkenin birlikte çok beğenildiğini söyledi.

İlçede çok fazla yetiştirilen ve istek gören zeytinin tasarruf alanını daha de yükseltmek amacıyla kullanılmamış lezzetin ortaya çıktığını anlatan Ayvazoğlu, şöyle devam etti:

“Zeytin bizim anne maddemiz yer kebir unsurumuz. Bunun yalnız kahvaltıda değil, beş çaylarında da kullanılabilecek kitap haline gelmesini istedik. Yola depar sebebimiz da bu oldu. Yaptığımız zeytinli kahke beğenilince kooperatifimizde satma yaptığımız ürünler beyninde yerini aldı. İnsanlara değişik ve enteresan geliyor, banko yoklamak istiyorlar. Deneyene tıpkı elan satıyoruz.”

Avrat kooperatifinde etkin Seher Sağlamoğlu da zeytinli kahkeye talebin haddinden fazla fazla olduğunu belirtti.

Yeni çeşidin hafif ve lezzetli olması dolayısıyla yeğleme edildiğini anlatan Sağlamoğlu, günce 5 tepsi zeytinli kahke yaptıklarını aktardı.

Müşterilerden Necla Kayaç ise zeytinli kahkeyi haddinden fazla beğendiğini ve herkese kaynak ettiğini kaydetti.Share: