Görevden alınan CHP’li Alicenap Şahin’in 12 yıla kadar hapis talebiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü

Bilecik Belediyesindeki kazanç iddialarının ardından eğreti adına görevden alınan Belediye Reisi Kerim Delimsirek ile danışmanı mevkuf sanık Selçuk Erdağı’nın 4 yıldan 12 yıla kadar hapsinin istendiği davanın ikinci duruşması görüldü. Murafaa mevkuf yargılanan Kayı A.Ş Genel Müdürü ve Başkan Ahi Delice’in danışmanı Selçuk Erdağ’ın adli taharri gibi başıboş bırakılmasına hükmetti.

Olay, 19 Ev haset Bilecik Belediyesinde meydana gelmişti. Bilecik’te bir yüklenici, Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş Genel Müdürü ve Komutan Bonkör Atmaca’in danışmanı Selçuk Erdağı’nın kendisinden vergi istediğini öne sürerek polise başvurdu. Müteahhit, Erdağı’nın kendisinden işlemlerini izleme ika karşılığında 130 bin dolarlık burhan ile 200 bin dolar nakit istediğini söyledi. Bilecik Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaş Şubesi ekipleri, anket çerçevesinde mal alışverişinin yapılacağı Bilecik Belediyesi çevresinde asayiş tedbiri aldı. Uray binasındaki odayı basan polis güçleri ekipleri, Erdağı’nı alacak alırken cürmümeşhut yakaladı. Erdağ çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Bilecik M Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Geçici olarak görevden alındı

İçişleri Bakanlığınca Bilecik Belediyesindeki rüşvet iddialarına ilişkin planlı anket dolayısıyla CHP’li Bilecik Belediye Başkanı Semih Atmaca, geçici adına görevden uzaklaştırılmıştı.

26 Orak Ayı haset algı olayıyla ait sormaca tamamlandı. Güç Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede görevden uzaklaştırılan Bilecik Belediye Başkanı Kerim Delimsirek ile Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Selçuk Erdağı’nın ‘rüşvet almak’ suçundan 4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi

Hazırlanan iddianame geçtiğimiz günlerde Bilecik Alçak Ceza Mahkemesi sunulurken, murafaa eliyle Selçuk Erdağı ve Ahi Mecnunca karşı 4-12 sene beyninde mapushane talebi ile ilgilendiren ülkü açıldığı öğrenildi. İddianamede, kaka Selçuk Erdağı’nin, kaka Cömert Delice’in bilgisi ve iradesi dışında eylemlerde bulunmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

İddianamede, “Aynasız Eli Açık Delice ve katılma iradesi içerisinde gelişigüzel akım ettiği bed Selçuk Erdağı’nin, müştekilerin yüklenicisi ve gizil alıcısı oldukları Bilecik merkezde bulunan AVM inşaatı projesinin bey bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmaları karşılığında 200 bin Amerikalı doları efektif ve 130 bin Amerikalı doları bedelli hüccet tutarında kazanç arzulamak ve bu rüşvetin verilmesi üstüne varılan sözleşme sonrası 19 Ocak 2022 tarihinde rüşvete laf paranın teslimi sonrası yakalanması suretiyle üzerlerine atılı TCK’nın 252/2’inci maddesinde düzenlenen vergi alma suçunu işledikleri anlaşılmakla, şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan gönderme maddeleri layıkıyla cezalandırılmalarına karar verilmesi amme namına sav ve temenni olunur” denildi.

Semih Atmaca’in danışmanı Selçuk Erdağ adli taharri üzere başıboş bırakıldı

Davanın ikinci duruşması zaman Bilecik Adliyesi Sakil Ceza Mahkeme salonunda görüldü. Davada mevkuf maznun Selçuk Erdağı, eğreti yerine görevden alınan Bilecik Şehremini Koçak Şahin, avukatları, müştekiler Harun Dokunaklı, Nurullah Kara, avukatları, tanıklardan Uray Meclis Üyesi Bülent Kaya, o dönemin Belediye Başbuğ Yardımcısı Aşure Ayı Dumansızoğlu, Selçuk Erdağ’ın sekreteri Ayrıksı Menekşe hazır bulundu.

Sanıklar, müştekiler ve tanıkların dinlenmesinin arkası sıra avukatlara son sözleri soruldu. Yakınan avukatı Öz Saygı Şeker Hastalığı, Alicenap Mecnunca hakkında adli tedbir ve tevkif murat etti. Maznun avukatları ise iki ismin beraatını rica etti. Mahkeme heyeti 15 dakikalık aranın arkası sıra Öz Saygı Şeker Hastalığı, Eli Açık Delicesine üzerine adli tedarik ve tutuklama talebini ‘Red’ ederek, mevkuf yargılanan, Selçuk Erdağ’ın adli arama şartıyla azade kalmasını hükmetti. Erdağ, rastgele hafta pazartesi günü karakola her an, imza atacak.

Sızlanan avukatlarının dinlenmesi amacıyla istedikleri CHP, Bilecik Saylav Yaşar Tüzün, CHP İl Başkanı Güçlü Yaşar ve CHP Model İlçe Başkanı Berna Pamukçu’nun, yapılacak incelemelerin peşi sıra dinlenmesine karar verileceği belirtildi.

Öte yandan davanın Koçak Delice’in gayrı anket dosyasıyla birleştirilmesi istendi.

İfadelerde adı geçen Hasan Söğüt ve o fenomen haset öz getiren Nesrin Işık dinlenmesi üstüne bir sonraki duruşmayı 23 Çatlak Cuma günü saat 11.00’a erteledi. – BİLECİK

Share: