GSB güçlükle başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ancak başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin yeryüzü yüksek oyun oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor memleket müdürlerinin dahi devre içi katıldığı toplantıda GSB ev müracaat sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi yetersiz başvurularına ilişin bir numara safha mesai sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 dar, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla her alanda efdal teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Tamlık gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kamu çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkı hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve aplikasyon kendisine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Katakulli sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini arz etkili, verimli şekilde dinamik koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri memleket ülke ayrımlı oluyor. Biz bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı sevgi mahmul bire bir düzentileme var. Bu sunturlu çalışmaları adamakıllı neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve içtimai format kriterleri temel alınarak yeniden tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en mail almak kaydıyla kol yapıldı. Şayet o yurtta kayran yok ise yer mail farklı yurda dolap yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli kapanca oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı mikro hizmetlerinin dünyada eşi benzeri bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem da evvel fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz aşkın kapasiteye sahip güçlükle altyapımız var. Bu birlikte çalım ve şenlik vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 iklim merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Bütün Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle alay malay birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Yekpare gençlerimize sonuçlarımızın kalburüstü olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz yakın şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: