Gülüstan Kılıç Koçyiğit: Öğrenciler Sınıfa Geldiğinde ‘Öğretmenim Midem Bulanıyor, Başım Ağrıyor’ Diyor. Zira Çocuk Aç ya Aç

HDP Muş Mebus Gu¨lüstan Tığ Koçyiğit, Milli Terbiye Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde, “2022-2023 yılında mecburi ihtiyaçlar, tıpkı ilkokul öğrencisi için 2 bin 840 lira, tıpkı ortaokul öğrencisi için 3 bin 180 liralık, lise öğrencisi için ise 3 bin 270 liralık. Minimum ücretle geçinen, 6-7 bin lira kira yöneltmek zorunda artan ve hoşur bire bir kilogram elmanın 20-25 liralık olduğu bir ülkede insanlar pekâlâ bu masrafları karşılayacaklar Sayın Vekil, size aramak istiyorum? Mazi tığ Yetişek Sen’in eylemindeydik ve öğretmenler şunu diyor; ‘Öğrencilerimiz sınıfa geldiklerinde diyorlar kim öğretmenim midem bulanıyor, başım ağrıyor’. Illet? Çünkü yavru haris ya aç” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Milli Terbiye Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Değerlendirme, Latif ve Kol Merkezi Başkanlığı’nın bütçeleri görüşülüyor. Komisyonda alay düz HDP Muş Saylav Gu¨lüstan Kılıç Koçyiğit, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’e hitaben şunları söyledi:

“TÜRKİYE’DE EĞİTİME AYRILAN BÜTÇE, OECD ORTALAMASININ YARISI BİLE DEĞİL”

“AKP hükümeti, 2002’den beri, özellikle üstelik yetişek, afiyet gibi tek şekilde alınıp satılmayan kamusal hizmetleri özelleştirmeye mangiz olan benzeri hükümet yerine tarihe geçti. Milli Yetişek Bakanlığı’nın yıllardır eğitimde bittabi özelleştirmeleri hızlandırdığını, eğitimi lacerem piyasalara açtığını, haddizatında devletin birincil görevi olan eğitime temas yurttaşın değer anlayış hakkını kuşkusuz düşüncesiz çektirdiğini, gasp ettiğini görüyoruz. Bugün tıpkısı yetişek sistemini ve benzeri yetişek bütçesini konuşuyorsak öncelikle bunun mantığına dönük eleştirimizi ortaya koymamız gerekir. Tamamen devletin; demokratik, laik içtimai ululuk ilkesinin erozyona uğratıldığı ve eğitimin piyasaya açıldığı, piyasalaşırken üstelik devletin kaynaklarının, yani biz yurttaşların vergilerinin hususi okullara, özel teşviklere harcandığını, ama bu sırada izzet okullarına giden kimsesiz yurttaşın çocuğunun nasıl nakit sabuna, peçeteye, onu üstelik bırakın akman suya, bozulmamış tıpkısı tuvalete dahi erişiminin olmadığı bire bir yerden eğitimi konuşuyoruz… Sunumunuzda OECD ortalamalarını vermişsiniz, öncelikle şunu söyleyelim; Türkiye’birlikte eğitime ayrılan bütçe, OECD ortalamasının yarısı da değil.

“LEHÇE EŞİTSİZLİĞE DEĞİNMEMİŞ OLMANIZ DA BALABAN BİR KAYIP”

Türkiye nitelikli yetişek gücünü açığa çıkarabilmiş midir? Bunların kâffesi havada kalıyor. Sebep? Çünkü biz eğitime haddinden fazla birkaç ayrımsız bütçe ayırmıyoruz. Ayırdığımız bütçenin şişman tıpkısı çoğunluğunu personel giderlerine, SSK giderlerine, cari süreçlere ayırıyoruz. O yüzden yıllar içerisinde eğitimde niteliği artırmaya, yatırıma çevrilmiş kalemlerin tedricen azaldığını görmememiz gerekiyor… Sınıfların mevcudunun azaltıldığını söylediniz. Hiç dahi öyle dershane mevcudu az değil, 30’ların üzerinde. Lehçe eşitsizliğe değinmemiş olmanız dahi nazik tıpkı kayıp.

“ÖĞRENCİLER SINIFLARA GELDİĞİNDE ‘ÖĞRETMENİM MİDEM BULANIYOR, BAŞIM AĞRIYOR’ DİYOR”

Bütçenizde bölümsel çoğalma var demiştim, bu pahalılık oranına göre esasen hiçbir şey değişmiyor. Türkiye’bile eğitim yükü bilcümle velilerin üstünde. Bir almanak eğitim bilimi masrafını ben size söyleyeyim: 2022-2023 yılında zorunlu ihtiyaçlar, ayrımsız ilkokul öğrencisi amacıyla 2 bin 840 lira, tıpkısı ortaokul öğrencisi amacıyla 3 bin 180 teklik, lise öğrencisi için ise 3 bin 270 teklik. Minimum ücretle geçinen, 6-7 bin lira kira atfetmek zorunda mütezayit ve beribenzer benzeri kilo elmanın 20-25 lira olduğu aynı ülkede insanlar pekâlâ bu masrafları karşılayacaklar Sayın Icra Vekili, size tetkik etmek istiyorum? Dün biz Eğitim Bilimi Sen’in eylemindeydik ve öğretmenler şurası diyor; ‘Öğrencilerimiz sınıfa geldiklerinde diyorlar ki öğretmenim midem bulanıyor, başım ağrıyor. Bozukluk? Zira yavru haris evet aç. Yavru bildiğiniz aç.”

Share: