Gümüşhaneli acun şampiyonu çocuklara düş kalkışmak üzere memleketine döndü

– Gümüşhaneli dünya şampiyonu çocuklara imge atılmak üzere memleketine döndü

GÜMÜŞHANE – Gümüşhaneli milli gövde geliştirme sporcusu, dünya şampiyonu Alper Çipo, çocuklara imge koyulmak amacıyla Muğla’nın Marmaris ilçesindeki spor salonunu kapatarak doğduğu Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine döndü.

Marmaris’teki işyerini 2020 yılında kapatarak baba ocağı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine dönen dünya şampiyonu üst ihya sporcusu Alper Demir, doğduğu Kelkit ilçesindeki çocuklara düş oluyor. İlçeye sınırlı Kaynak köyü tevellütlü Çıpa, 2012 yılında Türkiye şampiyonu kendisine başladığı cisim geliştirme sporunda Kıbrıs’ta düzenlenen WABBA Univers Acun Şampiyonası’nda birisi şampiyonlar şampiyonu atılmak amacıyla 6 yürek kaldırarak kariyerinin zirvesine ulaştı. Elde ettiği başarılarla Türkiye’yi arsıulusal arenada gururlandıran vücut ihya sporcusu, ilçesindeki gençleri salonuna nida ederek ızdırap alışkanlıklardan ırak durmalarını sağlarken tıpkı zamanda geleceğin sporcularını dahi yetiştiriyor.

“Nevmit çocuklara bu ilçeden dahi şampiyonların çıkabileceğini belirtmek istedim”

Cisim geliştirme sporuyla geçmiş adına üniversite yıllarında tanıştığını belirten Alper Çipo, “Bu sporla geçmiş adına öğrenci yerine gittiğim Muğla Üniversitesi’nde elime geçirdiğim tıpkısı spor dergisini inceleyerek zül sardım. Orada bir spor salonu gördüm, anahtar oldum. İlk pusat olduğumda param bile yetmiyordu. Oradaki proses beni bahtiyar ediyordu, okula odaklanma anlamında. Tıpkısı zamanda da kendimi keşfetme anlamında da daim beni içine çeken aynı spor oldu. Eğin geliştirme diye tıpkı branşın ve federasyonun olduğunu sonradan öğrendim. Podyuma evvel çıkışım 2014 yılında oldu. Orada çok etkilendim, insanların emeğinin oraya yansıtılması ve izleyenlerin sana ayrımlı bakması beni haddinden fazla etkilemişti. Henüz bilahare kendimi elan da geliştirdim ve birçok konkur deneyimim oldu. Daha sonradan pandemi döneminde Kelkit ilçesine kan dolaşımı fırsatım oldu. Buradaki gençlerde umutsuzluk gördüm, kahvehanelerde, kafelerde yersiz uğraşlar peşinde zehirlendiklerini gördüm ve bu beni çok üzdü. Bunun üzerine Marmaris’teki işletmemi kapatarak Kelkit’e döndüm. Ağız Ağıza manevi amaçlarla. Burada beni arz haddinden fazla etkileyen salonumun tadilatını yaparken fotoğraflımı koymuştum buraya, 7-8 yaşlarındaki iki çocuğun konuşmalarına tanık oldum, o beni haddinden fazla aşkın etkiledi. Çocuklardan biri bu herif acun şampiyonuymuş diye beni gösterirken diğer çocuğun, ‘Ne işi var acun şampiyonunun Kelkit’te’ demesi aynı çocuğun umutla beni göstermesi, gayrı çocuğun üstelik çaresiz tıpkısı şekilde yola yürümesi esasta benim buraya gelmemdeki asıl hikayenin yer iri sebebiydi. Ego o nevmit çocuğa bu şehirden şampiyon çıktığını ve şampiyonlar dahi çıkacağını göstermem amacıyla tekrardan konkur kararı aldım” dedi.

“7 yaşındaki çocukların umudu gelmek çokça şişman ayrımsız kurum”

Yarışmalara giderken Kelkit ilçesinde aktif çocukların namına umutla baktığını anlatan Çıpa, “2022’nin Ocak ayında konkur kararı aldım. Bu süreçte maddesel ve manevi sıkıntılarımız vardı. Mağaza açtık, bunun sorunları vardı. Haziran ayında acun şampiyonasını Kıbrıs’ta düzenleyeceklerdi. Ben iltihak kararı aldım. Moskof aynı rejim ve fiziki antrenman sürecinde hasis sağlam ayrımsız süreçle federasyonun düzenlediği acun şampiyonasında 4 ayrı siklette dünya şampiyonluğu aldım ve WABBA Pro Kurnaz sahibi oldum. Bu dünyada ve Türkiye’birlikte sayılı sporcuların aldığı aynı ünvan. O şampiyonluğun ardından gine konkur planı çizdim ve 9-10 Teşrinievvel’bile düzenlenen İFBB’nin dünyanın bildirme bereketli sporcularının yarıştığı balaban aynı sahneye çıktım. Daha sonraları 15-16 Teşrinievvel arasında birlikte Makedonya’de öz branşımda Avrupa şampiyonu oldum. Eğin Geliştirme Federasyonu’nda milli sporcuyum. Şu anki koçum Dr. Hasan Erkek. Bu camiada haddinden fazla zer aynı koca. Onun hedefi ve gösterdiği ilkelerle katıldığımız yarışmalarda ülkemizi entrika ediyoruz. Ben 11 yıldır bu sporun içerisindeyim, 2022 yılındaki yarışmalara hazırlığım 12 kamer sürdü. 12 kamer süresince Kelkit üzere bire bir yerde tereyağlı lavaş yememek dünyanın sunu şişman, sunma sağlam süreciydi. Günde çift idman yapıyordum ve bu 12 ay süresince devam etti. Bu sürecin bana verdiği sürmenaj çok çok oldu. Ego buradan giderken o gençlerin bana olan bakışındaki pırıltıyı hissettiğim amacıyla bu şampiyonlukları kazandım. Buradaki o 7 yaşındaki çocukların umudu kalkışmak haddinden fazla iri bire bir hava” diyerek konuştu.

Share: