Gümüşhaneli dağcılar 10. defa Türkiye’nin çatısına bundan sonra

Gümüşhane Dağcılık, Natür Sporları ve Toyluk Derneği (GÜDAK) üyesi 2’si avrat, 8 sporcu Türkiye’nin ilişik yüksek noktası olan Ağrı Dağına muvaffakiyetli bire bir şahika tırmanışı gerçekleştirdi.

En genci 25, genişlik yaşlısı 60 yaşında olan sporcular denizden 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin sunma yüksek, dünyanın 43. genişlik faziletli zirvesi olan Balkı Dağına kamplı izlence düzenledi.

Türkiye’nin çatısı namına nitelendirilen Dert Dağına 10. nöbet program özne GÜDAK üyesi sporcular, Doğubeyazıt ilçesine vabeste Çevirme köyünden dağın cenup yolundan yürüyüşe başladı.

İlk adına 3 bin 200 metre rakımda kâin kamp alanına vasıl ve geceyi burada nâkil ekip ertesi sabahleyin baştan harekete geçerek 4 bin 200 metre rakımdaki dinlenme kampı alanına ulaştı ve çadırlarını kurarak dinlendi. Akşam yarısı saat 01.00’birlikte şahika tırmanışı amacıyla harekete sabık kadro saatler 06.20’yi gösterirken zirveye ulaştı.

Buzulların üstünde, sağlam rüzgarın etkisiyle zaman zaman zorlanan sporcular aheste adımlarla çıktıkları 5 bin 137 metredeki Ağrı Dağı zirvesinde havanın güneşli olmasına karşın sivri rüzgarlı olması dolayısıyla müstacelen hatırat fotoğrafı çektirip dönüş için geçti. 4 bin 200 ve 3 bin 200 metredeki dinlenme kampı noktalarında dinlenip çay molaları veren grup Çevirme köyündeki araçlara ulaşarak etkinliği tamamladı.

Rastgele etkinlikte olduğu kabil bu etkinlikte da Doğubeyazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı ve etrafındaki tarihi mekanları birlikte görüşme fail GÜDAK ekibi sorunsuz ayrımsız şekilde programı tamamlayarak kente döndü.

Etkinliğin ardından tıpkısı açıklama eden GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut, “Derneğimizin kurulduğu 2008 yılından beri 10. posta Dert Dağına program yaptık. Gelişigüzel sene değişik aynı grupla doruk tırmanışı yaptığım Balkı Dağı Türkiye’nin sunu erdemli noktası. Tırmanışa katılan arkadaşlarımıza ve organizasyonu işleyen Barzani Ahu kardeşime mümasil ilgi ve alakasından ve Balkı Dağının yamaçlarındaki ikramlarından hava teşekkürname ediyorum” dedi.

Balkı dağına 2. el doruk işleyen karı sporculardan Fatma Cebeci, dağcılığın insanın zat fiziki sınırlarıyla ve beynine özlük eliyle koyduğu bariyerleriyle tıpkı uğraş olduğunu belirterek, “Alpinizm esasen hayatın kendisi gibi. Ilavesi gene hayatın kendisi gibi pir sefer arkadaşlarıyla haddinden fazla daha keyifli. GÜDAK, sıradan bire bir dağcılık kulübü değil, gerçek tıpkı eş ortamı ve benim üzere birlikte yeni ayrımsız eş oldu. Bu aileyle 2. posta Dert Dağı zirvesini gördüm. Makul insanlarla akilane amaçlarda buluşabilmek hasis çokça nazik bire bir nasip. Başkanımız ve kadro arkadaşlarıma çok teşekkürname ediyorum” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: