Gün Doğusu Akdeniz’in plato tatili rotası Başkonuş’tan geçiyor

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kesişim noktasındaki Kahramanmaraş’ın Başkonuş Yaylası, serin havasıyla doğada ayakyolu eylemek isteyenlerin gözde mekanları ortada kayran alıyor.

Manzarası, sık orman yapısı, mübarek oksijeniyle ilgi çekici, site merkezine 50 kilometre uzaklıkta 1325 rakımda kâin Başkonuş Yaylası, hamam havadan ve kent hayatının stresinden ayrılmak isteyenleri ağırlıyor.

Yaylanın türlü yerlerine oba kuranlar, gündüzleri serin havanın tadını çıkarırken, geceleri ise ısınabilmek için soba yakıyor.

Kır lokantası, bungalov orman evleri, spor, deri dinlenme kampı, karavan kamp, piknik ve yavru oyun sahalarının bulunduğu yaylada, ATV ile safari gibi çeşitli etkinlikler bile yapılabiliyor.

Başta Gaziantep, Osmaniye, Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman kabil illerden bölgeye mevrut ziyaretçiler, burada serin havanın keyfini çıkarıyor.

“Oba kamplarımız okkalı rabıta görüyor”

Başkonuş Yaylası Tesisleri Konaklama Hizmetleri Müdürü Ayhan Dinler, AA muhabirine, yaylaya seçme mevsim Türkiye’nin aceleten hemencek temas bölgesinden ziyaretçi geldiğini söyledi.

Bölge ve yer kentlerde sıcaktan bunalan vatandaşların Başkonuş Yaylası’nı tercih ettiğini anlatan Dinler, şunları kaydetti:

“Kasaba illerden nazik oranda irade elde etmek bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Şu dönemde hava sıcaklığının fazla artması cihetiyle misafirlerimiz kendilerini ormanın derinliklerine bırakıyor. Bu bölgedeki konaklama ve özge imkanlardan faydalanarak aynı nebze üstelik olsun sıcaklıklardan uzak kalmaya çalışıyor. Keçe kamplarımız pahal bandaj görüyor. Keçe kamplarını grup halinde birlikte ağırlıyoruz. Site merkezindeki bağrış çağrış ve canlı ortamdan kurtulup bir nebze rahat albeni alabilmeleri üzere herkesi yaylamıza nida ediyoruz. Yoğunluğumuz artmaya devam ediyor. Tığ bundan kıran memnunuz. Misafirlerimizin istem ve taleplerine gerektiği ölçüde karşılık vermeye çalışıyoruz. Hafta sonu yoğunluğumuz çok aşkın oluyor. Yaylada hafta sonları 450 çadırı buluyoruz.”

“İnsanın erinç bulduğu bir vadi”

Gaziantep’ten kamp tahsis etmek için mevrut Haluk Sağlam de ısıdam gelgel dolayısıyla açılmak için yaylayı tercih ettiğini söyledi.

Yaylanın bir nice özelliğiyle ön plana çıktığını dile getiren Sağlam, “Elan başlangıçta çok sık geldiğim bir kayran. Hem doğasıyla hem havasıyla siftinlik adamakıllı tıpkı düz. İnsanın yaşayış bulduğu artağan oksijenin olduğu ayrımsız saha. Serin olması birlikte bittabi yeğleme sebebi zira şehirde binaların zarfında tıkılıp kalıyoruz.” diyerek konuştu.

Osmaniye’den yaylaya kamp yazmak üzere mevrut Yakup Gözüaçık dahi yunak havanın kendisini bunalttığını ifade etti. Yaylanın serin havasının dolgunca geldiğini dile getiren Gözüaçık, “Osmaniye’birlikte sıcaktan duramaz oldum. 2-3 yıldır buraya sabah akşam tatile geliyoruz. Buranın havasından çok memnunuz.” dedi.

Önder Demiralay de kent merkezinin sıcaklığından ayrılmak için yaylaya geldiğini ve yapılan hizmetlerle bölgenin daha de güzelleştiğini kaydetti.Share: