Güney Koreli çizerden manidar paylaşım

Güney Koreli çizer Myeong Minho, 6 Şubat’ta meydana mevrut depremler sonrasında taziye mesajını manalı tıpkı çizim yaparak Türkiye ile Güney Kore beyninde 73 sene öncesine uzanan el birliği bağlarıyla betim etti. Minho, Kore Savaşları’nda Türk askerinin desteğini ve depremler sonrası Türkiye’ye gelen Cenup Kore kurtartıcılarının desteğini iki ayrı çizimle vurguladı.

Minho çizimleriyle birlikte “Kardeşlerimin ülkesi Türkiye’ye taziyelerimi çizimlerle iletiyorum. Umarım kalbim büyüklüğünde kırılmaz” mesajını paylaştı. Türkiye, 1950-1953 yılları ortada Kuzey Kore ile Güney Kore arasında başlayan savaşa TBMM’nin 1950 tarihli oturumuyla arsıulusal bindi kapsamında er göndermişti.

KORE SAVAŞLARISavaşın başından Temmuz 1953’teki ateşkese büyüklüğünde sabık sürede toplam 14.936 Türk askeri Kore’de fariza aldı. Bunların 721’i yaşamını yitirdi, 175’i kayboldu, 234’ü esir düştü ve 2147’si yaralandı. Güney Kore, Türk askerinin bu desteğini unutmadı ve iki mevki beyninde hususi bire bir ülfet oluştu.Cenup Kore Heybet Başkanı, depremlerle ilgili “Bu zor dönemde kalbim, Türkiye ve Suriye halkıyla gelişigüzel. Kore, sevdiklerini kaybedenlere arz koyu başsağlığı dileklerimizi iletmektedir. Kore Savaşı’nda kanla yoğrulmuş beraberlik bağımız olan Türkiye’ye gibi olan rastgele şekilde yardıma hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Share: