Hakeza fedakarlık görülmedi: Hayatını engelli çocuklarına, huzursuz eşine, görümcesi ve kayınvalidesine adadı

Hakeza fedakarlık görülmedi: Hayatını özürlü çocuklarına, huzursuz eşine, görümcesi ve kayınvalidesine adadı

Fedakar ana: “Tamam üstelik ego ölürsem ailemi devletime emanet ediyorum”

KASTAMONU – Kastamonu’üstelik dinamik 48 yaşındaki Satiye Zeynelabidin, zihnî özürlü üç çocuğu, tutkun eşi ve eşinin zihnî sakat kız kardeşi ve kayınvalidesini bakımını yıllardır sürdürüyor. Fedakar temel, “Evet üstelik ben ölürsem çocuklarım, eşim, görümcem ve kayınvalidemi devletime birey ediyorum” dedi.

Kastamonu’da yaşaya Satiye ve Fehamet Zeynelabidin çiftinin 3 çocuğu de zihnî mânialı yerine dünyaya geldi. Keyif sorunları cihetiyle eşi Azamet Zeynelabidin’in de çalışamaz duruma gelmesiyle lüp hep yükünü Satiye Zeynelabidin üstlendi. Kayınpederinin vefatından sonradan eşinin zihinsel sakat kız kardeşi ile kayınvalidesinin da bakımını üstlenen Satiye Zeynelabidin, bakıma muhtaç olan çocukları Mustafa (33), Sakine ve Ayça Aydın iile 58 yaşındaki züğürt eşi ve 40 yaşındaki eşinin kız kardeşi Hüsniye ile 85 yaşındaki kayınvalidesine adeta süt kuzusu kadar bakıyor. Çocuklarını özel eğitim bilimi merkezlerine gönderen Satiye Zeynelabidin, akşam çocuklarının okuldan dönmesini dört gözle bekliyor. Çocukları okuldayken eşi, görümcesi ve kayınvalidesinin ihtiyaçlarını karşılayan Satiye Zeynelabidin, arta artan zamanlarda ise evin değişik işleri ile meşgul oluyor.

Fedakarlığı ile çevresindeki vatandaşlara kat sayı olan Satiye Zeynelabidin, “Peki birlikte ego ölürsem çocuklarım, eşim, görümcem ve kayınvalidemi devletime dirilik ediyorum” dedi.

“Zihnî özürlü üç çocuğum ile parasız eşime, kayınvalideme ve zihinsel engelli görümce bakıyorum”

Zihinsel sakat 3 çocuğunun olduğunu belirten Satiye Zeynelabidin, zihnî mânialı çocuklarının birlikte eşi, görümcesi ve kayınvalidesinin bile rahatsız olduğunu ve hepsine kendisinin bir tane başına baktığını belirterek, “Gücüm yettiği sürece hepsine ben yegâne başıma bakmaya çalışıyorum. Seçme işle ben tek başıma ilgileniyorum. Aileme şişman bir mutlulukla bakıyorum. Tek zorlanmıyorum. Aileme bakarken Allah bana alçak bilek veriyor. Bayıla Bayıla bakıyorum. Onlar benim hayatım, onlar benim ailem. Onlar olmasa ben bile yaşayamam” dedi.

“Tek yorulmuyorum, aileme severek ve atlaya zıplaya bakıyorum”

hafta arası sabahtan çocuklarını okula gönderdiğini ve daha sonrasında üstelik evinde yevmiye işleri ile evin işlerini yapmaya çalıştığını söyleyen Satiye Zeynelabidin, “Akşam olunca yemekleri hazırlayıp çocuklarımın gelmesini bekliyorum. Benim 3 pasaj çocuğum var zihnî özürlü. Eşim da erinçsiz, görümcem dahi rahatsız, kayınvalidem de tasalı. Hepsine ego bakmaya çalışıyorum. On Paralık birlikte yorulmuyorum. Bayıla Bayıla ve istekle bakıyorum. Onların mutluluğu benim birlikte mutluluğum. Gücümün yettiği yere büyüklüğünde, ölünceye büyüklüğünde bakacağım. Ego ölürsem ailem devletime emanet. Tün yattıktan bilahare ben ölürsem aileme ne tamam diye niteleyerek düşünüyorum bazı bazı. Ki bakar diyerek çoğu ant aklıma geliyor. Kâh geceler uyku uyuyamıyorum. Zaman Zaman televizyonlarda görüyorum. Çocuklarını sokağa atıyorlar. Bunları görünce çok üzülüyorum. Ego onlara gözyaşıyla bakıyorum. Ben çocuğumun saçının telinin zarar görmesini istemem. Ben çocuklarıma kıyamam. İnsanlar çocuklarına şüphesiz kıyıyorlar, nasıl sokağa atıyorlar bilmiyorum. Ailemin başımın üstünde düz var. Ben çocuklarımın zihnî engelli olup birlikte bakamayacağımı hiç düşünmedim. Kişi tıpkısı lokma yiyeceğim olmasa ego onlara yedirmeye bakarım. Benim tahakküm günlerim bile geçti. Tek paramın olmadığı, çocuklarıma tek madde alamadığım günlerim dahi geçti. Bana bazen ‘sen neyine güveniyorsun, senin kimin kimsen yok’ diye niteleyerek laf ederlerdi. Amma Tanrı bana yardım etti. Milletimiz, devletimiz müzaheret etti. Buna de şükürler olsun. Metin ayaktayım. Ölünceye büyüklüğünde bile dimdik ayakta, arkalarında duracağım. Ben sağlıklı olduğum sürece 3 çocuğum, eşim, görümcem, kayınvalidemin yanındayım. Benden eksantrik kimseleri bulunmayan. Şayet ahit olur de ego ölürsem 3 çocuğum, eşim, görümcem, kayınvalidemin devletime gönül ediyorum. Benim apayrı hiç kimsem bulunmayan. Önceki Allah sonradan devletim” diyerek konuştu.

Share: