Hakkari’deki Sineber Şelalesi huy tutkunlarının yeni rotası oldu

Hakkari’da saf güzelliğiyle öne çıkan Sineber Şelalesi, bir nice ilin beraberinde mütenevvi ülkelerden kente mevrut doğaseverlerin yeryüzü çok ülfet ettiği rotalardan biri oldu.

Huzur ve çekinmezlik ortamıyla yıllardır gizli küsurat güzellikleri baştan keşfedilen Hakkari’da kış, elem ve tabiat turizminde elektrik yaşanıyor.

Kentte, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Kaval köyü sınırlarındaki şelale, dokunulmamış doğası ve kanyonuyla, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yeşilliklerle kaplı kayaların arasından süzülen, ayrımsız bölümü de metrelerce yükseklikten akan suları ile ziyaretçilere benzersiz kaynak sunan şelale, doğaseverlerin yer çokça bürümek istediği yerlerin başında geliyor.

Doğa ile bağırsak içe antlaşma nâkil, şelaleden akan suyun sesiyle dirlik bulan ziyaretçiler, suda yüzüp nazirsiz manzaranın tadını çıkarıyor.

Aydın’dan mevrut Hasan Doğukan İnce, AA muhabirine, bir kadro doğaseverle köye geldiğini ve şelaleyi gördüğünde değişik tıpkısı heyecan yaşadığını söyledi.

Kentte görülmesi gereken bir nice yerin olduğunu anlatan Doğukan, “Burası hasis çok domuzuna, huy harikası benzeri düzlük. Ege’birlikte böyle benzeri düz görebileceğimi zannetmiyorum. İstanbul’dan, Konya’dan arkadaşlar var. Dizge birlikte çokça beğendi. Ziyaretçiler vahim şekilde geliyor. Çok pir fotoğraflar de çektik. Bura insanın gelip huzurla dinlenebileceği tıpkı kayran. Çokça etkilendik.” dedi.

Van’dan mevrut kafileye delalet fail Ömer Demez da şelalenin gezilip görülmesi müstelzim benzeri yer olduğunu dile getirerek, “Turizme kazandırılması müstelzim ayrımsız düz. Geçen sene dahi iple tırmanış yapmıştım. Büyük tıpkısı düz. Yapısı bakımından farklı aynı şelale. Üç etaptan oluşuyor. Burası çokça bandaj çekiyor. Geçen sene bile gelmiştik. Bugün de 32 kişiyle geldik. Burada dinlenme kampı bile kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Polonya’dan mevrut Magdalena El ise arkadaşlarıyla kente geldiğini ve burada bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti.

El, bölgeyi beğendiğini ve düzenli antlaşma geçirdiğini aktardı.

Kent sakinlerinden Açık Deniz Ulalı da herkesi şelaleyi görmeye davet ederek, “Burada böyle tıpkısı güzelliğin olduğunu bilmiyordum. Herkesi buraya çağırma ediyorum. Haddinden Fazla güzelce tıpkısı suyu var. Manzarası süper. 50-60 kişilik yerli ve ecnebi gruplar geliyor.” diye konuştu.Share: