Halk Oyunları Erkân Kategorisi Türkiye Finali Galibiyet Kupası, Kütahya’da yapıldı

Büyük Taarruz’un 100. yılı nedeniyle planlı Umum Oyunları Kulüpler Arası Kibar Kategorisi Türkiye Finali Yengi Kupası, Kütahya’dahi gerçekleştirildi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) ile Kütahya Belediyesi gelişim birliğiyle Kütahya Kullanılmamış Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin ayrımlı illerinden 14 pakt katıldı.

Kulüpler, “geleneksel düzenlemesiz üst” ve “anadan görme düzenlemeli üst” kategorilerinde yarıştı.

Kıyasıya güzeşte yarışmalarda düzenlemesiz arka kategorisinde Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi Toyluk ve Spor Kulübü bir numara, Gaziantep El Oyunları Topluluğu ikinci ve Dert Karaköse Sanat Kulübü dahi üçüncü oldu.

Düzenlemeli art kategorisinde ise İzmir Egezade Kültür ve Nutuk Bilgisizlik Spor Kulübü birinciliği, Kars Dore Deneyimsizlik Spor Kulübü ikinciliği ve Kocaeli Folklor Bilgisizlik ve Spor Kulübü üstelik üçüncülüğü elde etti.

THOF Başkanı Suat Katarakt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halk Oyunları Erkân Türkiye Finali’ni Iri Galibiyet’in 100’üncü yılında Kütahya’dahi gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Kütahya’nın ev sahipliğinden birlikte oldukça mutlu olduklarını belirten Katarakt, şunları kaydetti:

“Bizler Türkiye’mizin firez elçileri kendisine Büyük Yengi’in gülen yüzleri adına sahnedeyiz. Kulüplerimiz Türkiye’mizin değişik yörelerine ilgili el oyunlarını burada sergiledi. Hepsine değişik teşekkür ediyorum. Şampiyon olan ve derece alan kulüplerimizi de tebrik kartı ediyorum.”

Delege kulüpleri kutlama eden Belediye Başkanı Alim Işık birlikte “100 yıl önce sunulan bire bir mücadelenin sene dönümünde böylesine güzel ayrımsız etkinliğe familya sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ekiplerimiz, Türk kültürümüzün farklı değerlerini burada sergiledi. Seçme birini hayranlıkla izledik. Emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra rütbe düzlük kulüplerin yürek ve madalyaları protokol üyelerince takdim edildi.Share: