Hamsinin fiyatı düştü, dilek azaldı

Hamsinin fiyatı düştü, arzu azaldı

SAMSUN – Samsun’birlikte kilosu 50 lirayken kasa sandık satılan hamsinin fiyatı 30 liraya hatır arzu azaldı.

Karadeniz’dahi balık sezonu pelit bolluğu ile başladı. Pelit bolluğunu, çinekop bolluğu izleme ederken deminden bile yerel hamsi tezgahları süslemeye başladı. Sezona kilosu 70 TL’den satılarak başlanan hamsi, Samsun’da mail zamanda 50 TL’den kapış kapış satıldı. Bugün yaşanan bollukta hamsinin kilosu 30 TL’ye satılırken, vatandaşlar balığa eskisi kadar umu göstermedi.

“Hamsi 50 TL’yken çıktı satılıyor”

Hamsinin pahalı olduğunda artık satıldığına değinen balık satıcısı Onurcan Köse, “Vatandaşlar şu anda 30 liraya hamsi yiyor, müft. Çinekop patlamıştı demin ilk kânun hamside. Palamudu artağan artağan sattık, şimdi hamsi zamanı. Hamsiye ilgi faziletli. Dün hamsinin kilosunu 50 liradan satışa koyduk saat 14.00’te tükenmişti. Zaman hamsi mübarek miktarda çıktı kilosu 30 liradan satıyoruz ama acemi üzere istek bulunmayan. Ayrıca tavuk balığı 30 teklik, barbun 30 liralık, çinekop 60 liradan satılıyor. Bu fiyata balıklar bence meccanen. Balık fiyatlı olduğu zaman bundan sonra satılıyor. Çap olduğunda ise satılmıyor” dedi.

Hamsinin fiyatının 50 liradan 30 liraya düştüğünü ifade eden balık satıcısı Fazıl Altun, “Samsun mübarek artağan hamsi eşya. Güzeşte hafta 50 TL olan hamsi bu hafta 30 TL’ye büyüklüğünde geriledi. Şuanda fiyatlar 25-30 TL ortada değişiyor. Balık artağan ve vatandaşların ilgisi az çok aşkın. Tavuğun kilosu 60 TL, hamsinin kilosu ise 30 TL. Zımnında insanlar hamsiye yöneliyor” diye niteleyerek konuştu. Balık düzlük tıpkısı yurttaş ise, “Karadeniz ve Samsun buraya balık almaya koşuyor. Hamsi bolluğu var. Bu sene Karadeniz’birlikte çokça balık var. Pelit bolluğu vardı. Arkadaşlarla konuştuk ve 15 parça pelit almaya değişmeyen verdik. Çok şükür fiyatlar dahi gayet gani. Hamsinin sezonu açmasına çokça sevindik. Şuan bir tavuk alıyorsun 50-60 TL, balık 20-30 TL. Yani çok da fiyatlı benzeri genişlik bulunmayan. Bu zamanda 30 TL ye balık yemek çok gür” ifadelerini kullandı.

Share: