Hatay sahillerini akman burulmak için 8 ayda 692 ton atılan topladılar

Hatay’ın 158 kilometrelik sahili, yılın 8 ayında 692 ton atıktan arındırıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yer Himaye ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, kasaba kirliliğine karşı mavi sularda ve kumsallarda birçok misil saffet çalışması yaptı.

Arsuz, Dörtyol, Erzin, İskenderun, Payas, Samandağ ve Yayladağı ilçelerini havi 158 kilometrelik periferi şeridinde görev alan 80 personel, iki bahir yüzeyi saflık teknesi, iki deniz atılmış toplama aracı ve iki kum eleme makinesiyle topladıkları atıkların doğaya karışmasını önledi.

Ekipler, bu yılın 8 ayında sahillerden arındırdığı 692 titrem çöpü Gökçegöz Merhametsiz Atık Bertaraf Tesisine ulaştırdı.

“Denize atılmış çöpler canlıların hayatını karşıt etkiliyor”

Büyükşehir Belediyesi Kasaba Dulda ve Kontrol Daire Başkanı Mahirane Çiçek, AA muhabirine, kentte akıbet 7 yılda periferi ve kumsallardan toplanan 5 bin 734 ton atığın kaldırılmış edildiğini söyledi.

Mavi sulardan vesile lastiği, pabuç, üzeri ve pet şişe kabilinden farklı türlerdeki atıkların çıkarıldığını belirten Çiçek, plastiklerden sonra en aşkın karşılaştıkları çöpün süt kuzusu bezi olduğunu dile getirdi.

Çiçek, personelin deniz boyu temizliğini seçme aktarılma yaptığını tabir ederek, “Denize atılan çöpler canlıların hayatını zıt etkiliyor. Denizlerimizi müzaheret etmek ve ati kuşaklara bozulmamış bir dünya bırakmak amacıyla çalışmalarımıza uzaklık vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Atıkların tahminî yüzde 80’inin insan kaynaklı olduğuna dikkati çeken Çiçek, çöplerin, deniz canlılarının yaşamını tehlikeye attığını anlattı.

Çiçek, turizm kenti Hatay’ın, caretta caretta ve yeşil bahir kaplumbağası yuvalarına de familya sahipliği yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Canlıların yuvalama, yavrularının birlikte denize algı dönemlerinde sahilde abat şekilde akıntı etmeleri için günahsızlık çalışmalarımızda duygunluk gösteriyoruz. Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının olduğu kumsalları atıklardan arındırıyoruz, sahillerimizi onlar üzere bile koruyoruz. Lep sililik ekiplerimiz ve teknedeki görevlilerimiz günde sayı farkı 3 ton atık topluyor. Yılın 8 ayında denizden ve sahillerden 692 titrem atılmış toplandı.”

Share: