Hatay’da çerge ve konteyner kentlerdeki tuvalet ve banyolar dezenfekte ediliyor

Hatay’birlikte, depremzedelerin barındığı oba ve konteyner kentlerin tuvalet ve banyoları hususi ekipler aracılığıyla hastalık riskine cebin dezenfekte ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin arz aşkın yıkıma illet olduğu kentlerden Hatay’da afetzedeler üzere tahaffuz alanları oluşturulurken, bulunan yerleşme merkezlerinde hıfzıssıhha şartları sağlanıyor.

Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde hizmet veren ve fahri kendisine sarsıntı bölgesinde emek tay tay arabası firmanın ekipleri, çerge ve taşımalık kentlerdeki abdesthane ve banyo kabil eş kullanma alanlarını özel ilaçlarla dezenfekte ediyor. Sabahleyin araçlarıyla kente gelen ve 12 yerleşim merkezinde iş eden ekipler, akşam geç saatlere büyüklüğünde çalışıyor.

Antakya ilçesi Haraparası Mahallesi’ndeki tahaffuz alanlarında bulunan abdesthane ve banyolarda düzentileme özne ekipte vadi alan Erek Kına, AA muhabirine, ISS Kasılma ve Hile Hizmetleri firması adına gönüllü yerine zelzele bölgesinde dezenfeksiyon hizmeti verdiklerini anlattı.

Firma kendisine depremden etkilenen illere 6 tırda 3 bin koliden aşkın yardım malzemesi ulaştırdıklarını tamlayan Kına, şunları söyledi:

“122’den çok fahri çalışanlarımızla bu işi yapmaktayız. Yalnız kovanlık değil, kemirmek hizmeti adına de buradayız. Günlük 11 binden aşkın kişiye yemek çıkarıyoruz. 10 yabanlık ekiple bu bölgedeyiz. Alanlarımızın arılık, dezenfeksiyon ve ilaçlama hizmetleriyle buradayız. Ekibimle her devir 3 saat nöbet katederek buraya geliyoruz ve dönüş yapıyoruz. Burada kalmıyoruz, bu şekilde hizmet veriyoruz. Saffet, dezenfeksiyon, ilaçlama, bu işlemleri yapıyoruz. 12 bölgede, otağ kent lokasyonlarımızda hizmet veriyoruz. Sabah geliyoruz, akşam ezanı saat 22.00’ye büyüklüğünde zaman zaman burada bakım sağlıyoruz. Halkımıza hijyenik düz sağlıyoruz aslında. El sağlığı bizim amacıyla cesim.”

“Burada hastalığın önüne geçtiler”

Çerge kentte abdesthane temizliğiyle ilgilenen depremzede Mehmet Subaşı ise ilk günden itibaren çadırda yaşadıklarını dile getirdi.

Gönüllü namına abdesthane ve banyoların temizliğini üstlendiğini nâkil Subaşı, “Uğur ağabeyler sıhhatli olsun, bizi depremin önce gününden beri on paralık bekâr bırakmadı. Buranın temizliğiyle ilgilendiler. Bizim yaralarımıza derman oldular. Burada hastalığın önüne geçtiler.” dedi.

Toplu yaşam alanlarında gelişigüzel ant çor riskinin olduğunu tabir eden Subaşı, bu çalışmanın temiz ortamlar sağlamaya havari olduğunu vurguladı.

Subaşı, dezenfeksiyon çalışmasında emeği geçen firma yetkilileri ve personele teşekkürname etti.

Share: