Hatay’da enkazdan yaralı kurtulan anne ile kızı Adana’da şifahane odasında kavuştu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da çöken evlerinin enkazından çorlu çıkartılan esas ile kızı, tedavilerinin devam ettiği Adana’daki hastanede kestirmece bire bir kamer sonra özlenti giderdi.

Antakya ilçesinde depremde evlerinin çökmesi sonucu 36 yaşındaki Selime Doğruer ve 9 yaşındaki kızı Zümra Doğruer çökme altında kaldı.

Bacakları enkazın altında sıkışan ve yıkıntıların arasından kısaca 15 saat sonra dertli çıkarılan anne ve kızı, bölgedeki deniz nedeniyle ayrı hastanelere kaldırılarak tedavilerine başlandı.

Tedavi süreçlerinde geçmiş Zümra, daha sonradan annesi Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine getirildi.

Depremden kısaca tıpkısı kamer sonra şifahane odasında birbirlerine kavuşan asıl kız, duygulu anlar yaşadı.

Hastane personeli, tıpkı odaya alınan ve birbirlerinin ellerini tutan ana ile kızına gato keserek tedavileri için moral vermeye çalıştı.

“Bu gece beraber uyuyacağız”

Selime Doğruer, gazetecilere, o şeb sarsıntıdan artma depremin çıkarttığı gürültüye uyandıklarını söyledi.

Kızını kucağına aldığında binanın çöktüğünü, enkazda sıkıştıkları alanın tek kişilik aynı yatak büyüklüğünde olduğunu tamlayan Doğruer, şöyle bitmeme etti:

“Bizim kaldığımız saha oturduğum alan kadar fakat üzerimizde birlikte tavan vardı, iki çekyatın üstüne tavan düşmüştü. Kızım kucağımda benim altıma düştü, ego de onun üzerine düştüm. 14-15 saat bu şekilde bacağımızda kolonlarla kaldık. Bağırarak yardım istedik ve nefessiz kaldık. Daim yakarış ettim, ‘Allah’ım bizi buradan kurtar, nefes ver, bize çağ ol çıkalım buradan hep beraber’ diye niteleyerek. Şu anda ameliyatlar oluyoruz, durumumuz iyiye gidiyor, inşallah beraber umum ele da çıkacağız. Kızımla benzeri araya geldik, çok domuzuna bir önsezi. Bu tün bu arada uyuyacağız. O benim seçkin şeyim.”

Temel ile kızın sağlık durumuna ilgili bilgelik veren Dr. Hüseyin Salih Kına ise Zümra’nın hastaneye yakınları marifetiyle getirildiğini aktardı.

Zümra’nın iyi bacağının detaylı müddet çökme altında kaldığını, kızarıklık artışı tayin ettiklerini dile getiren Kına, öncelikle ortopedi cerrahisi hekimlerince “fasyotomi” işlemin yapıldığını ve pansumanlarının sürdüğünü bildirdi.

Selime Doğruer’in birlikte sol bacağında tıpkı durumun bahis konusu olduğunu rapor eden Kına, “Temel ve kız, bacaklarını şu anda yavaş yavaş cereyan ettirmeye başladılar ve kanlanma sağlandı. Şu anda bire bir ampütasyon işlemi düşünülmüyor, henüz iyiye gidiyorlar.” diye konuştu.

Share: