Hayatını 52 yaşında okuma çeper öğrenerek kolaylaştırdı

Konya’da hararetli 6 çocuğu, 8 torunu olan Raife Dursun, gerçekleştirdiği okuma barı öğrenme hayalinin peşi sıra eğitim hayatını ilerletmek istiyor.

Mardin’de çokça istemesine rağmen babası tarafından okula gönderilmeyen Dursun, tüvana yaşta evlenip Konya’ya yerleşti.

Çocuklarını ders çalışırken görünce özenen Dursun, ilerleyici yıllarda okuma çit sanmak üzere ağırşak arayışına girdi.

Dursun, ayrımsız tanıdıklarının Selçuki Ahali Eğitimi Merkezi’nde kurs açıldığını söylemesi üstüne vasıta yaptırdı.

Azmiyle 52 yaşında bodur sürede kıraat çit öğrenen Dursun, AA muhabirine, kıraat yemeni bilmediği amacıyla yegâne başına hariç çıkamadığını, dolmuşa da binerken sarp yaşadığını söyledi.

Hayalini temin isteğini yaşadığı sıkıntılarla birleşince harekete geçtiğini vurgulayan Dursun, “Hastaneye gittiğimde müşkül çekiyordum. Okuma yemeni öğrenmeyi kafama taktım. Eşime bu kursa katılacağımı söyledim. Eşim, ‘Sen elbette kursa gideceksin, ocak işleri var’ dese bile kızımla kaydımı yaptırdım.” dedi.

Okuma sevgisi tek dinmedi

Dursun, kursa başladıktan sonradan kendini daha bol hissettiğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Benzeri şeyleri okumaya başladığımda dünyanın yer bahtiyar insanı ego oldum. Kursa gelmeden ilk ev işlerini bitirip, derslerime hazırlandım. Kurs saatini bilcümle sabırsızlıkla bekledim. Hiç vazgeçmedim, okulumu çok seviyordum. Okula aylamak istiyorum, lise ayrıca üniversiteye büyüklüğünde okumayı istiyorum. Okumayı seviyorum. Demin yegâne başıma hastaneye gidiyorum, dolmuşa biniyorum, çarşıya çıkıyorum. Kimseye muhtaç olmadan Mardin’e kadar da gidebilirim. Kıraat yemeni bilmeyen sistem kurslara gitsin, pişman olmazlar. Elan ongun, daha bahtiyar, bağımsız olurlar. Hiç kimseye kadın olmazlar.”

Merkezde sınıf öğretmenliği özne Hüsna Üzülmez de Dursun’un seçkin gün sınıfa enerjiyle geldiğini, diğer öğrencileri üstelik motive ettiğini söyledi.

Üzülmez, Dursun’un 5 ayda kıraat çeper öğrendiğini, kursu başarıyla tamamlayarak çıkışlı olduğunu kaydetti.

Dursun’un eğitimine devam etmek istediğine değinen Üzülmez, bu süreçte kendilerinin de seçme tür desteği vermeye amade olduklarını sözlerine ekledi.

Share: