Hdp’li Ermiş Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık, akıbet tıpkısı haftada Ankara’de maden işçisi Ömer Cins, Gaziantep’te inşaat işçisi Ali Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’da yapım işçisi Erhan Kurt, İstanbul’da hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide yiğit olan Koşuk Balcı, Sakarya’bile benzeri firmada ısı canlılık işçisi olan Muhsin Hane, Konya’üstelik inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’üstelik Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler saha aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE ARZ BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de vacip önleyici tedbirler alınmadığında iş cinayetleri sistematik aynı şekilde devam etmektedir. Gelişigüzel sene yer birkaç iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve farklı bazen kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında gelişim cinayetlerinde genişlik bir iki 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının önceki sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, inhibitör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla işçi, lazım önlemler alınmayan aksiyon cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Alelhusus tarım ve yapım sektörlerinde pusat dışılık zımnında hareket cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve meslek hastalığı geçirenlere ilişik verilerin kaydı evet tutulmamaktadır ya da sakat tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK AHIRET YOLCULUĞU GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında etkin işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Polat bile 20 yaşındaydı. Son aynı haftada Adana’dahi orman işçisi Umut Durakçı, Kastamonu’birlikte inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’da yapım işçisi Mustafa Kılıç, Samsun’da otel etkin Mustafa Şeker, Malatya’da inşaatta etkin Fatih Kızılkaya, Mesut Gündoğan ve Mehmet Gaz, Ankara’de Eroin işçisi Ömer Kalem, Gaziantep’te inşaat işçisi Mehabetli Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’de hastanede asayiş görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide kaptan olan Yır Balcı, Sakarya’da aynı firmada ısı elektrik işçisi olan Muhsin Hane, Konya’birlikte inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Arslan, Bursa’bile Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında gösterişli yaralanan, mihman tıpkı şekilde özürlü olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Vekil Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü hakkında düzenlenen aynı soruşturma kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe kapalı ölüm sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve eşey dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sadık kazalarla mânialı olan birey sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ait Bakanlığınızın bir bilgi derlemesi veya raporu mevcut mudur? 2011-2022 yılları arasında Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, cinsiyet, yaş kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten sorumlu görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği namına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz psikolojik, soylu erki ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: