HDP’li Semra Güzel tutuklanması – HDP Kol Başkanvekili Oluç

“Silahlı terör örgütüne organ başlamak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Pir tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaşım Yazıhane Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının kuma çalışmasıyla, “Ay Işığı Şahan” adına düzenlenmiş sahte kimlikle Silivri’deki ayrımsız dinlenme tesisinde yakalanan Fena Hâlde, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Düzenli Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla anlatım veren Fena Hâlde, tutuklama talebiyle gözetleyici hakimliğe gönderme edildi.

Adliyeden Ankara Sulh Ceza Hakimliğine bağlanan Fena Hâlde, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde açıklama yapan HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Evire Çevire’in tutuklu yargılanmaması gerektiğini ve iki fezleke üzere dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Sunturlu’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Iyicene’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya müteveccih albeni destekli operasyonda süreduran hale getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Milletvekili Iyice ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen terörist Volkan Bora’nın, Güzelce ile yıldırı kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması üstüne Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı harekete eski ve Güzel için hülasa hazırlanarak Türe Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Domuzuna’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Türe Bakanlığı, fezlekeleri gereği üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının için 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Evire Çevire, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı dil ile Edirne’ye giderken Silivri’deki bire bir dinlenme tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası beğenmek”fecir kaydı kâin Fırat D. ile gelişigüzel dün yakalanmıştı.Share: