HDP’li Semra Güzelce tutuklandı

“Silahlı yıldırı örgütüne organ gelmek” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Pir tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Idarehane Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının ortak çalışmasıyla, “Ay Işığı Şahan” namına aranje cali kimlikle Silivri’deki bir tatil tesisinde yakalanan Güzel, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra afiyet kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Düzenleme Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) tarafından rapor veren Iyice, durdurma talebiyle gümrük kolcusu hakimliğe irsal edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Sunturlu, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye uğrunda izah fail HDP Ekip Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Adamakıllı’in mevkuf yargılanmaması gerektiğini ve iki fezleke için dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Pir’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Güzel’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik çekicilik destekli operasyonda işsiz arkaç getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Mebus Adamakıllı ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen yıldırıcı Yanardağ Bora’nın, Iyice ile yıldırı kampında fariğ fotoğraflarının basına yansıması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete eski ve Domuzuna karşı hülasa hazırlanarak Adalet Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Sunturlu’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Umumi Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Adalet Bakanlığı, fezlekeleri gereği üzere Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının hakkında 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Güzel, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı kurgu ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkı tatil tesisinde, “muhacir kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan güdücü Aladdin G. ve “terör örgütü propagandası boşaltmak”tan kaydı mevcut Fırat D. ile birlikte geçkin yakalanmıştı.

Share: