Hdp’nin Kürtlere Yönelik Isim Planlaması İddialarının Araştırılmasıyla İlgili Önerisi AKP ve MHP’li Vekillerin Oyları ile Reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda, zaman HDP’nin Kürtlere yönelik özlük planlaması iddialarıyla ait araştırma önergesinin direkt gündeme alınmasına ait ekip önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, zaman HDP’nin Kürtlere yönelik erkek planlaması iddialarıyla ilişkin araştırı önergesinin doğrudan gündeme alınmasına ilgilendiren takım önerisi görüşüldü.

HDP Grubu hesabına kortej düz Şırnak Saylav Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin bildirme nazik sorularından birinin Kürt meselesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin arz nazik sorunlarından biri olan Kürt meselesi, yine Kürt çocuklarının sayısı üzerinden ve Kürt halkının şahıs artışı üzerinden yine gündeme mevrut aynı konu. Kürt düşmanlığının tarihsel kayırıcı planına baktığımızda, bunun asla evvel olmadığını, Cumhuriyet tarihi itibarıyla bugüne büyüklüğünde 70’e mümasil Kürt raporunun düzenlendiğini görmüş bulunuyoruz. Hani Kürtler bin almanak kardeşinizdi, ne oldu dahi Kürtlerin kişi artış hızını antrparantez hesaplama gereği duyuyorsunuz. Illet Kürtlerin kişi artım hızını kendinize aynı öfke kendisine görüyorsunuz? Elbette, Cumhuriyet tarihi boyunca kıvrak bire bir şekilde Kürt nüfusunun sınırlandırılmasına çevrilmiş bu raporlar yazılmıştır.”

Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’ye güzeşte İzmir Mebus Mehmet Mualla Çelebi’ye söylediği “Çocuk çokça eke. Bak PKK’nın beş lime, 10 sunum, 15 şerha var” ifadelerinin anımsatarak, şöyle bitmeme etti:

“Bu ifadeler meydanda Kürt halkına alın. Ego 14 çocuklu ayrımsız ailenin çocuğuyum. Sayın Erdoğan’ın bu söylemine göre benim annem ve babam rütbeli örgüt üyesi mi oluyor? Burada Kürt kökenli sizin tabirinizle mebus var. 10-15 tane, hassaten onlarca çocuğu olan milletvekiliniz var. 20-30’un üzerinde neredeyse. Bu nitelik çivi başına hem Cumhuriyet tarihi bakımından Kürt halkına alın olan tutumu ve aslında düşmanlığı dahi kesin bire bir şekilde gösteriyor. Kürt halkının, Kürt çocuklarının eş artışı bu mevki için aynı yıldırma değil tersine bu asimilasyoncu, inkarcı ve imha politikasını esas düz budunsal Türkçü mantalite ayrımsız ateş sunma ediyor. Bu zihniyetten vazgeçilmediği sürece bu ülkede hazar, huzur ve bolluk sağlanamaz.”

CHP Grubu yerine hezel alan Ankara Saylav Uzun Gök ise Cumhuriyet’in budunsal ve kültürel kimliklere hürmetkâr olduğunu ve kül yurttaşların ünsiyet önünde değer olduğunu belirterek, “Devletin ırkı olamaz, mehabet kamu budunsal kimliklere denk mesafede durur ve kültürel çoğulculuğa güvencesini oluşturur ve bu görüşe ehil çıkar” dedi. Gök, yapılması gerekenin cemi yurttaşların hukuki garanti ortamında yaşamasının kabil olduğu inancını yerleştirmek olduğunu dile getirerek, “Şayet bu inanç azalırsa, devletin sürmesi söz konusu olmaz, yurttaşlar üstelik kendilerini hukuki garanti içre hissetmezler” diye niteleyerek konuştu.

AKP Mardin Mebus Şeyhmus Dinçel ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanı peyda ve nettir. Burada asla ayrımlı aynı milleti, etnik kökeni maksat kabul etme kadar bire bir durum yoktur. Kastedilen yıldırı örgütüdür” dedi.

Görüşmelerin peşi sıra HDP’nin takım önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Share: