Hoca Adayları, “100 Bin Atama” Talebiyle Ankara’da Eylem Yaptı: “Konu Konu Servet Toplayıp, Hakkımızı Savunmaya Geldik”

Bilgelik: DİLAN MUTLU – Azrail: KEMAL SEVİNDİRİCİ

Türkiye’nin ciharıyek yanından mevrut öğretmen adayları, “100 bin atama” talebiyle Ankara’birlikte eylem yaptı. 10 yıldır tayin bekleyen Ömer Aybay, Ağrı’dan geldiğini belirterek, “Konu başlık para toplayıp buraya, hakkımızı savunmaya geldik. Ben, 10 yıldır nasıp bekliyorum. Bütün hususi sektörde çalıştım. Muhasebecilik üstelik yaptım; mutfakta, inşatta dahi çalıştım. İki üniversitem, ayrımsız da yüksek lisansım var amma özel sektörde asgari ücretin altında müteharrik tıpkı öğretmendim. en üst asgari ücretimi da vermediler. Kimi Vakit hayatına akıbet veren arkadaşlarımız oluyor, onlar ruzname da olmuyor. Ben, Doğu’bile, 45 şahsiyet sınıflarda öğretmenlik yapıyorum. 100 bin atama çok tıpkısı cirim değil” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek beraberinde yıllardır atama bekleyen hoca adayları, seslerini hükümete duyurabilmek amacıyla bugün Ankara’ya geldi. Hoca adayları, “100 bin atama” talebiyle Budun Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı. “Öğretmenler Kavim’ta, atama nerede” ve “Sükût haykır, 100 bin haktır” sloganları atan hoca adayları, KPSS’den ferah nokta almalarına rağmen yıllardır atama beklediklerini söyledi.

İptal edilen KPSS dolayısıyla beş sefer sınava girdiklerini, fakat atamalarla ilişkin değme gelişme olmadığını rapor eden sarıklı adayları, yaşadıkları mağduriyeti ve taleplerini ZÜMRÜDÜANKA Haber Ajansı’na anlattı.

Ağrıdan Ankara’ya mevrut Ömer Aybay, 10 yıldır nasıp beklediğini söyledi. Aybay, “Biz, çabucak tıpkısı saat için buraya geldik. Konu başlık mülk toplayıp buraya, hakkımızı savunmaya geldik. Ego, 10 yıldır nasıp bekliyorum. Hep hususi sektörde çalıştım. Muhasebecilik de yaptım; mutfakta, inşatta üstelik çalıştım. İki üniversitem, bir üstelik erdemli lisansım var amma özel sektörde minimal ücretin altında müteharrik aynı öğretmendim. en son asgari ücretimi birlikte vermediler. Kimi Vakit hayatına son veren arkadaşlarımız oluyor, onlar gündem bile olmuyor. Ego, Doğu’de 45 yabanlık sınıflarda öğretmenlik yapıyorum. 100 bin nasıp çokça benzeri ölçü değil” diye konuştu.

Sakarya’dan gelen ve 10 yıldır atanmayı bekleyen Derya Açıkdilli ise “Şu an ücretli öğretmenim. Ücretli hoca maaşı ile ayrı bir düzeniniz olmaz. Aileye tutkun yaşamaya bitmeme edeceksiniz ki muhtemelen bire bir yaştan bilahare bu de print. Ben sanıyordum kim üniversiteden sonraları atanacağız, halbuki anca değilmiş. Bunu keskin benzeri şekilde görmüş olduk” dedi.

Atama muntazır ayrıksı bir sarıklı de hoca açığının ücretli öğretmenlerle kapatıldığını belirterek, “Iktisadi yerine daha düşük ücretlerle çalıştırıyorlar. Ego üstelik 2 yıl evvel bin 500 liraya ücretli öğretmenlik yaptım” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’dan mevrut Ozan Birey, 4 yıldır atama beklediğini belirterek şunları söyledi:

“Serencam yıllarda yapılan bağan atamalardan belde kıygın oluyoruz. KPSS’nin bozukluk bozma edildiğini bilmiyoruz. Ücretli muallimlik yaptım. Mağazada çalıştığım oldu. Garsonluk yaptığım oldu. Ben, tıpkısı sene Küçük Asya lisesinde muallimlik yaptım. Aldığınız sevap, tıpkı nöbet de minimum ecir olmuyor. Kadrolu öğretmenle tıpkı sınıfa girip bire bir işi yapıyorsunuz. Ücretli öğretmenliğe sistem bizi mahkum ediyor. Dışarıda kısaca 100 bin ücretli sarıklı var. Onların yerine KPSS ile atama bekleyen öğretmenlerin olması gerekiyor.”

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL SEKRETER HAYDAR URFALI: 80 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREV YAPIYOR

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Güzel Servi, Öğretmenlik Çığır Kanunu’nu savunarak, “Ayrımsız meseleyi daha çözelim artık. Sarıklı açıkları değil, eğitimindeki başarıya odaklanalım. Bunun için dahi Cumhuriyet’in yüzüncü yılında 100 bin nasıp ile alay malay arkadaşlarımız, adeta tıpkı fidenin bahçıvanla buluşması kabilinden öğrencileriyle buluşsun” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Yazman Haydar Urfalı ise Milli Eğitim Bakanlığı’na sadık okullarda şu anda 80 bin ekip açığı olduğunu belirterek, “80 bin ücretli sarıklı görev yapıyor. Talebimiz şudur: Kestirmece 500 bin civarında atanmayan öğretmenimiz var. Yer birkaç, fariza işleyen ücretli hoca sayısı büyüklüğünde nasıp bekliyoruz” diye konuştu.

KAYA: SORUNUNUZU ÇÖZMEYEN, BU KÂIN İKTİDAR

Hoca adaylarının eylemine CHP Ankara Mebus Saika Kayaç dahi bindi verdi. Kaya, eylemde iktidara yakınlığı ile bilinen sendikaların açıklama yapmasını eleştirdi. Kaya, “Bu sorununuzu çözmeyen, bu mevcut kuvvet. Onun yandaşlarını konuşturarak sorunu çözemezsiniz” dedi.

Share: