“Hokkaido” kabağı, Bayburtlu çiftçilere bakir sağlık kapısı olacak

Bayburt Üniversitesi, Japon kabağı yerine bildik “Hokkaido”nun çiftçilere kullanılmamış gelir kapısı olması amacıyla mücahede başlattı.

Rektör Yardımcısı ve Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan öncülüğünde, öğrencilerin mesleki uygulama derslerindeki kuramsal bilgilerini pratiğe aktarmaları ve ilmî çalışmalarla kentte zirai üretim çeşitliliğinin arttırılması üzere merkeze merbut Gümüşsu köyünde 2015’te ekincilik uygulama ve araştırı sahası oluşturuldu.

Daha önceki kestane kabağı, kırmızı kuri kakavan, sakız kabağı yetiştirilen sahaya bu yıl, anavatanı Japonya olan “Hokkaido” ekildi. Tahminî 5 dekar alanda tecrübe ekimi yapıldıktan sonraları morfolojik gelişimlerinin az çok gani düzeyde olduğu gözlemlenen bitkinin hasadı gerçekleştirildi.

Japon kabağı olarak üstelik bildik, alelumum turuncu renkteki kabaktan dekar başına 2,5 ton ürün alınabileceği öngörülüyor. Manzara amaçlı de beğenilen bal kabağı türünün üretiminin yörede yaygınlaştırılarak çiftçiler üzere mütenavip nişane olması hedefleniyor.

Bölgedeki üreticiler, özellikle baharat aylarında üniversitede planlı mütenevvi konuşma ve toplantılarla olumlu son alınan ürünler hakkında bilgilendiriliyor.

Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, AA muhabirine, üniversite adına bölgenin ve ülkenin zirai üretimine ulama temin etmek için tetkikat yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda ürün çeşidi, verim ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmaları olduğunu tamlayan Erdoğan, “Aplikasyon alanımızda bir nice ürünün birlikte bu yıl kabaklarla ait de faaliyet yürüttük. Özellikle bölgemize, ilimize uyarlama göstermeleriyle ilişik Hokkaido kabağının yanı sıra farklı tıntın çeşitlerini yetiştirdik.” dedi.

Erdoğan, istihsal yaparken özellikle serencam yıllardaki trendleri dahi ayn önüne aldıklarına dikkati çekerek, ötede restoran ve otellerde sık sık tüketilen Hokkaido kabağını birlikte yayın desenleri arasına eklediklerini anlattı.

Bu kabağın kentte ilk defa denendiğini ve faziletli ürün elde edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Bölgemizde yetiştiricilik potansiyelinin efdal olduğunu, bu anlamda ilimizin sahip olduğu iz desenine Hokkaido kabağını bile ekleyeceğimizi ayırt ettik. Çalışmalarımız devam edecek. İlimiz çiftçilerine almaşık dirimsel kaynağı olacağını düşünüyoruz çünkü pazardaki benzeri talebi istikbal üstüne çalışmalarımız toprak adına buna hazır olduğumuzu gösteriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, Bayburt’un semere ve zerzevatçılık alanında sağlam bilinmeyen bir devlet olduğunu rapor ederek, ildeki potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bayburt’un uzvi üretime müsait olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eser çeşitliliği konusunda birlikte seçme bölgeye adapte olan kök ve enva var. Üniversitemizde yaptığımız çalışmalarla ilimize adaptasyon gösterebilecek kabil ve çeşitleri tespit edip üreticilerimizle paylaşmaya çalışıyoruz. Böylelikle kitap çeşitliliğimizin sayısını artırarak ilimizin hangi büyüklüğünde efdal potansiyele sahip olduğunu ve pazarda da saha alabileceğimizi göstermeyi amaçlıyoruz.”

Share: