HOLLANDALI FUTBOLCU VAN DER WİEL’İN DOLANDIRILMASI DAVASINDA KANAAT

FENERBAHÇE’nin Hollandalı eski futbolcusu Gregory Kurtley Van der Wiel’i, toplamda 3 milyon 165 dolar ve 743 bin euro alarak dolandırdıkları tez edilen yönetici Ümit Akbulut ve ortağı Sinan Siner hakkındaki davada, savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, iki maznun için “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan 17 sene 2’şer yıla kadar mahpushane cezası murat etti.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklardan katılan olmadı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan müddeiumumi, şikayetçi Wiel’in izlenim müşavirlik üzere sanıklarla tanıştığı, sanıkların kendilerini Tarabya Otel’in sahibi yerine ve dünyaca adlı yumruk oyuncusu Floyd Mayweather’ın menajeri yerine tanıttıklarını kaydetti. Maznun Ümit Akbulut’un İçişleri Bakanının amcası olduğunu ve namına Türkiye’nin tanıtımı üzere servet verdiğini, bu şekilde dünyaca tanınan kişileri Türkiye’ye getirdiğini, Floyd’u dahi getirebileceğini söylediği anlatılan mütalaada, maznun Beklenti’in kendisine ilgilendiren olduğunu söylediği fakat her hissesinin bulunmadığı siteden villa satarak toplamda 3 milyon 165 bin dolar ve 743 bin Euro mülk aldığı öne sürüldü. Sanıkların savunmalarında suçlamaları akseptans etmedikleri ve sözleşmeye göre mülk aldıklarını söyledikleri, fakat sözleşmede tutarın 2 milyon dolar yerine belirlenmesine rağmen şikayetçinin henüz fazla parayı sanıkların hesabına yolladığı belirtildi. Savcı, sanıkların şikayetçiyle tanıştıkları andan itibaren düşün ve eylem birliği içerisinde debi ederek şikayetçinin yabancı olmasından ve kendilerini olduklarından değişik tanıtarak hileli hareketlerle “bedaheten aşkın ve müteselsil şekilde ayyarlık suçundan 5 yıldan 17 sene 2’şer taban kadar hapisle cezalandırılmalarını kâm etti. Sanıkların “Gözdağı” suçuna ilişkin ise ehliyetli tutamak elde edilemediğinden beraat kararı verilmesi dilek edildi.

WİEL’İN AVUKATI: “SANIKLAR CEZALANDIRILSIN”

Şikayetçi Gregory Kurtley Van der Wiel’in avukatı, savcının görüşüne katıldıklarını ve şikayetlerinin bitmeme ettiğini belirterek sanıkların cezalandırılmasını dilek etti. Murafaa, sanıkların savcının görüşüne karşı savunmalarını hazırlamaları amacıyla ertelendi.

– İstanbul

Share: