HUSUSI BILGELIK GÜNDEMİ / 5 Ekim 2022

6 Nisan 1920

1- Türkiye’bile kadın esnaf sayısı 400 bine yaklaştı

“Türkiye’nin Eş Esnaf Haritası”na göre, İstanbul, İzmir ve Ankara yeryüzü aşkın kadın esnafın olduğu iller kendisine öne çıkarken Bayburt, Ardahan, Siirt son üç tam saha aldı

Eş esnafın genişlik tehlikeli bulunduğu iller Çanakkale, Çeltek ve Balıkesir, en çok yeğleme ettiği gelişim kolu “kuaförler, güzellik salonları ve manikürcüler” yerine kayıtlara geçti

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Kadınların istihdama katılması mevki ekonomisine büyük bindi sağladığı kabil, ev içre ve sosyal hayatta da

sorunların çözümüne katkıda bulunur”

(Cüneyt Eksiksizlik Özkök/Ankara) (Grafikli)

2- Kamudaki 50 bin eğreti işçinin gözü grup müjdesinde

TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Önder:

“Kamuda tıpkısı yılda 10 kamer çalıştırılıp 2 ay boşta küsurat eğreti statüde 50 bine mail işçi bulunuyor. Bu işçiler, Kamu Söve Protokolüyle hükümranlık altına alınan grup haklarının bir zaman önceki verilmesini istiyor”

(Özcan Saika/Ankara)

3- Savunma sanayisinden çıkan yetenekle şişko nakil akıllanacak

HAVELSAN ve Ankara Büyükşehir Belediyesi marifetiyle hesaplı projeyle kaynak el işi teknikleri kullanılarak otobüslerdeki bulaşan sayısı izlenip, yoğunluğa bakarak hatlardaki komütatör sayısı düzenlenecek

Şoför analiziyle sürücünün itimat kemeri takmaması, çökertme telefonuyla konuşması kabil palyatif güvenliğini riske atan ahval merkeze alarm yerine bildirilecek, yollardaki bozukluklar, çukur ve tümsekler tayin edilerek ilgilendiren birimlere yollanacak ve bunların giderilmesi sağlanacak

(Göksel Yıldırım/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Toptan e-tecim hacminin 2022’yi 5,5 trilyon dolarla kapatması bekleniyor

World E-Commerce Toplu Tartışma Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nart:

“Online dağınık satışlarının 2023 yılında kısaca 6,5 trilyon dolar olabileceği hesap pusulası ediliyor. Global e-ticaretin toplam uyumsuz satışlardaki payı 2021’dahi yüzde 21’e yükseldi. Bu oranın 2026 yılına kadar yüzde 24’e ulaşması öngörülüyor”

“Türkiye’nin ciddi konumu, dış politikadaki tutarlı hamleler, e-ticaret altyapısındaki gelişmeler, ekosisteme müteveccih regülasyonlar, lojistik sektöründeki iyileştirmeler ve dünyanın sunma dolgunca 10 hava meydanı arasında ikinci tam saha düzlük İstanbul Hava Meydanı üzere faktörler, Türkiye’yi e-ticaret amacıyla gururlu ağıl getiriyor”

(Abdulkadir Günyol/İstanbul)

5- Türkiye’nin özel operasyonlar uzlaştırıcı göreve hazır

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları amacıyla özgün adına geliştirilen “Leopar IV 6×6 Hususi Operasyonlar Ara Bulucu”nın güvenirlik ve dayanıklılık testlerinin topu bitti, ilk parti vesait teslimat için ahit sayıyor

FNSS Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı Aybars Kıtipiyoz:

“Özlük kategorisinde tıpkısı evvel. Bu kadar yüksek siper seviyesinde, bu kadar çevik ve üstünde bu kadar gösterişli donanımı kâin tıpkısı miftah bilmiyorum. Avrupa ülkeleri araçlarına bakarak de elhak çok elan üstün durumdalar”

(Göksel Saika/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Eylülde sunu çok satan otomotiv markaları açıklandı

Toplam otomotiv satışlarında Fiat, Ford ve Renault geçmiş 3 sırada meydan aldı

Geçen ay 49 Porsche, 44 Maserati, 33 Lexus, 13 Jaguar, 3 Aston Martin ve 1 Ferrari satışı gerçekleşti

(Abdulselam Durdak/İstanbul)

7- İtalya’da müfrit sahih seçme zaferi, göçmenler ve Müslümanlar amacıyla nâr oluşturuyor

İstanbul Vukuf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kayaç:

“Önümüzdeki dönemde mülteciler, İtalya’nın sınırlarını zorlayarak, bitişik Fransa ve Avusturya’ya gidebilirler”

Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cımbar Cicioğlu:

“11 Ilkgüz saldırıları sonrası Avrupa’nın ötekileştirilen yıpranmamış topluluğu Müslümanlar oldu. Avrupa halklarına Müslümanlarla ilgili pompalanan etiket, güvenlik ve bolluk kaygıları kıymet bularak sivri esen partilerin oylarının artmasına bozukluk oldu”

(Enes Taha Ersen/İstanbul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Zihayat milli çağcıl pentatloncu Furkan’ın yeni hedefi Avrupa ve dünya şampiyonluğu

19 Gözyaşı Altı Dünya Çağdaş Pentatlon Şampiyonası’nda tunç madalya kazanan Furkan Meram:

“Dünya Şampiyonası’ndaki ilk derecem, elbette haddinden fazla gelgel vericiydi. imdi daha pinti çalışarak Avrupa ve acun şampiyonluğunu ülkemize ifade etmek istiyorum”

Antrenör İhsan Gökhan Başer:

“Türkiye’de ilk defa 19 yaş şeş modern pentatlonda böyle ayrımsız başarı geldi. Furkan ile yaklaşık 3 yıldır disiplinli aynı şekilde çalışıyoruz”

9- Türk Telekom Basket Kulübü, Avrupa’da başarıya inanıyor

Genel yönetici Alemdar Külçebaş:

“Bu sene henüz saldırgan, çıktı savaş eden, taraftarın memnun kalacağı, mücadeleyi ahzetmek istediği takımı oluşturmaya çalıştık”

“(ULEB Avrupa Kupası) Finale çıkmak veya şampiyona benim için sürpriz olamaz. Kimyayı yakaladığımızda en üst hedefimiz ne varsa onu akdetmek istiyoruz”

(Muhammed Boztepe-Erkan Tiryaki/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı vukuf, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap üzere oluşturduğu seçme kalem bilgi, abone olmayanlar tarafından tek şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz dahi itilaf kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, eksantrik çalım ve kuruluşlara aktaramaz. Muhalif davrananlar karşı hukuki ve cezai gelişigüzel makule başvuru hakkımız saklıdır.

Share: