HUSUSI BILI GÜNDEMİ / 18 Eylül 2022

6 Nisan 1920

1- Uyanık köpeğinin “gözünden” rehine istirdat operasyonu

Uyanık timlerinin tutak kurtarma, yıldırı, patlayıcı tespiti operasyonlarına müteveccih eğitimlerde köpeklerin vücuduna yerleştirilen iş kameralar, en ısıdam anları kayıt altına aldı

Tatbikatta bitirmiş köpeği “İksir”, saniyeler süren operasyonla asayiş güçlerinden kaçan şüpheliyi saklandığı yerde üzerine atılarak süreduran ayla getirdi

JÖAK Köpek Unsurları Kısım Komutanı Mümessil Astsubay Başçavuş Mehmet Gördü:

“Köpeklerimiz hele bina ve karaca araçlarında saldırganın elinde mevcut silahın namlusunu, cerrahi müdahale timleri hatır girene büyüklüğünde 2 saniyeliğine başka yöne çevirmesinde faal olmaktadır. Bu, operasyonların zayiatsız sonuçlandırılmasında şişman önem taşımaktadır”

(Yusuf Soykan Bal/Ankara) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aizanoi Antika Kenti kazısında mermer sıra saati bulundu

Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Ateşin:

“Bu sezon öz yatağında yaptığımız kazılarda bizi sunu çok heyecanlandıran, dönme yüzüne çıkardığımız mermer gün saati oldu. Bu çağ saati Roma dönemine ilgilendiren ve Aizanoi’da bugüne büyüklüğünde mevcut önceki tarih saati”

(Aşure Ayı Cin/Kütahya) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- “Biyonik kulağın” düş olduğu işitme kaybına gelecekte nesep göze çıkar yol kabil

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Büyüklenme Argıt Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süslü Doğan:

“İleri derecede sensörinöral sem kaybı olan yahut geleneksel sema cihazından yarar görmeyen hastalara umum ortada ‘biyonik kulak’ namına aşina koklear implantlar takılabilir. Biri deri altına, ötekisi kulak içine yerleştirilen iki parçadan oluşur. Çevredeki sesler elektriksel uyarıya çevrilerek sem hücrelerinin uyarılması sağlanır”

“4 yaşına kadar tayin edilen müstakbel derecede sensörinöral sem kaybı olan çocuklarda uygulanmaktadır”???????

(Hatice Şenses/İstanbul)

***

Rum Ajansının yayımladığı fen, kaynak, ışık ve genel ağ ile wap için oluşturduğu temas çeşit bilgi, abone olmayanlar aracılığıyla tek şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz bile barışma kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, bambaşka çalım ve kuruluşlara aktaramaz. Yeraltı davrananlar karşı türel ve cezai rastgele kalem başvuru hakkımız saklıdır.

Share: