IAEA Başkanı Grossi: Özgür riziko değerlendirmesi üzere meydan ziyareti mukteza

Konfedere Uluslar (BM) Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki durumu görüşmek üzere yapılan bire bir oturumda konuşan Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun nükleer güvenlik ve esirgeme alanlarında önemli beceri işler yürütmesine imkân sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın nükleer asayiş risklerine ilgilendiren hür tıpkı risk değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması üzere mukteza olan, vadi ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek amacıyla yapılan aynı oturuma videoteyp bağlantısı vasıtasıyla konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun çekirdeksel asayiş ve koruma alanlarında makro teknik operasyon yürütmesine imkân sağlayacağını belirtti.

“DEĞME İKİ TARAFIN ÜSTELIK IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI ARZU EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz artan yapı bölgesinde tüm askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna yoluyla sağlanan en üst bilgilere binaen, IAEA uzmanları, bombardıman yahut diğer sonuç askeri eylemlerin bire bir sonucu kendisine çekirdeksel güvenliğe müteveccih ivedi bire bir zılgıt olmadığı civar değerlendirmesinde bulundu. Ancak bu her an değişken. Bu silahlı çatışmanın her iki tarafının birlikte IAEA ile işbirliği yapmasını ve olabilir olan bildirme gelişmemiş sürede tıpkısı ekibin Zaporizhzya Çekirdeksel Santrali’ne gitmesine müsaade vermesini temenni ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN VADI ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar üzerine çelişkili bilgiler aldığı ve fiziksel adına sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin liderlik edeceği hakeza bir görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziki hasarı değerlendireceği, esas ve yedek emniyet ve asayiş sistemlerinin çalışır durumda olup olmadığını belirleyeceği ve arama odası personelinin mesai koşullarını değerlendireceği rapor edildi. Grossi, “IAEA’nın nükleer güvenlik risklerine ilgilendiren hür bir riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için mukteza olan, saha ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak tıpkı fariza hoppadak IAEA’nın özgür çalışmasına yararlı olmakla kalmayacak, bir zamanda çekirdeksel santralin operatörleri ve düzenleyicileri için dahi faydalı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: