İç Mekan Hava Kirliliği

Havadaki nem, cilt kuruluğu ve iç mekan hava kirliliği gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte, insanların iç ortamları üzerindeki nemin etkisini azaltması daha kolay hale geldi.

Nemle baş etmenin en iyi yolu, nem giderici veya ısıtıcı konvektör kullanmaktır. Nem alma cihazları mahaldeki nemi çekerek oda havasındaki yüksek nem seviyeleri ile doğrudan teması azaltır. Isıtıcı konvektörler, ısıtılmış havayı ve ısısını kapalı bir alana yükselterek ve ardından etrafta dolaştırarak nemli koşulları ortadan kaldırdıkları için de etkilidir. elektrikli ısıtıcılar, fanlı ısıtıcılar ve nemlendiriciler de oda havasındaki fazla nemi uzaklaştırmada etkilidir, ancak oda havasındaki tüm yüksek nem seviyelerini ortadan kaldıramazlar.

Nem

Nem, havadaki su buharı miktarı olarak tanımlanan kimyasal, fiziksel ve biyolojik bir olgudur. Nem, ortam koşullarını değiştirerek ve küf oluşumuna yol açabilen yüzey yoğuşmasına yol açarak tüm canlı organizmaları etkiler.

Çoğu bölgedeki nem seviyeleri, yıl boyunca mevsimden mevsime ve günden güne değişir. Nem giderici ile nem seviyesini belirli bir aralıkta kontrol etmek kolaydır.

Özellikle nem gidericilerle nemi kontrol etmenin pek çok yolu vardır, örneğin: Havalandırma fanları, portatif hava temizleyici, elektrikli ısıtıcılar ve konvektör ısıtıcılar.

Nem giderici kullanmadan bir odadaki nemi azaltmanın birçok yolu vardır. Bunun bir yolu elektrikli ısıtıcı kullanmaktır. Bu, yükselecek ve odada bulutlar oluşturacak sıcak hava yaratır. Bu, nem giderici kullanmadan nem seviyesini azaltabilir.

Havadaki yüksek düzeydeki nemi hızlı bir şekilde gidermeniz gerekirse, bu yöntemlerin genellikle işe yaramadığını bilmek önemlidir.

Düşük nem seviyelerini korumak için en uygun seçenek genellikle bir nem gidericidir. Bu ünitelerden birinin işini yapması için gereken süre, evinizdeki veya ofisinizdeki nem seviyelerinin ne kadar yüksek olduğuna ve evinizin içindeki fazla su buharını çıkarmadan önce duvarlara ve zemine ne kadar derinlemesine nüfuz etmesi gerektiğine bağlıdır. veya ofis alanı.

Nem, havadaki su buharı miktarıdır. Bu, bağıl nem, tek elle ıslak eldiven veya nem ölçer ile ölçülebilir. Genellikle standart bir higrometre ile ölçülür.

Nemlendiricinizin bakımını nasıl yapacağınızı ve düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız, sağlığınıza yarardan çok zarar veriyorsunuz ve kendinizi küf ve diğer toksik elementlere maruz bırakıyorsunuz.

Konveksiyonlu ısıtma, büyük miktarlarda enerji kullanmak zorunda kalmadan geniş alanları hızlı bir şekilde ısıtmanın etkili bir yoludur. Isı, radyatör veya soba brülörü gibi bir ısı kaynağını çevreleyen sıcak hareket eden havanın yarattığı konveksiyon akımlarından gelir.

Doğal ve Kaçınılmaz sorun Nem

Nem, bir evde doğal ve kaçınılmaz bir sorundur. Ancak sağlığınıza ve hava kalitenize zarar verebilecek nemi en aza indirmenin yöntemleri vardır.

1. Nemin temizlenmesi: Özel ekipmanla iç mekan havasının temizlenmesi, evinizin iç havasının olabildiğince temiz kalmasına yardımcı olabilir ve havadaki nem miktarını azaltarak alerjiler, soğuk algınlığı ve diğer solunum problemleriyle mücadele etmeyi çok daha kolaylaştırır.

2. Nem Alma Cihazı: Nem alma cihazı, buharlaştırma yerine yoğuşma veya adsorpsiyon kullanarak havadaki fazla suyu uzaklaştıran elektrikli bir cihazdır.

3. Hava temizleyici: İki tür hava temizleyici vardır – havadaki partiküllerden kirleticileri uzaklaştırmak için iyonize partiküllerden yararlanan elektrostatik çökeltici (ESP) filtreler ve toz akarları, polenler, küfler, sporlar, kokular gibi daha büyük partikülleri yakalayan aktif karbon filtreler araba egzoz dumanları gibi araçlarda duman kaynaklarından yayılan kimyasallar ve dumanlar

Share: